WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Niemcy zaostrzają walkę z hejtem w sieci, do 50 milionów euro kary za brak reakcji

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP martwi się o wolność słowa w Niemczech

2018-01-11 A A A KOMENTARZE: 9 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wystosowało apel, w którym wyraża zaniepokojenie zaostrzeniem niemieckiego prawa, walczącego z mową nienawiści w sieci co może zagrażać realizacji zasady wolności słowa. Chce, aby międzynarodowe organizacje dziennikarskie szczególnie przyglądały się teraz sytuacji mediów w tym kontekście.

Jolanta Hajdasz, fot. TV Republika Jolanta Hajdasz, fot. TV Republika

Nowe prawo, zaostrzające przepisy w kwestii ścigania hejtu obowiązuje w Niemczech od 2018 roku. Zgodnie z regulacjami, serwisy społecznościowe mają od jednego dnia do tygodnia na usunięcie zgłaszanych przez użytkowników hejterskich wpisów. Termin jest uzależniony od wielkości serwisu oraz specyfiki treści. Za nieskuteczne działanie w tym zakresie władze mogą nałożyć karę nawet do 50 mln euro.

Wprowadzone przepisy zaniepokoiły CMWP. Zdaniem organizacji, ich stosowanie może „w bezpośredni sposób zagrażać realizacji w praktyce zasady wolności słowa”.

- To jedne z najbardziej restrykcyjnych tego typu regulacji na świecie i jednocześnie najostrzejsza w UE - alarmuje w imieniu CMWP Jolanta Hajdasz.  W ocenie Centrum, niemieckie przepisy w praktyce mogą stać się ukrytą cenzurą represyjną- tym bardziej byłoby to niebezpieczne, gdyby podobne prawo przyjęły też inne kraje. - CMWP SDP apeluje do międzynarodowych organizacji dziennikarskich o szczegółowe monitorowanie aktualnej sytuacji dziennikarzy i publicystów oraz mediów w Niemczech pod kątem przestrzegania zasady wolności słowa i swobody wypowiedzi, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa - kończy swój apel dyrektor CMWP.

W ramach przygotowań do spełnienia nowych wymogów prawnych niemiecki oddział Facebooka zatrudnił kilkuset nowych pracowników, którzy mają zajmować się pilnowaniem by serwis spełniał warunki nowych regulacji prawnych.
O tym, że takie przepisy zostaną wprowadzone, Niemcy informują już od października ub. roku.

Autor: jk

Wiecej informacji: Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, SDP, Niemcy, Jolanta Hajdasz, mowa nienawiści

Komentarze (9) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia