SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Play gotowy na 5G. W planach stacjonarny internet z Vectrą i nowa spółka zarządzająca masztami

Jean Marc Harion, szef sieci Play zapowiada że operator jest przygotowany w pełni do szerokiego wprowadzenia dla swoich użytkowników technologii 5G, która będzie w 2020 roku dominującą nowością na polskim rynku telekomunikacyjnym. Play przewiduje oferowanie usługi stacjonarnego dostępu do internetu wraz z grupą Vectra, a także utworzenie nowej spółki TowerCo zajmującej się zarządzaniem posiadanymi przez operatora masztami telekomunikacyjnymi.

Jean-Marc Harion, prezes P4 i Play CommunicationsArticle

W środę wieczorem Play podał wyniki finansowe dotyczące 2019 r. Zgodnie z nimi operator zanotował wzrost przychodów o 2,9 proc. do 7,041 mld zł oraz zysku netto o 16,4 proc. do 866,9 mln zł. Na koniec roku telekom miał 12,93 mln aktywnych klientów (po wzroście o 2,1 proc.), a średni przychód od użytkownika zwiększył się o 1,5 proc. do 32,8 zł.

Z usługi Play Now TV Box, wprowadzonej w kwietniu ub.r., na koniec roku korzystało 32,2 tys. użytkowników.

W listopadzie br. z firmy odejdzie członek zarządu ds. finansowych Holger Püchert.

Całoroczne wydatki Play na reklamy i promocję zwiększyły się ze 165,5 do 179,6 mln zł (czyli o 8,5 proc.), a tylko w czwartym kwartale - aż o 26 proc. do 60,2 mln zł. W kampaniach reklamowych sieci od siedmiu lat występuję znane osoby.

Mocno w górę poszły koszty utrzymania sieci, korzystania z infrastruktury innych firm i energii - o 18,1 proc. do 173 mln zł. Natomiast koszty pracownicze zwiększyły się o 3,5 proc. do 20,2 mln zł.

- W ciągu pierwszych dwunastu miesięcy wdrażania naszej mobilno-centrycznej strategii, poczyniliśmy znaczne postępy we wszystkich naszych strategicznych filarach. Wprowadziliśmy na rynek nowe usługi i plany mobilno-centryczne, takie jak Play Now TV Box i grupę planów Homebox, które oferują bogate pakiety danych dla klientów indywidualnych, rodzinnych i biznesowych - wylicza Jean Marc Harion, prezes P4.

- Nasze cyfrowe podejście pozwoliło na przyspieszenie automatyzacji procesów biznesowych oraz wykorzystanie naszej regularnie aktualizowanej aplikacji samoobsługowej Play24. Wdrożenie efektywnej kosztowo sieci dało nam możliwość uaktualnienia jej do wersji 5G Ready dla prawie połowy populacji Polski - dodaje szef P4. - Wszystkie powyższe elementy w połączeniu z naszym efektywnym kosztowo modelem operacyjnym i doskonałą strategią handlową dały podstawy do osiągnięcia lepszych niż pierwotnie zakładaliśmy wyników finansowych. 15,3 mln raportowanych klientów potwierdza również naszą wiodącą pozycję na bardzo konkurencyjnym i nasycającym się rynku telefonii komórkowej - podkreśla.

Gotowi na 5G

Podczas spotkania z dziennikarzami Jean Marc Harion zdradził więcej szczegółów związanych z osiągniętymi przez firmę wynikami oraz planami na nadchodzące miesiące.

Szef Playa nie ukrywał, że jednym z najważniejszych celów w 2020 r. jest sprawne i szerokie udostępnienie użytkownikom sieci 5G. - Nie ma wątpliwości że nowa sieć będzie jednym z najważniejszych elementów definiujących rozwój rynku telekomunikacyjnego, także w Polsce. Play będzie ważnym graczem w tym segmencie - zapowiedział Harion.

Szef Play zaznaczył, że obecnie operator posiada 2,9 tys. stacji bazowych działających w standardzie 5G Ready, z kolei w zasięgu tej technologii znajduje się obecnie 48,3 proc. populacji naszego kraju. Harion powtórzył także że do końca lutego br. Play udostępni sieć 5G w 16 miastach z 500 stacjami bazowymi, obejmującymi 5 największych metropolii i 11 mniejszych miejscowości. Na liście są m.in. Warszawa, Kraków i Gdańsk.

Jean Marc Harion zaznaczył, że dla użytkowników tego operatora w kontekście 5G istotnym elementem jest potencjalna dostępność smartfonów i innych urządzeń zgodnych z tą technologią.

- Według naszych przewidywań dostawy sprzętu obsługującego 5G na większą skalę rozpoczną się na koniec II kwartału 2020 r. - zaznaczył prezes Play. - Jednak zwiększenie zakupów tych urządzeń nastąpi w okresie przedświątecznym w br., wtedy bowiem w sprzedaży pojawią się modele w bardziej przystępnych cenach.

Harion przyznał, że Play dostrzega zagrożenia dla dostaw sprzętu, szczególnie ze strony chińskich producentów związane z rozszerzającą się obecnie na świecie epidemią koronawirusa. Jednak według informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl obecnie nie występują niedobory w tym zakresie, a zapasy magazynowe są wystarczające. W przyszłości jednak nie są wykluczone problemy z zapewnieniem odpowiedniej oferty smartfonów, jeśli epidemia będzie się rozwijać w rosnącym tempie.

Internet z Vectrą i nowa spółka

Podczas spotkania z dziennikarzami Jean Marc Harion opowiedział też o planach Play związanych z innymi obszarami niż nadchodząca sieć 5G.

Szef telekomu zapowiedział, że Play wprowadzi ofertę stacjonarnego dostępu do internetu w oparciu o infrastrukturę grupy Vectra. Pełna dostępność tej usługi zostanie zrealizowana w pierwszej połowie 2020 r., obecnie w wybranych salonach i lokalizacjach jest prowadzony pilotażowy program takiej oferty.

Harion zdradził także plany związane z obsługą sieci oraz infrastrukturą. Obecnie Play posiada w całej Polsce ponad 7,86 tys. stacji bazowych, 865 nadajników zostało uruchomionych w 2019 r.

Do tej pory Play zrezygnował z wewnętrznego roamingu w czterech miastach w Polsce, co stanowi 3 proc. krajowej populacji, zaś w 28 miejscowościach operator zrezygnował ze współpracy roamingowej z jednym z partnerów przenosząc 66 proc. ruchu w tych lokalizacjach do własnej sieci.

Szef Play zapowiedział że firma szykuje się do uruchomienia nowej, zewnętrznej spółki zależnej TowerCo, która będzie się zajmowała zarządzaniem i gospodarowaniem masztami telekomunikacyjnymi należącymi do operatora.

- Uruchomienie nowego podmiotu potrwa od 4 do 6 miesięcy – poinformował Harion. - To okazja do wykorzystania naszej efektywnej kosztowo wartości krytycznej, szczególnie w obliczu nadchodzącej sieci 5G.

Prezes Play zaznaczył, że kierowana przez niego firma jest właścicielem wielu wysokich wież o szerokich potencjalnie możliwościach, dlatego mogą one stanowić atrakcyjną ofertę dla innych telekomów i partnerów biznesowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Play gotowy na 5G. W planach stacjonarny internet z Vectrą i nowa spółka zarządzająca masztami

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
janek
W połowie kraju nie są gotowi na 4G, w niektórych miejscach nawet 3G, więc z tym 5G bym się nie rozpędzał.
odpowiedź
User
Paweł
Czy są już telefony z 5G dla przeciętnego Janusza (do 1k)?
odpowiedź
User
Wde
Ja chciałem przejść do Play. Już 3 krotnie się za to zabierałem odkąd postawili maszt w pobliżu mojego domu, niestety, nie wiem jaka jest oficjalna strona sieci Play w internecie a strony jakie znalazłem były tak nieprzejrzyste że się poddałem.
Chciałem 10 GB na miesiąc, do tego rozmowy i sms-y bez limitu i to wszystko bez umowy w cenie do 25 zł/ miesiąc. Mam to u konkurencji i chciałbym mieć w Playu bo mam z Play-a lepszy zasięg.
Czy ktoś wie czy mają taką ofertę, bo nie wiem gdzie tego szukać?
odpowiedź