SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Festiwal Muzyczny PR "Paryżanie"

VII Festiwal Muzyczny Polskiego Radia "Paryżanie"

W dniach 23-30 maja 2004 r. odbędzie się VII Festiwal Muzyczny Polskiego Radia. Nosi w tym roku tytuł „Paryżanie”. Po raz pierwszy bohaterem festiwalu nie jest jeden twórca, lecz grupa wybitnie utalentowanych kompozytorów, którzy w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia przebywali w Paryżu szukając tam inspiracji i pobierając nauki.

Są to między innymi: Grażyna Bacewicz, Zygmunt Mycielski, Michał Spisak, Andrzej Czajkowski, Aleksander Tansman i Stefan Kisielewski.

Kompozytorzy ci, idąc za wezwaniem i przykładem Karola Szymanowskiego, dokonali reorientacji kierunku rozwoju polskiej muzyki. Paryż był wówczas najważniejszym ośrodkiem światowej twórczości muzycznej. Nasi kompozytorzy zetknęli się tam nie tylko ze środowiskiem muzyków francuskich, z najwybitniejszym Maurice Ravelem, ale również z plejadą artystów z całego świata, wśród których szczególną rolę odegrali twórcy rosyjscy z Igorem Strawińskim na czele. Nasi polscy „Paryżanie” nie tylko czerpali z atmosfery światowej stolicy sztuki, ale ją współtworzyli.

Przypomnienie twórczości tych kompozytorów w kontekście muzyki europejskiej jest tym bardziej zasadne, że w tym roku przypada 25. rocznica śmierci Nadii Boulanger – legendarnej postaci tamtych czasów, wybitnego pedagoga i animatora kultury, której to pokolenie zawdzięcza bardzo wiele. Do uczniów Nadii Boulanger, w ciągu kilkudziesięciu lat jej działalności dydaktycznej, należeli młodzi kompozytorzy z wielu krajów świata - wśród nich polscy twórcy kilku pokoleń.

Podczas Festiwalu usłyszymy utwory kompozytorów polskich: Antoniego Szałowskiego, Michała Spisaka, Aleksandra Tansmana, Stefana Kisielewskiego, Zygmunta Mycielskiego, Grażyny Bacewiczówny, Feliksa Łabuńskiego, Romana Palestra, Romana Maciejewskiego oraz Andrzeja Czajkowskiego. Oryginalna twórczość tego ostatniego jest odkryciem festiwalu.

Zaprezentowane zostaną również dzieła Nadii Boulanger i Lili Boulanger, Maurice Ravela, Leonarda Bernsteina oraz Astora Piazzolii – by wymienić tylko niektórych.

Wszystkie koncerty (oprócz koncertu oratoryjnego - 27 maja br.) odbywać się będą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

VII Festiwal Muzyczny transmitowany będzie na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Festiwal Muzyczny PR "Paryżanie"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl