WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Nowoczesna skarży się do KRRiT na TVP i chce, aby Kurski tłumaczył się przed posłami

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej pozywa TVP za materiały „Wiadomości” z jesieni 2016 roku

2018-01-08 A A A KOMENTARZE: 2 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej pozwała do sądu Telewizję Polską za materiały, w których dowodzono, że miała dostawać duże dotacje z Urzędu Miasta Warszawy. Miało to być przykładem na zaangażowanie sędziów Trybunału Konstytucyjnego w politykę. Fundacja domaga się od TVP przeprosin i 30 tys. zł za cel charytatywny - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Infografika z materiału Infografika z materiału "Wiadomości" o finansowaniu organizacji pozarządowych, fot. TVP

W październiku i listopadzie 2016 roku „Wiadomości” TVP1 wyemitowały szereg krytycznych informacji na temat działania niektórych organizacji pozarządowych. W krytycznym tonie opisano, że takie środki trafiły m.in. do organizacji związanymi z byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego Jerzym Stępniem, córką ówczesnego prezesa TK Różą Rzeplińską oraz Zofią Komorowską, córką byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Stępień powiązany jest z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, na którą - jak wynikało z materiałów „Wiadomości” - władze Warszawy przeznaczyły duże pieniądze. W latach 2011-2014 fundacja miała też dostać z dwóch różnych ministerstw niemal 17 mln. zł. dotacji. - To pokazuje, że jest duże zaangażowanie sędziów i byłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego w działalność o charakterze politycznym - komentował wówczas dla TVP poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

Krytyczne materiały o organizacjach pozarządowych zaskarżyła w listopadzie 2016 r. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jej zdaniem dyskredytowały one działalność NGOsów, a nadto naruszały zasady bezstronności, wyważenia i niezależności, zapisane w ustawie o radiofonii i telewizji.

Pod koniec listopada 2016 roku sposób prezentowania działalności organizacji pozarządowych przez „Wiadomości” skrytykował tez wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. - W telewizji publicznej od pewnego czasu próbuje się zupełnie niepotrzebnie prowadzić jakąś krucjatę przeciwko sektorowi pozarządowemu, sugerując, że on jest zamieszany w działania naszych przeciwników politycznych, przeciwników mojej strony politycznej - powiedział w programie „Gość Wiadomości”.

Na początku stycznia br. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej złożyła w sądzie okręgowym w Warszawie cywilny pozew przeciwko Telewizji Polskiej, dotyczący emitowanych w „Wiadomościach” informacji o działalności tej organizacji.

- W pozwie domagamy się przeprosin w głównym wydaniu „Wiadomości”, a także na stronie internetowej TVP. Chcemy też zasądzenia 30 tys. zł na cel charytatywny, wskazany przez Fundację - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl mec. Maciej Ślusarek z kancelarii „Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy”, reprezentujący FRDL w tym procesie.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” w TVP1 wynosiła 2,37 mln osób.

Autor: jk

Wiecej informacji: Wiadomości, Telewizja Polska, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, pozew

Komentarze (2) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia