SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Juliusz Braun i Janusz Kijowski kandydatami PO do Rady Mediów Narodowych

Platforma Obywatelska jako kandydatów do Rady Mediów Narodowych wskazała byłego prezesa TVP Juliusza Brauna oraz reżysera i wykładowcę Janusza Kijowskiego. Jednego spośród nich do Rady wyznaczy prezydent.

Juliusz Braun, fot. TVPArticle

- Chcieliśmy, żeby to były osoby, które nie są bezpośrednio zaangażowane w aktywność polityczną, to eksperci ze świata mediów i świata kultury - uzasadnił Jan Grabiec, rzecznik prasowy PO.

Juliusz Braun od połowy 2011 do połowy ub.r. był prezesem Telewizji Polskiej, a w latach 1999-2005 był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (od 1999 do 2013 roku przewodniczącym). W drugiej połowie minionej dekady pełnił funkcje dyrektorskie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w latach 1989-1999 był posłem (kolejno z list Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności).

Janusz Kijowski jest reżyserem, ma tytuł doktora habilitowanego nauki o sztukach pięknych, specjalizuje się w reżyserii filmowej, teatralnej i telewizyjnej. Pracuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, pełni też obowiązki dyrektora olsztyńskiego Teatru im. Jaracza. Był członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 i 2011 roku, w 2005 i 2001 roku bezskutecznie startował do Sejmu (z list Partii Demokratycznej i SLD).

Klub Kukiz ’15 swoich kandydatów do Rady Mediów Narodowych ma ogłosić w najbliższych dniach. Prezydent wskaże po jednej osobie spośród kandydatów zaproponowanych przez PO i Kukiz ’15. Tym samym oba ugrupowania postąpią wbrew stanowisku Towarzystwa Dziennikarskiego, które zaapelowało do nich, by nie wyznaczały swoich kandydatów do Rady.

Trzy osoby do Rady Mediów Narodowych zostaną natomiast wybrane przez Sejm - w środę pozytywne opinie w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu uzyskali posłowie PiS Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk (Czabański zrezygnował z funkcji wiceministra kultury).

5-osobowa Rada Mediów Narodowych będzie powoływana na 6-letnią kadencję. Będzie nadzorować firmy mediów publicznych, odpowiadając m.in. za powoływanie ich zarządów i rad nadzorczych. Krzysztof Czabański na początku lipca zapowiedział, że Rada pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku przeprowadzi konkursy do władz tych firm. Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zapowiedział już, że weźmie udział w takim konkursie.

Obecne zarządy i rady nadzorcze firm mediów publicznych zostały powołane przez ministra Skarbu Państwa na podstawie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej, która weszła w życie na początku stycznia br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Juliusz Braun i Janusz Kijowski kandydatami PO do Rady Mediów Narodowych

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sykoraks
"bezskutecznie startował w wyborach" - definicja bezpartyjności wg PO
odpowiedź
User
Koko Spoko
Chryste Panie, tylko nie ten przymilny politruk....!!!
odpowiedź
User
privat
Odnoszę wrażenie, że to rasistowski wybór.
odpowiedź