SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Brytyjscy użytkownicy YouTube bez dostępu do muzycznych klipów

Od poniedziałku brytyjscy internauci nie mogą oglądać klipów muzycznych w serwisie YouTube.

Brytyjscy użytkownicy YouTube bez dostępu do muzycznych klipów

Należący do Google serwis zablokował taką możliwość w związku z brakiem porozumienia z brytyjską organizacją PRS for Music, która zarządza prawami autorskimi i pobiera tantiemy za odtwarzanie utworów około 60 tysięcy autorów piosenek, kompozytorów i wydawców muzyki, którzy są jej członkami.

Jak twierdzi YouTube, organizacja żąda od serwisu zapłaty "o wiele, wiele razy" większej sumy w porównaniu z poprzednim porozumieniem licencyjnym między obiema stronami.

"Nasza poprzednia licencja od PRS for Music wygasła i jak na razie nie udało nam się dojść do porozumienia w kwestii jej odnowienia na warunkach, które są dla nas ekonomicznie do przyjęcia (...) Dla nas te koszty są po prostu nieprzystępne - według warunków zaproponowanych przez PRS, tracilibyśmy znaczącą sumę pieniędzy za każdym odtworzeniem klipu (...) To była bolesna decyzja i zdajemy sobie sprawę z wielkiego rozczarowania jaką ona spowoduje w Wielkiej Brytanii" - czytamy na oficjalnym blogu YouTube.

Organizacja zdecydowanie odrzuca wersję wydarzeń zaprezentowaną przez serwis, twierdząc, że została zaskoczona jego decyzją w trakcie prowadzonych negocjacji. "Byliśmy zaszokowani i rozczarowani po otrzymaniu w poniedziałek popołudniu telefonu informującego nas o radykalnym działaniu Google, które naszym zdaniem jest tylko karą dla brytyjskich konsumentów i twórców piosenek, których interesy chronimy i reprezentujemy" - powiedział Steve Porter, dyrektor wykonawczy PRS.

Z kolei w oficjalnym oświadczeniu organizacji czytamy: "Google poinformowało nas, że zdecydowało się na taki krok ponieważ chce płacić znacznie mniej niż obecnie autorom muzyki, na której opiera się ich serwis, pomimo ogromnego wzrostu popularności YouTube. Decyzja ta została podjęta bez jakichkolwiek konsultacji z PRS for Music i w środku negocjacji pomiędzy obiema stronami. PRS for Music nie żądała tego od Google i zachęca firmę do zrewidowania tej decyzji w trybie pilnym."

źródło: AFP

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Brytyjscy użytkownicy YouTube bez dostępu do muzycznych klipów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl