WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Ruszają zdjęcia do drugiego sezonu serialu „Singielka”

Dziennikarze „Polityki”, „Newsweeka”, TVN i „GW” krytykują zwolnienie Moniki Olejnik z Radia ZET. „Demonstracja polityczna”

2016-06-13 A A A KOMENTARZE: 32 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Ponad 20 dziennikarzy z różnych mediów - przede wszystkim „Polityki”, „Newsweek Polska”, TVN i „Gazety Wyborczej” - ogłosiło list otwarty krytykujący sposób zakończenia współpracy przez Radio ZET z Moniką Olejnik. - Postawienie dziennikarki przed wcześniej podjętą decyzją oraz natychmiastowe ogłoszenie jej publicznie mogło wyglądać na demonstrację polityczną - uważają.

Monika Olejnik, fot.: TVN / Krzysztof Dubiel Monika Olejnik, fot.: TVN / Krzysztof Dubiel

W zeszłym tygodniu Eurozet, nadawca Radia ZET, poinformował, że po 15 latach kończy współpracę z Moniką Olejnik, a od września gospodarzem prowadzonych przez nią programów „Gość Radia ZET” i „7 Dzień Tygodnia” będzie Konrad Piasecki, poprzednio przez ponad 20 lat związany z RMF FM. Firma zaznaczyła, że zaproponowała Olejnik dalsze prowadzenie drugiego z programów, ale dziennikarka nie była tym zainteresowana.

Monika Olejnik krótko po ogłoszeniu tej zmiany napisała na swoich profilu facebookowym: „Mam wspaniałe wspomnienia, ciekawe pomysły :) Dlatego śpię spokojnie i czuję się dobrze. W życiu ważny jest honor. Do widzenia do jutra”. Natomiast dwa dni później konkretniej odniosła się do uzasadnienia roszady przedstawionego przez władze Radia ZET. - Nie zgadzam się z argumentami które Radio ZET prezentuje w treści komunikatu wysyłanego do mediów na temat powodów mojego odejścia. Prawdziwych powodów decyzji programowych mogę się jedynie domyślać - stwierdziła. - Wypowiedzi ludzi, którzy od niedawna zarządzają stacją, pozostają w dysonansie z ważną i piękną tradycją radia Andrzeja Woyciechowskiego - dodała. Razem z dziennikarką ze stacji odchodzi wydawca „Gościa Radia ZET” Stanisław Skarżyński.

W piątek grupa ponad 20 dziennikarzy - głównie związanych z „Polityką”, „Newsweek Polska”, TVN i „Gazetą Wyborczą” - wystosowała list otwarty w tej sprawie. Na początku zaznaczyli, że z jednej strony każdy redaktor naczelny i każdy wydawca ma prawo swobodnie kształtować politykę kadrową prowadzonej redakcji, a z drugiej - dziennikarze nie muszą tłumaczyć swoich decyzji o podjęciu pracy lub rezygnacji z niej.

- Jednak szkodliwy dla polskiego dziennikarstwa jest już sam sposób, w jaki poinformowano o odejściu Moniki Olejnik z Radia ZET. Nawet jeżeli za decyzją kierownictwa rozgłośni stały tylko i wyłącznie argumenty merytoryczne - których, niestety, nie mieliśmy okazji poznać - to postawienie dziennikarki przed wcześniej podjętą decyzją oraz natychmiastowe ogłoszenie jej publicznie mogło wyglądać na demonstrację polityczną, a dopuszczenie do takiej sytuacji świadczy co najmniej o braku poczucia odpowiedzialności za jakość polskiej debaty publicznej - uważają autorzy listu.

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że to wydarzenie nie wpłynie na rzetelność, niezależność i wartość dziennikarstwa Moniki Olejnik. Natomiast czas i forma jej zwolnienia negatywnie wpłyną na to, w jakich warunkach swój zawód będą wykonywać wszyscy dziennikarze, których byt zależy przecież od utrzymania zatrudnienia w redakcji - oceniają. Ich zdaniem świadomość tego, jak Radio ZET potraktowało Monikę Olejnik, spowoduje, że wielu dziennikarzom może być trudniej postępować niezależnie i odważnie. - A bez tej gwarancji nasz zawód traci sens i rację bytu - podkreślili.

Autorzy listu zwrócili się do władz Radia ZET z prośbą o publiczne przedstawienie argumentów stojących za decyzją o zakończeniu współpracy z Moniką Olejnik.

Pod listem podpisali się: Jerzy Baczyński, Seweryn Blumsztajn, Wojciech Czuchnowski, Renata Grochal, Aleksandra Karasińska, Aleksandra Klich, Robert Kowalski, Michał Krzymowski, Agnieszka Kublik, Tomasz Lis, Wojciech Mazowiecki, Grzegorz Miecugow, Ewa Milewicz, Bianka Mikołajewska, Jarosław Mikołajewski, Jan Ordyński, Piotr Pacewicz, Paweł Sito, Paweł Smoleński, Grzegorz Sroczyński, Stanisław Skarżyński, Wojciech Szacki, Mariusz Szczygieł, Paweł Wroński, Adam Zagajewski, Rafał Zakrzewski

Według badania Radio Track od lutego do kwietnia br. udział Radia ZET w rynku radiowym wyniósł 13,6 proc.

Autor: tw

Wiecej informacji: Monika Olejnik, Radio ZET, Eurozet, Polityka, Newsweek, TVN, Gazeta Wyborcza

Komentarze (32) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia