SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

CCC sprzeda akcje za 505 mln zł. Ile zainwestuje Dariusz Miłek?

Spółka CCC zakończyło proces przyspieszonego budowania księgi popytu na 14 mln akcji o łącznej wartości 505 mln zł. Minimum 194 mln zł zainwestuje w nie założyciel firmy Dariusz Miłek. - Popyt kilkukrotnie przewyższył liczbę oferowanych akcji - podkreśla wiceprezes CCC Karol Półtorak.

Fot. CCC.eu Article

Emisja, do której budowano księgę popytu, obejmuje akcje CCC dwóch serii: 5,878 mln z seriii L i 8,121 mln z M. Walory będą sprzedawane po 36,11 zł.

Przy objęciu wszystkich akcji wartość oferty wyniesie ok. 505 mln zł. Zapisy na walory były przyjmowane od poniedziałku. CCC współpracowała przy tym z bankami i biurami maklerskimi BM PKO BP, mBank, Santander BM i Santander BM, Pekao Investment Banking, Bank Handlowy, Citigroup Global Markets Europe, Trigon DM oraz BNP Paribas

Spółka zapowiadała, że umowy objęcia akcji nowej emisji zostaną zawarte przez inwestorów do 27 kwietnia.

- Popyt kilkukrotnie przewyższył liczbę oferowanych akcji. Stanowi to dla nas potwierdzenie, że akcjonariusze i inwestorzy doceniają transformację, jaką przeszliśmy w ostatnich latach i pozytywnie oceniają nasze perspektywy w przyszłości. Cieszymy się z tego zaufania i będziemy jako cały zespół grupy CCC wytrwale pracować na wyniki tego roku - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Karol Półtorak, wiceprezes CCC.

Ponad 195 mln zł od Dariusza Miłka, akcje mocno drożeją

W zeszły piątek kontrolowana przez Dariusza Miłka spółka Ultro zadeklarowała, że w ramach emisji obejmie minimum 5,36 mln akcji za 193,75 mln zł.

- Złożenie Ultro oferty objęcia akcji nowej emisji nastąpi po wyrażeniu przez radę nadzorczą spółki zgody na zawarcie transakcji z podmiotem powiązanym na podstawie przepisów ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 r., z późniejszymi zmianami - zaznaczono w komunikacie CCC.

Obecnie do Ultro należą walory stanowiące 31,13 proc. kapitału i 38,33 proc. głosów na walnym zgromadzeniu CCC.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W czwartek zaraz po rozpoczęciu sesji giełdowej akcje CCC drożały o 4-5 proc., do ok. 43,50 zł. Po godz. 10 wzrost przekroczył 10 proc.

Kurs odbił w górę z ok. 35 zł w lutym i marcu, ale dalej daleko mu do poziomów z 2021 roku, gdy wynosił 100-130 zl.

CCC chce sprzedać magazyny, a potem je wynajmować

Grupa CCC plan emisji akcji ogłosiła jesienią ub.r., traktuje ją jako instrument wspierający plan zmiany struktury finansowania. Firma informowało wcześniej, że chce przeznaczyć środki pozyskane z emisji akcji na kapitał obrotowy i finansowanie bieżącej działalności operacyjnej oraz na optymalizację struktury finansowania w kontekście wysokich stóp procentowych i dążenia spółki do obniżenia zadłużenia.

- Do końca roku, chcemy zmniejszyć nasze zobowiązania finansowe o blisko miliard złotych - zapowiedział kilka dni temu Karol Półtorak. - Zgodnie z planem przedstawionym w listopadzie 2022 r., pracujemy nad ograniczeniem finansowania dłużnego. Naszym kolejnym krokiem w tym kierunku będzie emisja akcji do 500 mln zł. Jest to ważny instrument wspierający. Pozwoli nam on przyspieszyć zmianę struktury finansowania, a zarazem stworzy „poduszkę bezpieczeństwa” w przypadku ewentualnych dalszych wyzwań otoczenia biznesowego - wyliczył.

Ponadto firma zamierza korzystać z leasingu zwrotnego swoich wybranych aktywów rzeczowych oraz pozyskać nowe finansowanie dla wybranych podmiotów i linii biznesowych. Leasing zwrotny jest już przygotowywany. CCC dostało kilka ofert od podmiotów zainteresowanych kupnem i wynajmowaniem potem firmie (przez 15-20 lat) jej sześciu magazynów w Polkowicach, o łącznej powierzchni ok. 137 tys. metrów kwadratowych. Z jednym z oferentów, specjalizującym się w leasingu zwrotnym aktywów logistycznych, spółka w zeszły piątek podpisała list intencyjny, niebawem rozpocznie się due diligence, po którym mają być negocjowane szczegółowe warunki transakcji. Na razie założono, że kwota sprzedaży wyniesie ok. 83 mln euro, a stopa kapitalizacji (tzw. yield) w euro - 7,95 proc.

- Docelowo będziemy dążyć do zwiększenia linii factoringu odwrotnego. Nasz plan zawiera również opcjonalne działania, o których włączeniu będziemy decydować na bieżąco w zależności od sytuacji na rynku, tj. IPO Modivo i dodatkowe finansowanie dla HalfPrice - dodaje Kamil Półtorak.

Na koniec stycznia br. zadłużenie grupy CCC z kredytów i obligacji sięgało 2,53 mld zł, wobec 2,46 mld zł rok wcześniej. W części krótkoterminowej (do spłaty w ciągu najbliższych 12 miesięcy) wzrosło z 545 mln do 1,15 mld zł, z czego 630 mln zł to obligacje Modivo. Natomiast w części długoterminowej zmalało z 1,91 do 1,37 mld zł (812 mln zł to kredyty i pożyczki zaciągnięte przez CCC).

W zeszłym roku finansowym, zakończonym w styczniu br., grupa CCC przy wzroście przychodów o 23 proc. do 9,12 mld zł miała 443,9 mln zł straty netto. 52 proc. sprzedaży zrealizowano przez internet, a wpływy sieci Halfprice wzrosły ponad trzykrotnie.

Dołącz do dyskusji: CCC sprzeda akcje za 505 mln zł. Ile zainwestuje Dariusz Miłek?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl