SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Dzięki porozumieniu z Getty Images Google może udostępniać zdjęcia agencji w wyszukiwarce

Google oraz agencja fotograficzna Getty Images zawarły wieloletnią umowę, dzięki której internetowy koncern będzie mógł publikować w swoich serwisach zdjęcia oferowane przez Getty Images. Porozumienie kończy kilkuletni spór, w którym agencja zarzucała Google wspieranie piractwa w internecie.

Article

Konfrontacja pomiędzy Getty Images a Google sięga 2016 r., gdy jedna z największych agencji fotograficznych na świecie oskarżyła Google o umożliwianie użytkownikom internetu korzystania ze zdjęć chronionych prawami autorskimi.

Według Getty Images wprowadzony przez Google w 2013 r. mechanizm wyszukiwania i prezentowania zdjęć oraz grafik w wyszukiwarce działa na szkodę twórców treści, a także autorów fotografii.

Rozwiązanie stosowane obecnie przez Google w wyszukiwarce graficznej prezentuje wyniki w formie galerii obrazów odpowiadających wpisanemu przez użytkownika zapytaniu. Po wybraniu konkretnego zdjęcia można je powiększyć do pełnej rozdzielczości, a także (za pomocą odpowiedniej opcji) szybko ściągnąć do komputera bez konieczności odwiedzania strony, na której obraz został zamieszczony.

Prawnicy Getty Images podkreślali, że takie rozwiązanie szkodzi twórcom zdjęć i wydawcom. Z jednej strony bowiem pozbawia ich ruchu na stronach, z drugiej zaś ułatwia internautom nieuprawnione wykorzystywanie fotografii chronionych prawami autorskimi. W związku z tym Getty Images wniosła zarzuty do komisji UE zajmującej się ochroną konkurencji z wnioskiem o ich zbadanie.

Teraz okazało się że strony sporu doszły do porozumienia, o czym Getty Images poinformowała w komunikacie. Według niego agencja oraz Google zawarły wieloletnią umowę licencyjną (okresu jej obowiązywania nie podano), która pozwala Google na korzystanie ze zdjęć oferowanych przez Getty Images na wszystkich platformach prowadzonych przez Google, w tym także w wyszukiwarce internetowej.

Strony nie zdradziły żadnych bliższych szczegółów dotyczących umowy, zapewniły natomiast że będą blisko współpracować nad tym by autorzy zdjęć czy wydawcy nie ponosili strat finansowych związanych z wykorzystywaniem ich fotografii w wyszukiwarce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dzięki porozumieniu z Getty Images Google może udostępniać zdjęcia agencji w wyszukiwarce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing