SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wielka Brytania wyklucza Huawei z budowy sieci 5G. Dostępność sieci opóźniona o rok

Rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o wykluczeniu Huawei z budowy sieci 5G w tym kraju. Nowe przepisy zakazują brytyjskim operatorom dokonywania nowych zakupów w chińskim koncernie do końca 2020 roku, zaś do 2027 roku sprzęt Huawei ma zostać wyeliminowany z infrastruktury 5G na Wyspach Brytyjskich.

Londyn, fot. Shutterstock.comLondyn, fot. Shutterstock.com

Huawei boryka się z problemami na różnych rynkach od czasu, gdy w maju 2019 r. administracja USA na życzenie Donalda Trumpa wprowadziła restrykcje dotyczące współpracy amerykańskich firm z technologicznymi koncernami pochodzącymi z Chin, wśród których znalazły się Huawei oraz ZTE.

Amerykanie tłumaczyli decyzję podejrzeniami o to, że chińscy producenci prowadzą działalność szpiegowską na rzecz władz w Pekinie, co w bezpośredni sposób zagraża bezpieczeństwu USA. W ślad za tymi ograniczeniami współpracę z Huawei zerwały takie firmy jak Google, Intel czy Qualcomm. Intel niedługo później uzyskał jednak pozwolenie na dalsze partnerstwo z chińskim producentem.

W połowie maja br. prezydent USA podjął decyzję o dalszym ograniczeniu współpracy amerykańskich firm z chińskimi producentami sprzętu.

Huawei wykluczony w Wielkiej Brytanii

Wraz z wprowadzeniem restrykcji dotyczących Huawei Biały Dom rozpoczął kampanię nakłaniania sojuszników USA do rezygnacji ze współpracy z chińskim koncernem jako dostawcą sprzętu i rozwiązań do budowy sieci 5G.

Czytaj także: Startuje Huawei Next-Image Awards 2020, nagrody po 10 tys. dolarów. Huawei P40 Pro+ to fotograficzny profesjonalista

Reakcje na sugestie i naciski Amerykanów były różne. Unia Europejska do tej pory nie zdecydowała się na wykluczenie Huawei z budowy 5G w krajach członkowskich. Także w Polsce pomimo podpisania przez Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę wspólnych deklaracji dotyczących bezpieczeństwa 5G nie wprowadzono rządowych restrykcji dotyczących Huawei jako dostawcy rozwiązań do budowy nowej generacji sieci. Najwięksi operatorzy komórkowi w naszym kraju korzystają z udziału chińskiej marki w budowie 5G, choć starają się dywersyfikować portfolio dostawców.

Z kolei w Wielkiej Brytanii premier Boris Johnson na początku 2020 r. warunkowo dopuścił obecność Huawei w budowie infrastruktury 5G w tym kraju. Teraz jednak nastąpiła zmiana.

Czytaj także: Jak korzystać z 5G u polskich operatorów? U każdego inne warunki. „Ersatz technologii jutra”

We wtorek Oliver Dowden, brytyjski odpowiednik polskiego ministra cyfryzacji poinformował o rządowej decyzji zgodnie z którą po 31 grudnia 2020 r. brytyjskie firmy nie będą mogły kupować od Huawei sprzętu służącego do budowy sieci 5G. To nie wszystko. Zgodnie z nowymi przepisami działające w Wielkiej Brytanii telekomy będą zobowiązane do wycofania do 2027 r. rozwiązań chińskiego koncernu ze swojej infrastruktury 5G.

Cytowani m.in. przez „The Wall Street Journal” obserwatorzy rynku zaznaczają, że obecne restrykcje dotyczące Huawei to ugięcie się Borisa Johnsona pod naciskami Waszyngtonu. Ogłaszając decyzję o wykluczeniu Huawei Dowden nie ukrywał, że może ona oznaczać opóźnienie o rok powszechnego dostępu do 5G w Wielkiej Brytanii.

Z kolei wcześniej najwięksi brytyjscy operatorzy, m.in. BT i Vodafone zaznaczali, że rezygnacja z Huawei jako dostawcy sprzętu 5G może spowolnić szeroką ofertę tej technologii nawet o 3 lata.

W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku przychód Huawei sięgnął 454 mld juanów (ok. 64,9 mld dolarów). To o 13,1 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Chińskiemu producentowi wzrost udało się odnotować pomimo pandemii koronawirusa oraz amerykańskich sankcji, przy czym warto podkreślić, że przed rokiem tempo tego wzrostu było o wiele szybsze (+23,3 proc.).

Czytaj więcej: Startuje Huawei Next-Image Awards 2020, nagrody po 10 tys. dolarów

Dołącz do dyskusji: Wielka Brytania wyklucza Huawei z budowy sieci 5G. Dostępność sieci opóźniona o rok

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl