SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

David Clementi nowym prezesem BBC wskazanym przez brytyjski rząd

David Clementi, były szef Bank of England zostanie nowym prezesem BBC. Został wskazany na to stanowisko przez minister kultury Karen Bradley i będzie przewodniczył zarządowi nadzorującemu funkcjonowanie państwowego nadawcy w myśl zmienionych przepisów.

David Clementi/ fot. Shutterstock Article

David Clementi stanie na czele nowego zarządu, którego zadaniem będzie nadzorowanie (do spółki z urzędem Ofcom) działania BBC w miejsce zlikwidowanej komórki o nazwie BBC Trust.

W połowie ub.r. brytyjski rząd przyjął nowe przepisy dotyczące funkcjonowania państwowego nadawcy. Zgodnie z nimi zostanie powołany nowy zarząd składający się z 12 lub 14 członków. Projekt przewiduje, że co najmniej połowa zarządu będzie pochodziła z BBC, natomiast 6 osób zostanie wskazanych przez brytyjski rząd.

Zgodnie z tymi regulacjami obowiązującymi od początku stycznia br. minister kultury Karen Bradley wybrała na stanowisko prezesa BBC Davida Clementi, a jego kandydatura została zaakceptowana przez premier Theresę May. Teraz pozostaje jedynie potwierdzenie nominacji przez królową, co zwykle jest tylko formalnością.

68-letni Clementi ma objąć nowe stanowisko z początkiem kwietnia br. Jest doświadczonym menedżerem. Ostatnio był prezesem Bank of England, wcześniej szefował firmom Prudential i Virgin Money. Według nieoficjalnych doniesień miesięczna pensja Clementiego na nowym stanowisku nie będzie przekraczała kwoty 10 tys. funtów, co wiąże się z planami oszczędności zapowiedzianymi przez BBC w ub.r.

Clementi był jednym z najbardziej aktywnych przeciwników dalszego funkcjonowania BBC Trust - specjalnej komórki w BBC mającej nadzorować funkcjonowanie tego nadawcy. Clementi prezentował pogląd, zgodnie z którym stacja powinna być kontrolowana przez zespół menedżerów nie związanych z nią w przeszłości. Ostateczny kształt nowych przepisów likwidujących BBC Trust udowodnił skuteczność lobbingu prowadzonego przez Clementiego i podobnie myślących menedżerów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: David Clementi nowym prezesem BBC wskazanym przez brytyjski rząd

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ed
Trzeba tam koniecznie wysłać KOD i Ryśka!! Przecież to jest niedopuszczalna ingerencja polityki w media!!!!!
10 15
odpowiedź
User
markus
Gdzie jest Komisja Wenecka, Bruksela, Timmermans, Merkel, RPO, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Blumsztajn, Michnik, Żakowski, Lis, KOD, Wielowieyska,PO, .N i inni "obrońcy demokracji? Dlaczego milczą w sprawie ataku rządu Wielkiej Brytanii na wolne media?
12 11
odpowiedź
User
Jimmy
Prezes BBC wskazany przez rząd??? Ojej! to u nich też już koniec demokracji?
11 11
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami piSSu
Koniecznie trzeba interweniować bo nasz wielki wódz Kim Jar Kwak już 27 lutego 2007 w Sygnałach Dnia wypowiedział wiekopomne słowa "BBC, które jest zwykle podawane jako przykład niezależności i obiektywizmu, jest w oczywisty sposób lewicową radiostacją i ten obiektywizm odnosi się co najwyżej do lewicy" :D :D :D
11 8
odpowiedź