SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sony zapłaci 150,3 mln dolarów kary

Sony zgodziło się zapłacić firmie Immersion - producentowi oprogramowania - 150,3 miliona dolarów. Tak kończy się spór o technologię używaną w konsolach do gier wideo PlayStation.

Jak poinformował Stephen Ambler – dyrektor finansowy Immersion – jego firma otrzyma 97,2 miliona dolarów zasądzonych przez sąd plus tantiemy wartości co najmniej 53,1 miliona dolarów.

W 2002 roku Immersion złożyło pozew w sądzie, żądając od Sony 299 milionów dolarów. Sąd w Oakland w stanie Kalifornia uznał we wrześniu 2004 roku, że Sony naruszyło dwa prawa patentowe Immersion dotyczące tzw. technologii dotykowej. Technologia ta została użyta w konsolach PlayStation i PlayStation 2, ale już nie w najnowszej PlayStation 3. Dzięki niej kontrolery w rękach użytkowników wibrowały zależnie od akcji toczącej się na ekranie. Sąd przyznał Immersion 82 miliony dolarów. Kwota ta po doliczeniu odsetek i kosztów procesowych wzrosła do 97,2 miliona dolarów.

Sony zapłaciło także około 30,6 miliona dolarów za przymusową licencję na okres ostatnich dwóch lat. Immersion potraktowała te pieniądze jako odroczony dochód. Sony ma do końca 2009 roku dokonać jeszcze 12 kwartalnych opłat licencyjnych na łączną sumę 22,5 miliona dolarów.

W zamian Sony otrzymało niesprecyzowane prawa do niektórych patentów Immersion i będzie mogło ich użyć w przyszłych produktach z rodziny PlayStation.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sony zapłaci 150,3 mln dolarów kary

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl