WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Apple z 10,7 mld USD zysku. Sprzedaż iPhone'ów i komputerów Mac w górę. Brak danych o Apple Watch

Apple żąda oddania domeny ap.pl. „Fonetycznie identyczna z naszym znakiem towarowym”

2015-07-24 A A A KOMENTARZE: 64 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Koncern Apple domaga się uznania, że korzystanie z domeny ap.pl narusza jego prawa. Amerykański producent twierdzi, że adres wprowadza użytkowników w błąd i jest zbyt podobny do nazwy Apple. - Apple działa z pozycji siły wymuszając na pojedynczej osobie fizycznej podporządkowanie się jego decyzji - podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Artur Janiszewski, właściciel domeny.

Apple żąda oddania domeny ap.pl. „Fonetycznie identyczna z naszym znakiem towarowym”

Domenę ap.pl Artur Janiszewski zarejestrował w 2002 r., a od 2012 prowadzi pod tym adresem sklep internetowy oferujący usługi serwisowe telefonów różnych marek i sprzedający akcesoria do urządzeń mobilnych.

W maju br. Janiszewski otrzymał od międzynarodowej kancelarii prawniczej pismo wzywające go do bezpłatnego przekazania domeny ap.pl na rzecz firmy Apple. - Nie widziałem żadnego powodu, żeby ulec temu żądaniu - wspomina przedsiębiorca w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl. - Adres ap.pl należy do mnie od 13 lat i nie rejestrowałem go w celach spekulacyjnych, ale po to, by prowadzić pod nim firmę o nazwie Art Production. Apple stwierdził, że adres ap.pl fonetycznie za bardzo przypomina jego nazwę i znak towarowy. Tymczasem domena jest zwyczajnym skrótem od nazwy przedsiębiorstwa. Odpowiedziałem więc Apple, że się nie zgadzam.

Wkrótce po tym Janiszewski otrzymał liczący ok. 600 stron sądowy pozew, w którym Apple powtórzył swoje żądania oddania domeny. W dokumencie napisano m.in.: „Pozwany wykorzystuje w działalności gospodarczej sporną domenę AP.PL. Takie działanie narusza prawo do znaków towarowych Apple, które są w sposób ciągły i od wielu lat są używane w celu identyfikacji i ochrony niezwykle popularnych produktów i usług. Oznaczenie APPLE stanowi najbardziej renomowaną markę na świecie a znaki towarowe APPLE cieszą się bardzo dobrą reputacją i są powszechnie znane. Pozwany korzysta w sposób nieuprawniony z renomy znaków towarowych powoda”.

Janiszewski wspomina także zdziwienie, jakie wywołała u niego argumentacja prawników reprezentujących Apple. - W rozmowie telefonicznej prawnik stwierdził wprost, że Apple chce mieć kontrolę nad tą domeną zabezpieczając się przed ewentualnością sprzedaży przeze mnie tej domeny podmiotowi z Chin, który mógłby oferować podrobione produkty Apple - zaznacza przedsiębiorca. - Czy to jest powód do zabierania domeny i niszczenia przedsiębiorstwa? Sam pozew jak i informacje zawarte w nim zarzuty nie pozostawiają wątpliwości, że Apple działa z pozycji siły wymuszając na pojedynczej osobie fizycznej podporządkowanie się jego decyzji.

Właściciel domeny ap.pl otrzymał także propozycję odsprzedania jej Apple. Koncern zaproponował kwotę 6 tys. dol., którą Janiszewski uznał za śmiesznie niską. Tę opinię podziela w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Daniel Dryzek, inwestor na rynku domen internetowych i ekspert segmentu domenowego.
 
- Domena ap.pl może być warta od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych - ocenia Dryzek. - Można sobie na przykład wyobrazić firmę, której nazwa będzie składać się z dwóch słów zaczynających się na A i P. Dla takiego podmiotu domena ap.pl mogłaby być bardzo dużo warta. Jako przykład można podać markę Nationale Nederlanden, która niedawno odkupiła za nieujawnioną kwotę domenę nn.pl.

Wirtualnemedia.pl poprosiły Apple o komentarz w sprawie roszczeń do domeny ap.pl. Do momentu publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy od koncernu odpowiedzi. Obecnie sprawa spornego adresu trafiła do sądu polubownego ds. domen internetowych w Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Janiszewski jest dobrej myśli, jeśli chodzi o rozstrzygnięcie sporu i podkreśla, że racja leży po jego stronie. Podobnie widzi to Daniel Dryzek.

- Zdziwiłbym się, gdyby wniosek Apple nie został oddalony. Moim zdaniem nie ma on żadnych podstaw prawnych, a argumenty wysuwane przez Apple mogą tylko dziwić - podkreśla Dryzek. - Rozwiązania „siłowe” w przypadku domen mogą podpowiadać działy prawne lub firmy prawnicze, które obsługują taką firmę. A zazwyczaj szybciej, łatwiej i taniej jest po prostu odkupić nazwę. Wiele z tych roszczeń jest bezzasadnych i kończy się oddaleniem w sądzie. Wtedy firma taka musi pokryć zarówno koszty związane z taką sprawą jak i musi zapłacić często już znacznie wyższą cenę za domenę - zaznacza ekspert rynku domen.

Spór o domenę ap.pl to nie pierwszy przypadek w Polsce, gdy Apple domaga się oddania mu adresu internetowego, który zdaniem koncernu za bardzo przypomina jego nazwę. W 2010 r. firma zażądała zamknięcia bloga applemania.pl zajmującego się produktami Apple. Z kolei w 2012 r. domagała się oddania jej adresu a.pl, pod którym działają internetowe delikatesy. W obu tych przypadkach Apple uzyskał niewiele. Applemania działa nadal jako część serwisu Komórkomania, bez przeszkód funkcjonują też delikatesy a.pl.

Autor: ps

Wiecej informacji: Apple, domena, adres internetowy, Apple.pl, ap.pl

503 Service Temporarily Unavailable

Service Temporarily Unavailable

The server is temporarily unable to service your request due to maintenance downtime or capacity problems. Please try again later.

Komentarze (64) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Monitoring mediów

Zobacz więcej