SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gremi Media z wyższymi wpływami w ub.r., zysk zmalał ponad dwukrotnie

W 2016 roku grupa kapitałowa Gremi Media (należąca do KCI) zanotowała 111,7 mln zł wpływów z działalności kontynuowanej i 2,51 mln zł zysku netto. Cała firma KCI przy nieco niższych przychodach niż rok wcześniej miała wielokrotnie niższy zysk netto.

Grzegorz Hajdarowicz, prezes KCI Article

W strukturze KCI grupa Gremi Media stanowi segment mediowy, który w ub.r. osiągnął 111,7 mln zł wpływów z działalności kontynuowanej, o prawie 37 mln zł więcej niż rok wcześniej (to wzrost o 49,4 proc.). Jednocześnie koszty tego pionu zwiększyły się z 66,95 do 109,65 mln zł, a zysk netto zmalał z 6,32 do 2,51 mln zł.

W listopadzie ub.r. Gremi Media wchłonęła swoje dwie spółki zależne: Uważam Rze i Gremi Business Communication (ta druga to wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” oraz ich serwisów internetowych). Do Gremi Media należą też m.in. większościowe udziały w firmie E-Kiosk prowadzącej serwis z prasą cyfrową i agencji public relations Compress oraz mniejszościowe udziały w firmie MMConferences

W dwóch pozostałych segmentach swojej działalności grupa KCI zanotowała duże spadki wpływów. W sektorze inwestycyjnym i pokrewnym przychody zmalały z 45,72 do 13,62 mln zł (a wynik netto - z 39 mln zł zysku do 5,72 mln zł straty), natomiast w sektorze nieruchomościowym - z 29,52 do 5,34 mln zł (przy wzroście wyniku netto z 24,21 mln zł straty do 2,96 mln zł).

Z uwzględnieniem wyłączeń grupa KCI miała w ub.r. 126,5 mln zł wpływów (wobec 141,87 mln zł w 2015 roku) i 645 tys. zł zysku netto (wobec 21,11 mln zł rok wcześniej).

W ub.r. grupa KCI uregulowała zobowiązania związane z kupnem w 2011 roku Presspubliki (przekształceni potem w Gremi Media): pod koniec kwietnia spłaciła pozostałe 28,6 mln zł kredytu bankowego, przeznaczając na to część środków ze sprzedaży działki oraz własności budynków i urządzeń pod realizację projektu mieszkaniowego „Wrocławska” w Krakowie, a w połowie roku - pozostałe kilkanaście mln zł kwoty należnej państwowej firmie PW „Rzeczpospolita”.

Wartość aktywów KCI zmalała w ub.r. z 572,83 do 501,04 mln zł, do czego przyczyniły się m.in. spadki wartości aktywów przeznaczonych do sprzedaży (ze 104,02 do 59,52 mln zł) i nieruchomości inwestycyjnych (z 31,75 mln zł do 255 tys. zł). Jednocześnie zmalały zobowiązania firmy, najbardziej te z tytułu dostaw usług i pozostałe - z 55,35 do 28 mln zł.

Pod koniec kwietnia br. firma poinformowała, że zawarła umowę kupna za 10,6 mln zł brutto lokali usługowych zbudowanych w ramach inwestycji 5 Dzielnica w Krakowie. Wzięła na to 13 mln zł kredytu.

Przypomnijmy, że Grzegorz Hajdarowicz, prezes i większościowy akcjonariusz KCI, zamierza przenieść tę firmę z głównego rynku warszawskiej giełdy na NewConnect, a na ten drugi rynek wprowadzić Gremi Media. Walne zgromadzenie akcjonariuszy KCI przyjęło taki plan w styczniu br., a Gremi Media została już przekształcona w spółkę akcyjną.

Przeciw jest natomiast troje mniejszościowych akcjonariuszy, którzy skierowali w tej sprawie pozew sądowy (wartość ich roszczeń oszacowano na niecałe 58 tys. zł). Z kolei zarząd Giełdy Papierów Wartościowych stwierdził, że KCI może przenieść się na rynek NewConnect, jeśli poprą to akcjonariusze mający minimum 90 proc. głosów na walnym zebraniu spółki, a Grzegorz Hajdarowicz ogłosi wezwanie do sprzedaży akcji dla pozostałych akcjonariuszy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gremi Media z wyższymi wpływami w ub.r., zysk zmalał ponad dwukrotnie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ann
To dobre wiadomości.
18 10
odpowiedź
User
Hamburg
Dlaczego panstwo Polskie jest bezradne wobec takich ludzi jak hajdarowicz.
Wspolczuje ludziom , ktorzy maja kontakt z nim na codzien .
29 8
odpowiedź
User
wszystko się zgadza
przynajmniej tonie z papierami
23 8
odpowiedź
User
Institutional Investor
Hajdarowicz Antymidasem roku?
18 8
odpowiedź
User
ekspert
spolka wydajaca Rzeczpospolita i inne tytuly zmieniala sie. Ale zobaczylbym bardzo chetnie wszystkie sprawozdania finansowe odnoszace sie do tej czesci biznesu, po porzadnej kwerendzie w KRS i sprawdzeniu, kto kiedy wydawal Rzepe i mial z tego tytulu przychody, zyski itd. Praca w sam raz dla serwisu branzowego.
8 8
odpowiedź