SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wraca miesięcznik „Dialog”. Powołany został redaktor naczelny

Wydawane przez Instytut Książki misyjne pismo publiczne poświęcone kulturze, znowu zacznie się ukazywać. Na pełniącego obowiązki redaktora naczelnego powołany został Piotr Olkusz: - Powtarzaliśmy od wielu miesięcy: naczelny pełni w "Dialogu" funkcję służebną. To znaczy, że służy Zespołowi – napisał na Facebooku.

Piotr Olkusz/ Fot. Facebook Piotra OlkuszaPiotr Olkusz/ Fot. Facebook Piotra Olkusza

„Dialog" to legendarne branżowe pismo poświęcone dramatowi, teatrowi, kulturze i współczesności, założone w 1956 roku, wydawane przez Instytut Książki na zlecenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W PRL drukowało dramaty Mrożka, jako pierwsze w Polsce publikowało sztuki Becketta. W 2023 roku można było w nim znaleźć np. libretto głośnego musicalu o Okrągłym Stole - „1989". Publikacjom sztuk towarzyszą eseje, felietony, rozmowy, prezentacje sylwetek oraz informacje o współczesnym teatrze.

Od kwietnia 2023 roku w miesięczniku rozpoczęły się protesty przeciwko rządom, powołanego wbrew woli redakcji i środowiska kulturalnego, nowego redaktora naczelnego dr. Antoniego Wincha - zespół nie chciał dyrektora, który nie był uzgodniony z redakcją i radą programową pisma (w listopadzie nie zdecydował się na przedłużenie umowy i zrezygnował ze stanowiska).

Zespół “Dialogu” wydaje “Dialog Puzyny”

W proteście zespół „Dialogu”, przy wsparciu Biura Kultury Miasta Stołecznego Warszawy oraz ZAiKS-u, wydał cykl publikacji pod wspólnym tytułem “Dialog Puzyny”.  
Pierwsza - "Dialog Puzyny. Przejęte" - poświęcona była przejmowaniu po 2015 roku publicznych instytucji kultury przez partię rządzącą. 

Druga - "Dialog Puzyny. Bioróżnorodność" – prezentowała rozmaitość głosów, form i estetyk w dramaturgii, i w eseistyce, pokazując żywotność i ciągłe odnawianie się tych gatunków.

Trzecia – "Ryzyko" - poświęcona była ryzyku w życiu publicznym i w sztuce.  

Z końcem roku Instytut Książki wstrzymał wydawanie „Dialogu” do czasu wyłonienia w konkursie nowego redaktora naczelnego (w tym okresie pracami redakcji kierowała zastępczyni dr hab. Joanna Krakowska-Narożniak).

Piotr Olkusz nowym redaktorem naczelnym “Dialogu”

Został nim, związany z miesięcznikiem „Dialog” redaktor działu zagranicznego, dr Piotr Olkusz, romanista, kulturoznawca, recenzent portalu teatralny.pl. 

- No to wracamy z "Dialogiem". A doświadczenia trzech zeszytów "Dialogu Puzyny" nauczyły nas, że można pracować zespołowo, łamać hierarchie, dzielić się odpowiedzialnością. Dostałem dziś trzymiesięczną nominację na pełniącego obowiązki naczelnego "Dialogu". Dostałem ją w pierwszej kolejności od naszego Zespołu, który mi to zaproponował (a dopiero potem od Dyrekcji IK) – informuje Piotr Olkusz na Facebooku.

- Powtarzaliśmy od wielu miesięcy: naczelny pełni w "Dialogu" funkcję służebną. To znaczy, że służy Zespołowi. Jest oczywiście niezbędny ze względu na polskie prawo prasowe, ale "Dialog" to Zespół. I to najwspanialszy w świecie! – komentuje ostatnie miesiące walki zespołu o niezależność nowy redaktor naczelny.

Zespół „Dialogu” zaznacza, że ciągle jednak czeka na uregulowanie spraw związanych z decyzjami kadrowymi, z którymi się nie zgadza. - Wracamy jako Zespół, choć wciąż jeszcze w niepełnym składzie – oczekujemy etatowego zatrudnienia Kornelii Sobczak i Barbary Klickiej, a także ponownego podpisania umowy z Zuzanną Berendt. Przypominamy, że Kornelia i Zuzanna były pierwszymi ofiarami próby przejęcia „Dialogu”, przypominamy też, że wszystkie trzy redaktorki pracowały z nami przez ten ostatni, niezwykle trudny rok – informuje zespół na stronie „Dialogu”.

CZYTAJ TAKŻE: Teatr wzbudził kontrowersje. Poszło o plakat wygenerowany przez AI

Nowy cykl miesięcznika: „Jakiego «Dialogu» potrzebują osoby polskie?”

Pierwszy w 2024 roku numer pisma ma ukazać się w marcu, a redakcja planuje w nim rozpocząć nowy cykl. - Wraz z pierwszym numerem rozpoczynamy cykl publikacji pod szyldem „Jakiego «Dialogu» potrzebują osoby polskie?”, bo mamy świadomość, że nie ma prostego powrotu do przeszłości, i że jest duża grupa osób, dla których „Dialog” jest ważny. Chcemy usłyszeć odpowiedzi na postawione przez nas pytanie. Potrzebujemy ich, tak samo jak potrzebowaliśmy przez niemal cały ostatni rok wsparcia od czytelników, czytelniczek i środowiska teatralnego – zapowiada redakcja, dziękując za otrzymane wsparcie.

Dołącz do dyskusji: Wraca miesięcznik „Dialog”. Powołany został redaktor naczelny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl