SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Większość Polaków nie słyszała o nowych stacjach naziemnych. Na MUX-8 chcieliby TVP Dokument

O czterech nowych stacjach nadawanych w ramach ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8) słyszała tylko jedna trzecia Polaków. Gdyby widzowie mogli wybierać, jaka stacja TVP pojawi się na multipleksie, chcieliby tam mieć TVP Dokument.

fot. Shutterstock.com Article

Tylko 33,2 proc. polskich telewidzów słyszała o nowych kanałach z oferty naziemnej telewizji cyfrowej (Nowa TV, Metro, WP i Zoom TV), które oglądać można na ósmym multipleksie - pokazuje Projekt Cyfrowizja III, badanie agencji MEC zrealizowane pod koniec stycznia br.

Ponad połowa Polaków (52 proc.) nie wie, że na MUX-8 zadebiutowały cztery stacje, a 14,8 proc. osób nie pamięta tego faktu.

Wśród odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej grupa osób świadomych dostępu do nowych kanałów telewizyjnych w ich ofercie stanowi 50,9 proc. Z kolei 41,8 proc. badanych nie wie lub nie sprawdzała czy cztery nowe stacje są w ich pakietach telewizyjnych lub czy są dostępne przez ich dekoder, a 7,3 proc. osób tego nie pamięta.

Bez zaskoczenia, to wśród widzów odbierających tylko telewizję naziemną, największy jest odsetek tych, którzy słyszeli o pojawieniu się nowych kanałów naziemnych. Wynosi on 51,2 proc., podczas gdy w grupie wszystkich telewidzów wynik ten wyniósł 48,2 proc.

Jak wynika z badania, wśród abonentów telewizji kablowej zaledwie co czwarty z nich słyszał o nowych stacjach na ósmym multipleksie.

Największą rozpoznawalność wśród debiutujących w ofercie NTC kanałów zbudowała Nowa TV, której markę kojarzy 37,7 proc. telewidzów odbierających naziemną telewizję (wśród wszystkich badanych wynik ten wynosi 33 proc.).

Powyższy ranking kanałów nie jest w pełni spójny z wynikami oglądalności kanałów z MUX-8. Dane Nielsen Audience Measurement pokazują, że od 1 stycznia do 6 lutego 2017 roku to Metro zbudowało najwyższy wynik (0,20 proc. udziału w grupie 4+), a za nim uplasowały się Nowa TV (0,16), Zoom TV (0,15) i WP (0,08). Inna kolejność w rankingu świadomości marek, może wynikać m.in. z innej aktywności reklamowej i PR-owej prowadzonej przez te stacje.

W związku z planami uzupełnienia ósmego multipleksu o kanały Telewizji Polskiej, MEC zapytał też telewidzów o oczekiwania wobec tej oferty. Większość badanych wolałaby, by nadawca wprowadził na multipleks nowe stacje, a nie wersje HD dotychczasowych. Wybierając zaś z listy konkretnych kanałów (tych naprawdę istniejących bądź takich, których wprowadzenie było w przeszłości rozważane bądź wspominane przez nadawcę), telewidzowie stawiali w pierwszej kolejności na TVP Dokument.

Prowadzenie TVP Dokument w rankingu najbardziej pożądanych kanałów potwierdza niedosyt treści dokumentalnych, podróżniczych w ofercie NTC, obserwowany już w kilku badaniach MEC (spośród 28 kanałów naziemnych, tylko Fokus TV ma obecnie tak zdefiniowany profil).

MUX-8 to kolejny multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, na którym obecnie nadają cztery stacje. 25 października ub.r. na potrzeby DVB-T uruchomiona została stacja Zoom TV, należąca do spółki Cable Television Networks & Partners. 9 listopada ub.r. ruszyła Nowa TV z portfolio Grupy ZPR Media, a 2 grudnia ub.r. dwie kolejne stacje: Metro (Agora) i WP (Wirtualna Polska).

Start powyższych kanałów na razie zakończył uruchamianie oferty MUX-8, którego obecny zasięg techniczny wynosi około 85 procent populacji Polski. W przyszłości na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej pojawią się jeszcze stacje Telewizji Polskiej.

Badanie Projekt Cyfrowizja III MEC zrealizował pod koniec stycznia 2017 roku na grupie 1 000 polskich telewidzów metodą wywiadów internetowych i telefonicznych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków nie słyszała o nowych stacjach naziemnych. Na MUX-8 chcieliby TVP Dokument

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nicki
Powinno być TVP Sport i TVP Dokument.
29 11
odpowiedź
User
Rafał
Siła sygnału mux-8 powala na kolana.
23 12
odpowiedź
User
Marek
nie dość że polaryzacja inna to sygnał bardzo słaby i przy gorszej pogodzie nic nie widać
17 9
odpowiedź
User
seba
widzę, że nie jestem w tym temacie odosobniony, dodam swoje 3 groszę:

- TVP Polonia znika z NTC

obowiązkowo wchodzi TVP SPORT HD
obowiązkowo wchodzi TVP Seriale

update Rozrywki bo wieje nudą (powtórka, powtórek kabaretów nie wystarczy)

większe promowanie ramówek grupy TVP na kanałach grupy ... nawet tylko hasłowo
18 9
odpowiedź
User
henryk
a kiedy ruszy radio
11 10
odpowiedź