SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Huawei bez Bluetooth i Wi-Fi? Nadchodzą kolejne restrykcje

Koncern Huawei staje wobec kolejnych problemów związanych z nałożonymi na niego przez Biały Dom ograniczeniami biznesowymi. Po tym jak ze współpracy wycofały się takie firmy jak Google, Intel, ARM i Microsoft do bojkotu Huawei dołączyły organizacje Bluetooth SIG i Wi-Fi Alliance. To może oznaczać że nadchodzące modele smartfonów chińskiej marki nie będą wyposażone w bezprzewodowe technologie pozwalające na ich połączenie z internetem czy innymi urządzeniami.

Article

Z problemami dotyczącymi kooperacji z zewnętrznymi partnerami Huawei boryka się od momentu, gdy na skutek nowych przepisów wprowadzonych przez administrację Donalda Trumpa w ubiegłym tygodniu koniec współpracy z chińską marką zapowiedziały m.in. Google, Intel, Qualcomm, Microsoft oraz ARM.

W ślad za dostawcami podzespołów i rozwiązań poszli także niektórzy operatorzy telekomunikacyjni i sprzedawcy sprzętu wycofując urządzenia Huawei ze swojej oferty. Chińska marka zapowiada, że jest przygotowana na realizujący się czarny scenariusz choćby dlatego, że właśnie kończy prace na własnym systemem operacyjnym Hongmeng OS, który ma wejść szeroko na rynek na początku 2020 r.

Huawei bez Wi-Fi i Bluetooth?

Zapowiadana przez Huawei gotowość na przyjęcie biznesowych ciosów może się tej firmie przydać tym bardziej, że fala bojkotu wzbudzona przez administrację Donalda Trumpa wcale nie słabnie. Przeciwnie – rośnie. Jak donoszą zachodnie media technologiczne, m.in. serwis Android Police zakończenie współpracy z Huawei zapowiedziały właśnie dwie ważne organizacje zajmujące się certyfikacją kluczowych technologii wykorzystywanych w sprzęcie mobilnym.

Pierwsza z nich to Bluetooth SIG, która ma wyłączne prawo do wydawania pozwoleń na stosowanie przez producentów rozwiązań opartych na technologii bezprzewodowej komunikacji Bluetooth. Bez certyfikatu ze strony Bluetooth SIG implementowanie modułów łączności tego typu nie jest możliwe.

Rezygnację z partnerstwa z Huawei zapowiedziała także Wi-Fi Alliance, organizacja przyznająca pozwolenia na stosowanie w urządzeniach innego kluczowego elementu – bezprzewodowych połączeń urządzeń z internetem.

Bojkot ze strony Bluetooth SIG oraz Wi-Fi Alliance (obie organizacje mają swoje centrale w USA, podlegają zatem przepisom wprowadzonym przez Biały Dom) może oznaczać że w przyszłych smartfonach, tabletach czy laptopach produkowanych przez Huawei nie pojawią się istotne dla użytkowników funkcje.

W 2018 r. Huawei osiągnął przychody w wysokości ponad 105 mld dolarów, a zysk netto spółki wzrósł rok do roku o 25,1 procent. Najlepsze wyniki koncern uzyskał na rodzimym rynku chińskim, zaś motorem wzrostów firmy była sprzedaż produkowanych przez niego urządzeń mobilnych.

Dołącz do dyskusji: Huawei bez Bluetooth i Wi-Fi? Nadchodzą kolejne restrykcje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl