SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Kanał TVP 4K trafi do operatorów kablowych, Telewizja Polska wyda zgody na reemisję

Zarząd ZPMEiT Mediakom w związku z otrzymywaniem informacji od członków o fakcie odmawiania przez TVP prawa do reemisji kanału TVP 4K zwrócił się w tej sprawie do KRRiT i RMN. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl Telewizja Polska rozpocznie wydawanie zgód w ciągu najbliższych kilku dni.

Article

TVP 4K to nowy kanał Telewizji Polskiej, który nadawca planuje uruchomić podczas mundialu w Rosji transmitując mecze w jakości Ultra HD. Stacja będzie miała wyspecjalizowany charakter sportowo-filmowo-rozrywkowy. Oznacza to, że widzowie oprócz transmisji sportowych obejrzą na nim produkcje fabularne a także rozrywkowe. Koncesję na nadawanie satelitarnego kanału KRRiT przyznała nadawcy w połowie maja br.

Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji „Mediakom”, który skupia kilkudziesięciu małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych i sieci telewizji kablowych, zaczął otrzymywać informacje od swoich członków o fakcie odmawiania przez Telewizję Polską praw do reemisji TVP 4K.

W związku z tym zarząd organizacji w dniu 22 maja 2018 roku zwrócił się z oficjalnym wnioskiem do nadawcy o podanie warunków reemisji tego kanału. Stowarzyszenie informuje, że do teraz nie otrzymało odpowiedzi w tej sprawie.

Jak informuje Mediakom, fakt odmawiania przez TVP praw do reemisji TVP 4K potwierdzają kolejni operatorzy. W związku z tym zarząd instytucji postanowił w dniu 29 maja br. się zwrócić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych z wnioskiem o ocenę działania publicznego nadawcy. Mediakom prosi oba organy o zajęcie stanowiska i wskazanie czy działanie Telewizji Polskiej jest zgodne z prawem.

W ocenie organizacji takie działanie Telewizji Polskiej stoi w sprzeczności z obowiązkami nałożonymi na nadawcę publicznego, może budzić podejrzenia o dyskryminowanie polskich operatorów telekomunikacyjnych i wykorzystywanie pozycji dominującej, jaką TVP posiada na rynku praw do nadawania relacji z piłkarskich mistrzostw świata.

- Bez wątpienia mistrzostwa świata w piłce nożnej są wydarzeniem sportowym o ważnym znaczeniu zarówno narodowym jak i międzynarodowym. Wobec tego odmawianie operatorom kablowym możliwości zapewnienia reemisji relacji z tego wydarzenia w podwyższonej jakości 4K, oznacza naruszenie obowiązku realizowania misji publicznej - informuje w swoim piśmie do KRRiT i RMN zarząd ZPMEiT.

Według nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl, Telewizja Polska zezwoli na reemisję kanału TVP 4K przez mniejszych operatorów kablowych. Takie pozwolenia mają być udzielane w najbliższych dniach.

Mediacom informuje również, że na nadawcy publicznym ciąży obowiązek realizowania misji publicznej. - Pojęcie misji publicznej zostało zdefiniowane szeroko, jako obowiązek oferowania, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowanych programów i innych usług - między innymi w zakresie sportu - czytamy we wniosku.

Jak już informowaliśmy, TVP 4K rozpocznie nadawanie w połowie czerwca br., czyli tuż przed startem MŚ w piłce nożnej, które w tym roku odbędą się w Rosji.

Specjalny kanał Telewizji Polskiej dostępny będzie na pewno w ofertach nc+ i Orange TV.

Mundial w TVP

64 mecze, wszystkie w antenach otwartych – w TVP1 i TVP2, oferta programowa TVP Sport poświęcona tylko temu wydarzeniu, dodatkowo mecze w jakości 4K w nowym kanale TVP 4K - tak będą wyglądały mistrzostwa świata w piłce nożnej FIFA 2018 w Telewizji Polskiej.

Mundial w Rosji zajmie w antenach otwartych (TVP1, TVP2) ok. 250 godzin; w TVP Sport – ok. 500 godzin, w TVP3 – ok. 80 godzin (nocne pasmo powtórkowe). Wszystkie 64 mecze będą transmitowane w antenach otwartych (TVP1, TVP2) – nawet w trzeciej kolejce fazy grupowej, gdy dwa mecze będą się zaczynać o tej samej porze: jeden będzie emitowany w Jedynce, drugi – w Dwójce. W kanale sportowym TVP będzie wtedy transmisja łączona.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kanał TVP 4K trafi do operatorów kablowych, Telewizja Polska wyda zgody na reemisję

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wydaje
im się, że kłamstwa partyjne w 4K będą skuteczniejsze? Przecież będzie więcej widać!
49 7
odpowiedź
User
sat-man
im się, że kłamstwa partyjne w 4K będą skuteczniejsze? Przecież będzie więcej widać!
4x więcej pikseli - 4x więcej reklam !!! Brawo Kórski - Brawo TVP - Brawo WY !!!
6 3
odpowiedź
User
KÓRSKI
LEMINGOZA wyje stąd mniemam, że wykonałem bardzo dobry ruch, w punkt, LEMINGOZA w szoku.
0 6
odpowiedź
User
mondokane
Która kablówka ma dekodery 4K?
1 0
odpowiedź
User
Wolf
Telewizja Światłowo
dowa
0 0
odpowiedź
User
Antysystemowy
Która kablówka ma dekodery 4K?

Mała prywatna telewizja 2A na Stegnach w Warszawie nadaje bez dekoderów. Odbiór w 4K bezpośrednio na telewizorach DVB-T.
Poza tym mają internet 700Mb / 700Mb z pingiem 2 - 4 ms. (po GbEth po skrętce)
0 0
odpowiedź
User
Polak
Płacę abonament , i komercyjna TVP nie udostępnia wszystkich swoich kanałów , TVP to ściema !
1 0
odpowiedź
User
Michał
TVP 4k dla wybranych a co z reszta ??? Jestem abonentem cyfrowego Polsatu mam największy pakiet za 99 zł i co i nie mam kanału w 4k cyfrowy Polsat powinien udostępnić tvp4k w końcu płace ten zasrany abonament Ja tez bym chciał oglądać mecZ w 4k ludzie to nie sprawiedliwe
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing