SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lokalny kanał naziemnie w jakości HD. Wkrótce emisja w DVB-T2

Telewizja TVT z Rybnika rozpoczęła testową emisję w wysokiej rozdzielczości za pośrednictwem MUX-L2 naziemnej telewizji cyfrowej. Roman Olma, prezes stacji informuje Wirtualnemedia.pl, że ma to związek z modernizacją systemu nadawczego. 

Jeden z programów TVT Jeden z programów TVT

MUX-L2 nadaje z Rybnika na kanale 47 z mocą 10 kW. Dotychczas w jakości HD były dostępne tylko TVN, TVN7 i Nowa TV natomiast w SD: TV Puls, Puls 2, TV Okazje, Stars.TV i TVT. Ostatnio poprawiono jakość ten ostatniej stacji do HD. Multipleks wciąż nie zmienił standardu na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Dzięki nadawaniu w DVB-T wynajmuje miejsce dublom kanałów z ogólnopolskich multipleksów. Mogą one w ten sposób dotrzeć do widzów naziemnych, którzy posiadają starsze telewizory lub dekodery. Szacuje się, że to blisko 0,5 mln gospodarstw domowych.

„Zmiana na DVB-T2 oczywiście będzie”

Przed rokiem MUX-1, MUX-2 i MUX-4 z większością stacji komercyjnych przeszły na nowy standard. Za kilka tygodni ma uczynić to MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia). Zgodnie z decyzjami Urzędu Komunikacji Elektronicznej, multipleksy lokalne poza MUX-L1 (Jelenia Góra) nie muszą przechodzić na standard DVB-T2. Mogą to jednak uczynić dobrowolnie. Tak stanie się w przypadku MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki). Na razie standardu nie zmieni MUX-4 (Wrocław, Świdnica). Wciąż nie zapadła decyzja odnośnie MUX-L7 (Głogów, Lubin).

Standard DVB-T2 pozwala na poprawę jakości kanałów i zwiększenie ich liczby. Operatorzy multipleksów lokalnych po migracji nie będą mogli jednak liczyć na dodatkowe przychody od stacji ogólnopolskich. TVN, TVN7, Polsat, TV Puls i Puls 2 są bowiem dostępne w DVB-T2 na ogólnopolskim MUX-2. Kiedy MUX-L2 zmieni standard? - Zmiana na DVB-T2 oczywiście będzie. Wszystko w swoim czasie - zapewnia Olma.

Jeszcze w marcu jako najbardziej prawdopodobny termin wskazywał styczeń 2024 roku. - TVT i tym samym MUX-L2 planuje przejść na standard DVB-T2/HEVC w styczniu 2024, po ukończeniu modernizacji systemów nadawczych oraz po ustabilizowaniu się zasięgu technicznego. Wraz z przejściem na DVB-T2/HEVC wzrośnie liczba kanałów dostępnych na MUX-L2. Oczywiście wszystkie stacje będą w HD, zaś nowości będą interesujące - zapowiadał wówczas szef TVT.

Nadawcy przewidują, że po zmianie standardu MUX-3 z głównymi stacjami Telewizji Polskiej, zdecydowana większość odbiorców ze starszymi sprzętami je wymieni. W starym standardzie poza nielicznymi multipleksami lokalnymi pozostanie tylko MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV). Pierwszy z kanałów jest dublowany na multipleksach lokalnych i eksperymentalnych, ponieważ ósmy multipleks nadaje w zakresie VHF. W przypadku niektórych widzów wymaga on bardziej rozbudowanej instalacji antenowej, dlatego jego realny zasięg techniczny jest mniejszy niż pozostałych multipleksów. 
 

Dołącz do dyskusji: Lokalny kanał naziemnie w jakości HD. Wkrótce emisja w DVB-T2

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl