SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Złoty pozostawał stabilny, jednak tracił w całym tygodniu

Złoty pozostawał w piątek stabilny wobec euro i dolara. Jednak analitycy przypominają, że cały tydzień zakończył się znaczącym osłabieniem naszej waluty.

Złoty pozostawał stabilny, jednak tracił w całym tygodniu

"Złoty kończy piątkowe notowania śladowymi zmianami w relacji do głównych walut. Cały tydzień zamyka się jednak wyraźnym osłabieniem polskiej waluty" - poinformował analityk X-Trade Brokers Marcin Kiepas. Według niego dobre nastroje na rynkach globalnych nie wystarczyły do stworzenia przeciwwagi dla spadków EUR/USD co przełożyło się na spadek wartości złotego.

"Po wzrostowym odbiciu na przełomie listopada i grudnia, para ta ponownie ruszyła do dołu, ciągnąc za sobą notowania złotego. Doszło do wręcz paradoksalnej sytuacji, że zachowywał się on gorzej niż forint. Pomimo, że agencja Moody's obniżyła Węgrom ocenę wiarygodności kredytowej do Baa3 z Baa1, a jeszcze w grudniu na podobny krok może zdecydować się Fitch Ratings. Czy też niezależnie od tego, że węgierski rząd praktycznie zlikwidował fundusze emerytalne i pozostaje w konflikcie z tamtejszym bankiem centralnym, co zwiększa ryzyko inwestycji w aktywa węgierskie" - zaznaczył analityk.

Kiepas ocenia, że  w przyszłym tygodniu złoty wciąż powinien pozostawać pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych oraz reagować na wahania EUR/USD. Istotny wpływ na oba te czynniki mogą mieć liczne publikacje i wydarzenia makroekonomiczne. W tym przede wszystkim, wyniki posiedzenia FOMC, listopadowe dane o inflacji CPI i PPI w USA oraz grudniowy odczyt indeksu Ifo. Jedynie krótkoterminowy wpływ będą miały dane z Polski. We wtorek inwestorzy poznają inflację CPI, w czwartek protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej oraz dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu, natomiast w piątek raporty o inflacji PPI i produkcji przemysłowej.

"Sytuacja techniczna na wykresie USD/PLN, EUR/PLN oraz CHF/PLN, wskazuje na rosnące prawdopodobieństwo stabilizacji notowań w końcówce roku" - dodał analityk.

W piątek ok. godz. 17:30 za jedno euro płacono 4,0310 zł a za dolara 3,0486 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3223.

W piątek ok. godz. 10:15 za jedno euro płacono 4,0317 zł a za dolara 3,0447 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3238.

W czwartek ok. godz. 16:50 jedno euro kosztowało 4,0355 zł, a dolar 3,0612 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3183.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Złoty pozostawał stabilny, jednak tracił w całym tygodniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl