SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP: Media manipulują

Zdaniem Komisji Etyki Telewizji Polskiej S.A. media manipulują

Biuro Rzecznika TVP na prośbę przewodniczącej Komisji Etyki Telewizji Polskiej S.A. - Jadwigi Nowakowskiej, przekazało mediom oświadczenie Komisji Etyki TVP S.A. dotyczące manipulacji stosowanych przez niektóre pisma.

"Komisja Etyki TVP wyraża stanowczy sprzeciw wobec praktyk redakcyjnych wielu tzw. kolorowych magazynów, które powołując się na prawa rynku, proponują znanym z programów TVP dziennikarzom udział w inscenizowanych sesjach zdjęciowych i udzielenie wywiadu, opatrując je następnie informacjami reklamowymi o markach i cenach prezentowanych w tym kontekście kosmetyków, ubiorów, czy mebli. Redakcje tych czasopism perfidnie wykorzystują w przedsięwzięciach reklamowych lub promocyjnych wizerunek osób, które zdobyły wysoką pozycję zawodową prowadząc w telewizji publicznej programy informacyjne i publicystyczne.

Komisja Etyki TVP - w swoim orzeczeniu z 7 stycznia br., uzupełnionym 25 lutego br. - uznała, że wymienieni z imienia i nazwiska dziennikarze TVP, którzy wystąpili w publikacjach o charakterze reklamowym lub promocyjnym, naruszyli obowiązujące "Zasady etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej".

Komisja Etyki TVP nie może jednak przejść do porządku dziennego nad wysoce nagannymi praktykami redakcji kolorowych magazynów, folderów i katalogów reklamowych, które manipulując we własnym interesie wizerunkiem tych dziennikarzy, nie tylko podważają ich wiarygodność, ale zarazem dostarczają pretekstów do uogólnionych zarzutów o niskim poziomie etycznym środowiska dziennikarskiego telewizji publicznej.

Komisja Etyki TVP zwróci się do Prezesa Zarządu TVP z wnioskiem o wydanie odpowiednich regulacji dotyczących statusu dziennikarzy i prezenterów telewizji publicznej, warunków podejmowania publicznej działalności pozaantenowej oraz ochrony prawnej wizerunku nadawcy publicznego i jego pracowników - czytamy w oświadczeniu Komisji Etyki TVP S.A.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP: Media manipulują

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl