SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bill Gates inwestuje w Likewise, aplikację do rekomendacji. „Dobry pomysł, ale wymaga bazy i zaangażowania użytkowników”

Bill Gates, współtwórca Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie postanowił zainwestować w Likewise, nową aplikację służącą do wzajemnego rekomendowania sobie przez internautów filmów, książek czy restauracji. - To dobry pomysł, bo polecenia znajomych mają większą siłę niż opinie z sieci. Jednak Likewise będzie kolejną social app w niszy, a jej powodzenie zależy od bazy oraz zaangażowania użytkowników - ocenia Bartosz Drozdowski, szef Mobile Rockets.

Bill GatesArticle

Aplikacja Likewise została udostępniona kilka dni temu w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, mogą ją zainstalować użytkownicy systemów Android oraz iOS.

Likewise jest platformą, na której internauci mogą wymieniać się pomiędzy sobą rekomendacjami dotyczącymi treści z rozmaitych dziedzin życia, są wśród nich m.in. książki, programy telewizyjne, filmy, hotele, restauracje czy turystyczne lokalizacje warte odwiedzenia.

Bill Gates inwestorem i testerem

W komunikacie towarzyszącym premierze Likewise twórcy aplikacji ujawnili, że jednym z inwestorów w projekcie jest Bill Gates – współtwórca Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

Idea Likewise miała powstać dość spontanicznie w biurze Gatesa, gdy wspólnie ze współpracownikami doszedł on do wniosku, że rekomendacje, nawet anonimowe, mają duży wpływ na wybory dokonywane przez ludzi, także przez samego Gatesa. W rezultacie powstał pomysł powołania firmy, która przy finansowym wsparciu byłego szefa Microsoftu miałaby ułatwić użytkownikom korzystanie z poleceń i udzielanie rekomendacji innym. W ten sposób powstał zespół Likewise, który później stworzył aplikację o tej samej nazwie.

Gates jest nie tylko głównym inwestorem w projekt, ale także jednym z pierwszych testerów aplikacji, a na swoim koncie na Twitterze zachęcał do korzystania z nowego rozwiązania.

Aplikacja z potencjałem

Po wycofaniu się z zarządzania Microsoftem w 2006 r. Bill Gates wraz z żoną Melindą założył fundację, której celem jest wspomaganie inicjatyw poprawiających sytuację osób w ubogich regionach świata oraz wspieranie badań i inicjatyw dotyczących m.in. zwalczania groźnych chorób. Do tej pory fundacja Gatesów przeznaczyła na statutowe cele ponad 50 mld dol.

Nie wiadomo dokładnie jakie motywy kierowały Gatesem kiedy podjął decyzję o sfinansowaniu powstania i rozwoju Likewise. Jednak w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl  Bartosz Drozdowski,  szef Mobile Rockets i ekspert rynku aplikacji mobilnych sugeruje, że były szef Microsoftu nie stracił swojego biznesowego nosa, bowiem Likewise ma spory potencjał i w sprzyjających okolicznościach może okazać się sukcesem.

- Bardzo dobry pomysł. Polecenie znajomych to zawsze lepszy motywator niż opinia z sieci – zaznacza Bartosz Drozdowski. - W naturalny sposób każdy bazuje przede wszystkim na nich. Ponadto zawsze z nieufnością patrzymy na ratingi internetowe tworzone przez anonimowe dla nas osoby. Czytając czy słysząc na spotkaniu opinię znajomych na temat danej książki czy restauracji znamy te osoby, ich charakter, kryteria oceny - przez co ich pogląd jest dla nas bardziej przekonujący. Ale, z drugiej strony Likewise będzie kolejną social app w niszy. Aplikacja będzie wymagała sporej bazy i aktywności użytkowników by była faktycznie użyteczna. Rekomendacje znajomych widać też codziennie na Facebooku czy Instagramie. Ale to fakt, że nie ma jak ich segregować czy do nich wrócić - podkreśla Drozdowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bill Gates inwestuje w Likewise, aplikację do rekomendacji. „Dobry pomysł, ale wymaga bazy i zaangażowania użytkowników”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl