SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej kanałów HD w multipleksie eksperymentalnym

W multipleksie eksperymentalnym Grupy MWE w Katowicach kanały TVC i Filmax są teraz w wysokiej rozdzielczości. Wcześniej w jakości HD była tylko nadawana stacje Power TV. Nadawca zamierza w różnych etapach trwania testu, prowadzić emisje poszczególnych stacji w różnej jakości obrazu.

Kanały HD w multipleksie eksperymentalnym MWE w KatowicachKanały HD w multipleksie eksperymentalnym MWE w Katowicach

Tydzień temu po paru miesiącach przerwy wrócił multipleks eksperymentalny Grupy MWE w Katowicach. Emisja odbywa się na kanale 36, a w jego skład wchodzą Power TV, Filmax, Nuta Gold, Junior Music, TVC i Xtreme TV. Na początku tylko jedna stacja była dostępna w jakości HD. Teraz ich liczba została zwiększona do trzech spośród sześciu dostępnych na multipleksie.

Właściciel Grupy MWE Michał Winnicki w zeszłym tygodniu informował Wirtualnemedia.pl, że przewidziano różne etapy testów. - W multipleksie eksperymentalnym w Katowicach chcemy testować wszystkie możliwe konfiguracje kodeka HEVC: SD, HD oraz 4K. Taka jest idea eksperymentu. Pozwoli nam to na dobranie odpowiednich parametrów multipleksu lokalnego Częstochowa / Kamieńsk / Tomaszów Mazowiecki, gdy przejdzie on na standard DVB-T2/HEVC – tłumaczył Winnicki. W wybranych sieciach kablowych MWE oferuje Ultra TV 4K i Filmax 4K. Być może jedna z tych stacji trafi do multipleksu eksperymentalnego w Katowicach.

Niewykluczone, że w kolejnych tygodniach lub miesiącach podobny pakiet kanałów Grupy MWE pojawi się także w innych miastach. Firma zabiega o powrót emisji eksperymentalnej w Szczecinie. Przygotowuje także wniosek  w sprawie uruchomienia MUX-u testowego w Warszawie.

MUX Grupy MWE po raz trzeci w eterze

Multipleks eksperymentalny Grupy MWE ruszył w Katowicach pod koniec marca. Emisję prowadzono wówczas z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Katowice Kosztowy, a w skład oferty programowej wchodziły: Power TV HD, Nuta.TV, Junior Music, Home TV, Xtreme TV, Filmax oraz ukraiński kanał informacyjny Ukraina 24, który kilka miesięcy temu zakończył nadawanie. W maju w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC Emitel musiał przeznaczyć nadajnik wykorzystywany przez MWE na regularną emisję. Po dwóch tygodniach wznowiono emisję z nowego obiektu, ale została szybko zawieszona w związku z wygaśnięciem pozwolenia UKE.

W czerwcu regulator zastanawiał się czy multipleksy eksperymentalne po przejściu na DVB-T2/HEVC mają w ogóle sens. Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko zdecydował, że multipleksy testowe mogą działać, ale nadawcy muszą płacić za zgody na takie emisje blisko 40 tys. zł rocznie w przypadku miasta na prawach powiatu.

Już w sierpniu wznowił nadawanie MUX TVS w Katowicach (TVS, TV Republika, Polsat, TV Okazje i Radio Silesia). Pod koniec września powrócił z kolei multipleks związanej z Polsatem spółki BCAST w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu (Polsat, Nowa TV, TV Okazja, TVRegionalna.pl, TV Republika, EWTN Polska, Stars.TV).

Dołącz do dyskusji: Więcej kanałów HD w multipleksie eksperymentalnym

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Poł roku temu odbierałem ten mux, sam wskoczył na listę kanałów. Teraz tego nie odbieram, a instalacja ta sama. Wie ktoś jaka jest moc tego teraz i jaka była wcześniej?
odpowiedź
User
Asantia
Panie Winnicki 4k to nie 4 pixele!!!
odpowiedź
User
Darek
Niestety pod Pszczyną tego nie odbieram a poprzedni odbierałem
odpowiedź