SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GPW jednym z najsilniejszych rynków w Europie

Popyt na środowej aukcji obligacji skarbowych, oferowanych przez Ministerstwo Finansów był najwyższy od 2008 roku, co uspokoiło inwestorów zagranicznych i przyciągnęło ich uwagę do GPW, uważają analitycy.

GPW jednym z najsilniejszych rynków w Europie

“Aukcja obligacji pięcioletnich odbyła się dzień po tym, jak wczoraj rentowności obligacji skarbowych krajów PIIGS wyraźnie wzrosły, a koszty ubezpieczenia (CDS-ów) przed niewypłacalnością Irlandii wzrosły do najwyższego poziomu w historii. Dlatego wiadomość o sukcesie emisji polskich obligacji rozniosła się po świecie” – uważa analityk Open Finance Emil Szweda.

Skorzystał na tym rynek akcji. WIG20 rósł wyraźnie od południa (kiedy wiadomość o wynikach aukcji była już opublikowana) i zakończył dzień 2,1% zwyżką.

“To najsilniejszy dzienny wzrost od 2 sierpnia, ale też piąta wzrostowa sesja na ostatnich sześć dni notowań. Dzięki tej serii indeks znalazł się na najwyższym poziomie od miesiąca i pewnie zmierza w kierunku oporu w okolicach 2550 pkt. Obroty wyraźnie wzrosły w porównaniu do wczorajszej - spadkowej - sesji. Inwestorzy kupowali akcje dużych spółek - akcje PZU i Pekao SA podrożały o 3,1%, TP SA o 2,7%, PKO BP o 2,3% - tu koncentrowały się też obroty, zatem łatwo wskazać inwestorów zagranicznych jako zaangażowanych na naszym rynku” – dodał Szweda.

Pozostałe parkiety europejskie także doświadczyły wzrostów, choć nie tak silnych jak GPW (BUX zyskiwał 1 proc. w okolicach 16.00, londyński FTSE rósł o 0,2%, o mniej niż 1% rosły DAX, CAC40 i madrycki IBEX).

“W ostatnich dwóch relatywna siła GPW względem innych parkietów europejskich była więc doskonale widoczna. Nie jest to, co prawda, żadna gwarancja utrzymania zwyżek, ale sytuacja techniczna (wybicie powyżej 2500 pkt, a więc ponad poziom oporu z połowy sierpnia, schłodzone wcześniejszą korektą wskaźniki wykupienia rynku) stwarza szansę na przebicie 2550 pkt jeszcze w tym tygodniu i test tegorocznego szczytu (2620 pkt) w niedługim czasie. Oczywiście o ile koniunktura na światowych rynkach akcji na to pozwoli” – podsumował Szweda.

Dodał, że Wall Street zaczęła dzień od zwyżki, a inwestorzy czekają na szczegóły nowego planu stymulacyjnego dla gospodarki i beżową księgę Fed - ta zostanie opublikowana o 21.00 naszego czasu i zapewne zadecyduje o nastrojach w Europie jutro rano.

Na zamknięciu notowań w środę WIG 20 zyskał 2,09% i wynosił 2530,63 pkt. WIG wzrósł 1,65% do 43699,35 pkt. Obroty wyniosły 1,67 mld zł.

  • Więcej informacji:
  • GPW
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GPW jednym z najsilniejszych rynków w Europie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl