SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

EuroRating obniżyła rating TPSA

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła perspektywę ratingu kredytowego dla Telekomunikacji Polskiej (TPSA) ze stabilnej na negatywną. Rating pozostał utrzymany na poziomie "BBB+", poinformowała agencja w komunikacie.

"Wśród przyczyn pogorszenia perspektywy oceny wiarygodności finansowej spółki, EuroRating wymienia systematyczny spadek przychodów Grupy TP, spowodowany ogólną trudną sytuacją na rynku telekomunikacyjnym w Polsce oraz nasilającą się konkurencją, skutkującą m.in. spadkiem cen usług. Odbija się to od dłuższego czasu negatywnie na marżach generowanych przez Grupę TP, co przy jednoczesnym spadku wartości przychodów powoduje stopniowe pogarszanie się znormalizowanego wyniku EBITDA. Wobec konieczności ponoszenia znacznych nakładów inwestycyjnych powoduje to spadek zdolności spółki do generowania wolnych przepływów pieniężnych" - czytamy w komunikacie.

Do czynników ryzyka EuroRating zalicza także utrzymywanie przez spółkę stale niskiej płynności finansowej, która po wypłacie wysokiego odszkodowania związanego z zawartą ugodą z DPTG uległa w I kwartale b.r. dalszemu pogorszeniu. Duży spadek stanu posiadanej przez spółkę gotówki spowodował także pogorszenie wskaźnika długu netto / EBITDA.

"W tym kontekście agencja negatywnie ocenia uchwaloną przez akcjonariuszy wypłatę dywidendy za 2011 rok w wysokości ok. 2 mld zł, przy realizowanym przez spółkę równolegle planie skupu akcji własnych za 800 mln zł" - czytamy dalej w raporcie EuroRating.

EuroRating zwraca także uwagę na nowy czynnik ryzyka, jakim jest potencjalny spór prawny dotyczący wysokiego odszkodowania za nadużywanie pozycji dominującej na rynku, jakiego od Telekomunikacji Polskiej domaga się Netia.

Ratingi przyznane przez agencję ratingową EuroRating spółkom wchodzącym w skład indeksu giełdowego WIG20 są ratingami niezamówionymi - przyznawane są z inicjatywy agencji, a proces oceny ryzyka kredytowego analizowanych przedsiębiorstw oparty jest na informacjach publicznie dostępnych.

TPSA miała 242 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2012 roku wobec 189 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 3.521 mln zł wobec 3.729 mln zł rok wcześniej. Spółka podtrzymała założenia, zgodnie z którym w 2012 r. przychody mogą spaść o maksymalnie 3% a marża EBITDA wyniesie 35-37%.

Dołącz do dyskusji: EuroRating obniżyła rating TPSA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl