SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większość Polaków nie słyszała o nowych stacjach naziemnych. Na MUX-8 chcieliby TVP Dokument

O czterech nowych stacjach nadawanych w ramach ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8) słyszała tylko jedna trzecia Polaków. Gdyby widzowie mogli wybierać, jaka stacja TVP pojawi się na multipleksie, chcieliby tam mieć TVP Dokument.

fot. Shutterstock.comArticle

Tylko 33,2 proc. polskich telewidzów słyszała o nowych kanałach z oferty naziemnej telewizji cyfrowej (Nowa TV, Metro, WP i Zoom TV), które oglądać można na ósmym multipleksie - pokazuje Projekt Cyfrowizja III, badanie agencji MEC zrealizowane pod koniec stycznia br.

Ponad połowa Polaków (52 proc.) nie wie, że na MUX-8 zadebiutowały cztery stacje, a 14,8 proc. osób nie pamięta tego faktu.

Wśród odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej grupa osób świadomych dostępu do nowych kanałów telewizyjnych w ich ofercie stanowi 50,9 proc. Z kolei 41,8 proc. badanych nie wie lub nie sprawdzała czy cztery nowe stacje są w ich pakietach telewizyjnych lub czy są dostępne przez ich dekoder, a 7,3 proc. osób tego nie pamięta.

Bez zaskoczenia, to wśród widzów odbierających tylko telewizję naziemną, największy jest odsetek tych, którzy słyszeli o pojawieniu się nowych kanałów naziemnych. Wynosi on 51,2 proc., podczas gdy w grupie wszystkich telewidzów wynik ten wyniósł 48,2 proc.

Jak wynika z badania, wśród abonentów telewizji kablowej zaledwie co czwarty z nich słyszał o nowych stacjach na ósmym multipleksie.

Największą rozpoznawalność wśród debiutujących w ofercie NTC kanałów zbudowała Nowa TV, której markę kojarzy 37,7 proc. telewidzów odbierających naziemną telewizję (wśród wszystkich badanych wynik ten wynosi 33 proc.).

Powyższy ranking kanałów nie jest w pełni spójny z wynikami oglądalności kanałów z MUX-8. Dane Nielsen Audience Measurement pokazują, że od 1 stycznia do 6 lutego 2017 roku to Metro zbudowało najwyższy wynik (0,20 proc. udziału w grupie 4+), a za nim uplasowały się Nowa TV (0,16), Zoom TV (0,15) i WP (0,08). Inna kolejność w rankingu świadomości marek, może wynikać m.in. z innej aktywności reklamowej i PR-owej prowadzonej przez te stacje.

W związku z planami uzupełnienia ósmego multipleksu o kanały Telewizji Polskiej, MEC zapytał też telewidzów o oczekiwania wobec tej oferty. Większość badanych wolałaby, by nadawca wprowadził na multipleks nowe stacje, a nie wersje HD dotychczasowych. Wybierając zaś z listy konkretnych kanałów (tych naprawdę istniejących bądź takich, których wprowadzenie było w przeszłości rozważane bądź wspominane przez nadawcę), telewidzowie stawiali w pierwszej kolejności na TVP Dokument.

Prowadzenie TVP Dokument w rankingu najbardziej pożądanych kanałów potwierdza niedosyt treści dokumentalnych, podróżniczych w ofercie NTC, obserwowany już w kilku badaniach MEC (spośród 28 kanałów naziemnych, tylko Fokus TV ma obecnie tak zdefiniowany profil).

MUX-8 to kolejny multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, na którym obecnie nadają cztery stacje. 25 października ub.r. na potrzeby DVB-T uruchomiona została stacja Zoom TV, należąca do spółki Cable Television Networks & Partners. 9 listopada ub.r. ruszyła Nowa TV z portfolio Grupy ZPR Media, a 2 grudnia ub.r. dwie kolejne stacje: Metro (Agora) i WP (Wirtualna Polska).

Start powyższych kanałów na razie zakończył uruchamianie oferty MUX-8, którego obecny zasięg techniczny wynosi około 85 procent populacji Polski. W przyszłości na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej pojawią się jeszcze stacje Telewizji Polskiej.

Badanie Projekt Cyfrowizja III MEC zrealizował pod koniec stycznia 2017 roku na grupie 1 000 polskich telewidzów metodą wywiadów internetowych i telefonicznych.

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków nie słyszała o nowych stacjach naziemnych. Na MUX-8 chcieliby TVP Dokument

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nicki
Powinno być TVP Sport i TVP Dokument.
odpowiedź
User
Rafał
Siła sygnału mux-8 powala na kolana.
odpowiedź
User
Marek
nie dość że polaryzacja inna to sygnał bardzo słaby i przy gorszej pogodzie nic nie widać
odpowiedź