SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy o funkcjonowaniu i reformie ONZ

58 proc. respondentów uważa, że Narodom Zjednoczonym powinno nadać się uprawnienia do wkraczania do poszczególnych krajów, aby prowadzić dochodzenia w sprawie naruszania praw człowieka.

Wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Badanych poproszono o ustosunkowanie się do czterech wybranych propozycji zwiększenia uprawnień ONZ: w kwestii handlu bronią, utrzymywania pokojowych sił Narodów Zjednoczonych, finansowania działalności tej organizacji oraz jej uprawnień przy zapobieganiu łamania praw człowieka.

Z sondażu wynika, że 44 proc. Polaków opowiada się za nadaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych uprawnień do regulowania międzynarodowego handlu bronią; przeciwnych temu jest 28 proc. respondentów, tyle samo nie ma zdania.
 
Według 63 proc. respondentów, ONZ powinna utrzymać stałe siły pokojowe dobierane i szkolone przez tę organizację; co czwarty Polak - 26 proc. - nie ma zadania w tej sprawie, a 11 proc. jest temu przeciwna.

Nadanie ONZ prawa do finansowania swojej działalności z niewielkiego podatku nałożonego na takie operacje, jak międzynarodowy handel bronią lub ropą naftową popiera 40 proc. Polaków, co trzeci - 33 proc. - nie ma zdania, a 27 proc. - wyraża sprzeciw.

58 proc. respondentów uważa, że Narodom Zjednoczonym powinno nadać się uprawnienia do wkraczania do poszczególnych krajów, aby prowadzić dochodzenia w sprawie naruszania praw człowieka. 28 proc. pytanych nie ma zdania w tej sprawie, a 14 proc. jest przeciwna nadawaniu ONZ tych uprawnień.

CBOS zbadał także opinie Polaków o zakresie możliwej ingerencji Narodów Zjednoczonych, a w szczególności Rady Bezpieczeństwa, w obronie praw człowieka, nawet wbrew woli rządu kraju, na terenie którego naruszenia mają miejsce.

Ponad połowa respondentów - 54 proc. - uważa, że Rada Bezpieczeństwa ma obowiązek zezwalać na użycie sił zbrojnych w celu obrony ludności przed poważnym naruszeniami praw człowieka, np. ludobójstwem. 31 proc. Polaków nie ma opinii w tej kwestii, a 15 proc. pytanych twierdzi, że Rada Bezpieczeństwa nie ma takiego obowiązku.

61 proc. respondentów pozytywnie oceniło propozycję, by niektórym krajom zabronić wytwarzania paliw nuklearnych z obawy o to, że mogą one wykorzystać je do produkcji broni nuklearnej. Zdania w tej sprawie nie ma 20 proc. Polaków, a niewiele mniej - 19 proc. - wypowiada się o tej propozycji negatywnie.

Zdaniem 35 proc. Polaków, nasz kraj, stawiając czoła problemom międzynarodowym, powinien przede wszystkim podejmować decyzje w ramach ONZ. Zdania w tej kwestii nie ma 34 proc. respondentów, a 31 proc. pytanych nie zgadza się, by Polska musiała realizować politykę, której nie uważa za najlepszą.

CBOS podkreśla, że na powyższe odpowiedzi duży wpływ miało m.in. zainteresowanie, jakie respondenci deklarują wobec podawanych przez media informacji o stosunkach Polski z innymi krajami.

Większość pytanych - 51 proc. - deklaruje, że "trochę" interesuje się informacjami o stosunkach naszego kraju z zagranicą. Niemal co piąty pytany - 17 proc. - przyznał, że nie śledzi codziennych wiadomości z tej dziedziny. Nieco mniej - 16 proc. - respondentów deklaruje, że stosunkami Polski z zagranicą "bardzo" się interesuje; tyle samo "prawie wcale" nie interesuje się tym zagadnieniem.

Według CBOS, największe zainteresowanie stosunkami Polski z innymi krajami przejawiają badani z wyższym wykształceniem, należący do kadry kierowniczej lub inteligencji oraz mieszkańcy wielkich miast.

Ogólnie jednak - podsumowuje CBOS - "Polacy nie są zbytnio zainteresowani stosunkami międzynarodowymi".

Sondaż przeprowadzono w dniach 8-11 września na liczącej 937 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy o funkcjonowaniu i reformie ONZ

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl