SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Więcej kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w Szczecinie

W najbliższych dniach powróci multipleks eksperymentalny Grupy MWE w Szczecinie. Firma Michała Winnickiego otrzymała już od Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie, które umożliwi jej wznowienie nadawania. 

Anteny i dekodery do naziemnej telewizji cyfrowej Article

Szczeciński MUX testowy Grupy MWE był nadawany do końca czerwca. W jego skład wchodziły: Filmax, Nuta.TV, Nuta Gold, Junior Music, Power TV, Stars.TV,  Xtreme TV i Ukraina 24. Ta ostatnia stacja już nie nadaje, więc nie trafi do reaktywowanego multipleksu eksperymentalnego. W Katowicach firma Winnickiego oferuje TVC HD, Filmax HD, Power TV HD, Nuta Gold, Junior Music i Xtreme TV. Oferta MUX-u w stolicy województwa zachodniopomorskiego będzie zbliżona.

Z wykazu UKE wynika, że reaktywowany multipleks może działać od 4 listopada br. do 4 listopada 2023 roku. Pozwolenie wydano na spółkę MWE Broadcast. Emisja w standardzie DVB-T2 ma odbywać się na kanale 39 (618 MHz). Moc nadajnika ma wynosić 0,4 kW. Wcześniej było to 1 kW.

Dlaczego multipleksy eksperymentalne zniknęły?

Pod koniec czerwca zakończył się proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Multipleksy testowe powstały, aby przygotować na to odbiorców. Na przełomie maja i czerwca UKE zastanawiał się czy ich dalsze funkcjonowanie ma sens. Nadawcom skończyły się zgody na prowadzenie emisji próbnych. Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji regulator zdecydował, że multipleksy mogą wrócić, ale nadawcy muszą płacić za pozwolenia.Opłata ta wynosi 40 tys. zł rocznie w przypadku objęciem zasięgiem miasta na prawach powiatu.

Już w sierpniu wznowił nadawanie MUX TVS w Katowicach (TVS, TV Republika, Polsat, TV Okazje i Radio Silesia). Pod koniec września powrócił z kolei multipleks związanej z Polsatem spółki BCAST w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu (Polsat, Nowa TV, TV Okazja, TVRegionalna.pl, TV Republika, EWTN Polska, Stars.TV). Na początku października Grupa MWE wznowiła nadawanie multipleksu w Katowicach. Pozwolenie na emisję eksperymentalną w Elblągu ma też Telewizja Polska, która nadaje  lokalną mutację TVP3.

Dołącz do dyskusji: Więcej kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w Szczecinie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
asas
W tytule powinno być raczej: W Szczecinie więcej pseudo - kanałów !
9 2
odpowiedź
User
Qwerty
400W buahahahah, zasieg jedno skrzyzowanie :)
3 1
odpowiedź
User
gość9
Czekamy na już dawno zapowiadany Gdańsk Panie Winnicki.
1 1
odpowiedź