SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bezrobocie w Polsce to 9,4 proc., w strefie euro to 10,0 proc.

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 9,4% w sierpniu 2011 r., wobec 9,4% w poprzednim miesiącu i w porównaniu do 9,5% rok wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat w komunikacie. W strefie euro bezrobocie ukształtowało się w lipcu na poziomie 10,0%, tj. tyle samo, co w poprzednim miesiącu oraz w porównaniu do 10,2% rok wcześniej.

Konsensus oczekiwań analityków dla stopy bezrobocia w strefie euro wynosił (wg różnych źródeł) 10,0% r/r.

W całej Unii Europejskiej (UE) wskaźnik ten wyniósł w sierpniu br. 9,5%, tj. bez zmian wobec poprzedniego miesiąca i wobec 9,6% rok wcześniej.

Najniższy poziom wyrównanej sezonowo stopy bezrobocia odnotowały: Austria (3,7%) i Holandia (4,4%) i Luksemburg (4,9%), a najwyższy - Hiszpania (21,2%), Grecja (16,7% w II kw.) i Łotwa (16,2% w II kw.).

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia mierzona jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo, wyniosła na koniec sierpnia 2011 roku 11,6% wobec 11,7% miesiąc wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie w Polsce to 9,4 proc., w strefie euro to 10,0 proc.

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
st.st.
a jakby to wyglądało procentowo, gdyby wróciło do kraju te kilka milionów Polaków, którzy wyjechali do pracy "za chlebem" na zachód europy lub za ocean?
odpowiedź