SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE skierował do regulatorów projekt decyzji ws. uwolnienia rynku usług internetowych

Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), przesłała w ramach postępowania konsolidacyjnego do Komisji Europejskiej, Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) oraz krajowych organów regulacyjnych w innych państwach członkowskich projekty rozstrzygnięć dotyczące rynku hurtowego szerokopasmowego dostępu do internetu. UKE proponuje wyłączenie 76 obszarów gminnych i stwierdzenie na nich skutecznej konkurencji, w efekcie czego Orange Polska nie musiałby już tam udostępniać swojej infrastruktury operatorom alternatywnym.

Magdalena GajArticle

Projekt decyzji zakłada nałożenie na operatora SMP (Orange Polska) obowiązków dostępu, niedyskryminacji, przejrzystości, rachunkowości regulacyjnej, kontroli cen oraz przygotowania oferty ramowej. Jednocześnie projekt postanowienia wskazuje, że na 76 obszarach gminnych występują takie warunki konkurencji, które nie uzasadniają uznania na tych obszarach Orange Polska za przedsiębiorcę o znaczącej pozycji rynkowej. W przekonaniu prezesa UKE przedstawione propozycje regulacji odzwierciedlają aktualną sytuację konkurencyjną na rynku szerokopasmowej transmisji danych.

Projekty rozstrzygnięć uwzględniają wyniki krajowego postępowania konsultacyjnego, w którym stanowiska zajęło ponad 20 podmiotów. Procedura konsolidacji z Komisją Europejską co do zasady trwa 30 dni, a po jej zakończeniu konieczne będzie jeszcze uzyskanie stanowiska prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co jest planowane na sierpień br. Wydanie obu rozstrzygnięć ma być możliwe najprawdopodobniej we wrześniu br.

- W szerokopasmowym dostępie do internetu Polska ma jeszcze sporo do nadrobienia w stosunku do innych państw członkowskich UE. Według stanu na czerwiec 2013 r. zaledwie 19,3 proc. Polaków posiadało dostęp do stacjonarnego internetu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby regulacja rynku pobudzała konkurencję w tym obszarze, a nie zniechęcała do niej przez nadmierną regulację. Zniesienie regulacji na obszarach, które spełniają już kryteria konkurencyjności, ma zachęcać zarówno Orange jak i innych operatorów do inwestycji w infrastrukturę - powiedziała Magdalena Gaj, prezes UKE.

Zaproponowana regulacja w opinii prezesa UKE odpowiada aktualnej sytuacji konkurencyjnej na rynku szerokopasmowej transmisji danych poprzez zniesienie zbędnych obciążeń regulacyjnych na obszarach skutecznie konkurencyjnych. Ma to również pozytywnie wpłynąć na rozwój nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce, co jest istotne w związku z koniecznością realizacji postanowień Europejskiej Agendy Cyfrowej oraz Narodowego Planu Szerokopasmowego.

Według UKE, brak regulacji na obszarach konkurencyjnych będzie stanowił dodatkowy bodziec zarówno dla Orange Polska, jak i operatorów alternatywnych, do zwiększenia inwestycji w nową infrastrukturę. Z kolei regulacja na obszarach niekonkurencyjnych ma pozwolić na dalszą konkurencję usługową bazującą na infrastrukturze Orange w celu zagwarantowania użytkownikom osiągania maksymalnych korzyści w zakresie różnorodności, ceny i jakości usług telekomunikacyjnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE skierował do regulatorów projekt decyzji ws. uwolnienia rynku usług internetowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl