SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ranking przyjazności systemów podatkowych

Polska jest na 71-ym miejscu w rankingu przyjazności systemów podatkowych. Średnia liczba płatności podatkowych rocznie to ok. 43 płatności, a całkowita stawka podatku płaconego przez firmy wynosi 38,4%.

Wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą PricewaterhouseCoopers i Bank Światowy.

"Wprawdzie polska nominalna stawka podatku CIT jest stosunkowo niska - 19%, ale po uwzględnieniu dodatkowych zobowiązań podatkowych okazuje się, ze całkowita stawka podatku płaconego w naszym kraju przez firmy wynosi aż 38,4%" - napisano w raporcie.

Jednocześnie autorzy zaznaczają, że sytuację dodatkowo utrudniają skomplikowane przepisy podatkowe, których zmienność utrudnia rozliczanie się z fiskusem.

"Nic zatem dziwnego, że przeciętny polski przedsiębiorca musi poświęcić aż 175 godzin rocznie na wypełnienie swoich zobowiązań" - głosi raport.

Zdaniem autorów, Polska znajduje się na 71-ym miejscu w rankingu przyjazności systemów podatkowych. Na pierwszym miejscu znalazły się Malediwy, na drugim - Irlandia. Kraje, które mają najbardziej nieprzyjazny system podatkowy, to Ukraina i Białoruś.

Eksperci Pricewaterhouse Coopers i Banku Światowego wyliczyli, że polski przedsiębiorca musi w ciągu roku dokonać 43 płatności podatkowe. Dla porównania - w Szwecji jest 5 płatności, w Irlandii 8. Najwięcej - 89 płatności - trzeba uiścić w Rumunii.

Ich zdaniem, poprawić sytuację można głównie przez współdziałanie rządów państw ze środowiskiem przedsiębiorców z korzyścią dla obu stron.

Jeśli taka relacja miałaby być korzystna, niezbędne jest wprowadzenie następujących zmian: uproszczenie systemu podatkowego, stabilność przepisów podatkowych,. Transparentność wydatków funduszy publicznych, a także prosta sprawozdawczość podatkowa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ranking przyjazności systemów podatkowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl