WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

PiS zapowiada koniec abonamentu rtv w 2019 roku. „Pomysł nierealny, trudno o notyfikację KE”

Freedom House: zmalała wolność w Polsce, publiczne media tak jak na Węgrzech oczerniają opozycję

2018-01-18 A A A KOMENTARZE: 15 FORUM DRUKUJ POLEĆ

W Polsce, tak samo jak na Węgrzech, publiczne media w ub.r. oczerniały opozycję, ponadto władze utrudniały działalność organizacji pozarządowych - uważa organizacja Freedom House. Oceniła, że poziom wolności w naszym kraju zmalał o 4 pkt do 84 w 100-punktowej skali.

Freedom House: zmalała wolność w Polsce, publiczne media tak jak na Węgrzech oczerniają opozycję

W opublikowanym właśnie raporcie Freedom House Polska znalazła się wśród krajów określonych jako wolne. Poziom wolności politycznej i obywatelskiej u nas określono na 84 w 100-punktowej skali, w skali roku zmalał on o 4 pkt.

W komentarzu organizacja stwierdziła, że w ub.r. w Polsce nastąpiły podobne wydarzenia i zmiany jak na Węgrzech. - W obu krajach w publicznych mediach pojawiło się oczernianie opozycji, oba wprowadziły przepisy mające na celu ograniczenie działalności organizacji pozarządowych. W Polsce rządząca partia forsowała próbę przejęcia kontroli politycznej nad sądownictwem, procedując przepisy, które wpłyną na Sąd Najwyższy, sądy lokalne i radę odpowiedzialną za mianowanie sędziów (czyli Krajową Radę Sądownictwa - przyp.) - opisano w raporcie Freedom House.

W krajach określonych jako całkowicie wolne mieszka 39 proc. globalnej populacji. Szwecja, Norwegia i Finlandia uzyskały maksymalną liczbę 100 pkt, Holandia i Kanada - po 99, Australia i Urugwaj 98, a Dania - 97. Niemczech i Wielkiej Brytanii przyznano po 94 pkt, Francji - 90, a USA - 86.

Za częściowo wolne uznano 58 krajów, w których mieszka 30 proc. ludzi z całego świata, a za niewolne - 49 krajów z 37 proc. globalnej populacji. Nepalowi przyznano zaledwie 1 pkt, Sudanowi Południowemu - 2, a Turkmenistanowi i Zachodniej Saharze - po 4. Natomiast w Syrii wartość tego wskaźnika określono na -1. Chiny dostały 14 pkt, Rosja - 20, Białoruś - 21, Kuba - 14.

Wg Freedom House media w Polsce nie są już całkowicie wolne

W maju ub.r. Freedom House opublikowało raport dotyczący poziomu wolności tylko w branży mediów. W tym zakresie Polska w 100-punktowej skali uzyskała 34 pkt, o 6 więcej niż rok wcześniej (im wyższy wynik tym mniejsza wolność mediów). W konsekwencji nasz kraj wypadł z grupy państw z całkowicie wolnymi mediami do tych z częściowo wolnymi.

W karykaturze zamieszczonej przy rankingu Jarosław Kaczyński znalazł się obok m.in. Władimira Putina, Recepa Erdogana i Donalda Trumpa wśród przywódców politycznych zagrażających wolności mediów.

W osobnym raporcie o sytuacji w polskich mediach Freedom House oceniło, że rząd Prawa i Sprawiedliwości stosuje naciski legislacyjne, polityczne i ekonomiczne, by stłumić wolność mediów, natomiast „Wiadomości” prezentują poglądy zgodne z linią partii rządzącej.

W 2016 i 2017 roku Polska zanotowała też spadki w rankingu wolności mediów przez Reporterów bez Granic. W zestawieniu z wiosny ub.r. zajęła 54. miejsce, po spadku o siedem, natomiast rok wcześniej przesunęła się w dół aż o 29 pozycji.

Autor: tw

Wiecej informacji: Freedom House, wolność, wolne media, Węgry, organizacje pozarządowe, media publiczne

Komentarze (15) Dodaj komentarz

  1. Uprzejmie proszę o przypomnienie, jak organizacja Freedom House pisała o blokowaniu przez rząd Niemiec informacji o gwałtach na Niemkach podczas sylwestra kilka lat tamu, których to gwałtów dopuszczali się tzw. uchodźcy, a czego właśnie rząd Niemiec starał się nie pokazać w niemieckich telewizjach.

    Dla przypomnienia dodam, że rządowi Niemiec udało się wówczas ocenzurować i zablokować niemieckie media, które w efekcie nie poinformowały o przestępstwach popełnionych na obywatelkach Niemiec.

    To jak?

    Ach jakbym chciała przyklasnąć twoim tezom. Ale może zamiast tego przytoczę przykład z naszego podwórka. Lato 2017, Polka zostaje zgwałcona we Włoszech przez emigrantów. Wszystkie media się o tym rozpisują, odmieniając przez wszystkie przypadki "islamscy emigranci". Ziobro wysyła prokuratorów w celu zbadania sprawy. Tego samego lata Polka zostaje porwana z ulic Łodzi przez rodzimych Polaków katolików, którzy przez 2 tygodnie tak brutalnie ją gwałcą że kobieta umiera. Prokuratura zatrzymała 2 podejrzanych trzeciego wypuściła. Bandyci z Włoszech zostali już skazani, a polscy bandyci ???? To samo lato, pijany Polak w Wielkiej Brytanii zabija 8 osób. I teraz sobie wyobraź takie nagłówki "polski katolik zabił...." Pijany emigrant z Polski zabił...." Czy na pewno jesteśmy gotowi na to, by zagraniczne media podawały pochodzenie i wyznanie sprawców przestępstw.
    Fajnie kłamiesz!!! W żadnych mediach nie podawano, że islamscy imigranci to byli ci z Rimini. Czarni, Afrykańczycy, imigranci etc. tak, ale nigdzie nie pisano tak jak mówisz (bo oni prawdopodobnie nie byli islamistami). Jak ktoś nie wierzy nich wpisze w Google: "islamscy imigranci" polkę rimini . Żadne znalezisko nie wskazuje, że tak o nich pisano. A w drugiej sprawie, jak Polak z przemęczenia zaśnie za kółkiem i kogoś przejedzie to nie piszą "Polak katolik", bo po co - to nie ma związku. To tak jakby o nim napisali "weganin" czy "rozwiedziony". Natomiast jak muzułmanin porywa ciężarówkę, jest nielegalnie w Europie, rozjeżdża ludzi, krzyczy zabić niewiernych, alahu akbar - to przyznasz, że ma to związek z nielegalną imigracją muzułmańską.

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia