SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany na multipleksach w związku z przejściem na DVB-T2

Krótko przed zmianą standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej z głównymi kanałami Telewizji Polskiej, nadawany w starym standardzie MUX-L2 w Rybniku opuściły TV Puls i Puls 2. Do zmian przygotowuje się też MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki). Michał Winnicki, właściciel jego operatora, informuje Wirtualnemedia.pl, że multipleks przejdzie na DVB-T2 15 grudnia.

Do istotnych zmian w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce dojdzie w połowie grudnia. Wówczas MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) przejdzie na standard DVB-T2 z kodekiem HEVC. Proces będzie realizowany w dwóch etapach. Pierwszy z nich nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, tj.: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. We wschodniej części Polski, tj. w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, przełączenie będzie miało miejsce w nocy z 18 na 19 grudnia. Rusza kampania informacyjna TVP w tej sprawie.

W starym standardzie pozostaną nieliczne kanały

Widzowie naziemni ze starszymi odbiornikami stracą dostęp do kanałów TVP. Według różnych szacunków i badań to od 200 do 500 tys. gospodarstw domowych. Będą mogli oglądać tylko stacje z ogólnopolskiego MUX-8, który nie zmieni standardu (Nowa TV, Telewizja WP, Zoom TV, Metro) i nielicznych multipleksów lokalnych.

Utrata kanałów TVP skłoni zapewne zdecydowaną większość odbiorców do wymiany telewizorów lub dekoderów. Zwłaszcza, że od połowy 2022 roku nie mogą oni oglądać stacji z MUX-1 (TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Eska TV, Polo TV, Fokus TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24 i płatny pakiet Polsat Box). Nie działa im tez MUX-6, od początku nadawany w DVB-T2 (TVP Nauka, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP ABC, TVP Kobieta, TVP Dokument, Alfa TVP i Belsat).  

W związku ze zmianą standardu dojdzie do zmian wewnątrz multipleksów TVP. TVP Historia i TVP3 poprawią jakość do HD. 19 grudnia do MUX-3 dołączą: TVP ABC i TVP Historia, a do MUX-6 wróci TVP World. TVP w ramach MUX-6 do 12 stycznia będzie emitować duble TVP1, TVP2 i TVP Info, a TVP ABC i TVP Kultura opuszczą szósty multipleks dopiero po tym dniu. Operacji nie towarzyszy rządowy program dofinansowania na zakup telewizora lub dekodera, jak przed rokiem.

Koniec dubli ogólnopolskich stacji

Po ubiegłorocznym zakończeniu emisji w standardzie DVB-T nadawcy prywatni szukali innych możliwości dotarcia do widzów ze starszymi sprzętami. W miastach, gdzie było to możliwe, wynajęli więc miejsca na multipleksach lokalnych. Już na początku listopada TV Puls i Puls 2 opuściły MUX-L4 (Wrocław, Świdnica) i MUX-L2 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki).

Teraz zakończono także emisję tych stacji z MUX-L2 (Rybnik). Ten ostatni multipleks testuje emisję z kodekiem HEVC i poprawił jakość stacji lokalnej TVT, która jest teraz dostępna w HD. - Zmiana na DVB-T2 oczywiście będzie. Wszystko w swoim czasie - zapewniał nas niedawno Roman Olma, prezes TVT. W skład MUX-L2 poza TVT wchodzą także: TVN, TVN7, Nowa TV, TV Okazje i Stars.TV.

Już niebawem na DVB-T2 przejdzie MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki). Data migracji ma być identyczna, jak w przypadku ogólnopolskiego MUX-3. - Z publicznie dostępnych informacji wynika, że MUX-3 w tym samym czasie zmienia standard w woj. łódzkim i śląskim, czyli w nocy z 14 na 15 grudnia - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

Obecnie w ramach MUX-L3 są nadawane: TVC, Filmax, Home TV, Power TV, Junior Music, Stars.TV i TV Okazje. Tylko TVC jest dostępna w wysokiej rozdzielczości. Nowszy standard pozwoli na emisję wszystkich stacji w jakości HD i zaoferowanie dodatkowych kanałów. Jakich? - Jeszcze za wcześnie, aby cokolwiek ogłaszać - tłumaczy Winnicki. W 2024 roku mają ruszyć nowe kanały Grupy MWE, które zasilą multipleksy lokalne. Pod koniec stycznia wystartuje Junior Channel, wiosną Pogoda24.TV, a później Zakupy24.TV.

Dołącz do dyskusji: Zmiany na multipleksach w związku z przejściem na DVB-T2

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
Ciekawe co Donald z załogą znowu odstawią w naziemnej.
odpowiedź
User
Serwotka
Donald odkoduje tvn 24
odpowiedź
User
Znad Noteci
W Koninie zmiana z kanału 27, na 31, ale o tym cisza, by winę zrzucić na Tuska.
odpowiedź