SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleks lokalny przechodzi na DVB-T2. TVN i Polsat w części Polski dalej w starym standardzie

Urząd Komunikacji Elektronicznej zezwolił spółce MWE Broadcast na nadawanie MUX-L3 w Częstochowie w standardzie DVB-T2.  Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE informuje Wirtualnemedia.pl, że na razie na DVB-T2 nie przejdzie MUX-L4. Za jego pośrednictwem są emitowane m.in. TVN, Polsat i TV Puls.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)

Przed rokiem miała miejsce zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Dotyczyła ogólnopolskich MUX-1 (Eska TV, Polo TV, TTV, Stopklatka, Fokus TV, TV Trwam, Antena HD), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24 i płatny pakiet Polsat Box). MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) może nadawać w starszym standardzie DVB-T do końca 2023 roku.

Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że pod koniec listopada przejdzie na DVB-T2. Od początku w tym standardzie jest nadawany MUX-6 (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP ABC, Alfa TVP, Belsat).

Zmieniać standardu nie musi MUX-8 (Nowa TV, Zoom TV, Metro, WP). Osoby, które posiadają starsze telewizory lub tunery i ich nie wymienią, po zmianie standardu MUX-3, będą mogły oglądać tylko kanały z ósmego multipleksu i w niektórych częściach Polski, stacje z multipleksów lokalnych. UKE zdecydował, że tylko MUX-L1 (Jelenia Góra) musi przejść na DVB-T2. Obowiązku takiego nie mają: MUX-L2 (Rybnik), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki), MUX-L4 (Wrocław, Świdnica) i MUX-L7 (Głogów, Lubin). Operatorzy tych multipleksów mogą wnioskować do UKE o zgodę na nadawanie w nowym standardzie.

Dzięki DVB-T2 można nadawać więcej kanałów i poprawić jakość wszystkich do HD.

MUX-L4 nie zmieni standardu

Kilka dni temu MUX-L3 w Częstochowie zwiększył moc nadawania z 1 do 2,2 kW.

- MUX-L3 planujemy przełączyć do DVB-T2/HEVC najpóźniej 1 stycznia, bo niby wtedy standard miał zmienić MUX-3 (TVP). Jeśli TVP wcześniej przełączy MUX3 do standardu DVB-T2/HEVC, to rozważymy wtedy wcześniejszą datę. Chcemy, aby widzowie tego samego dnia wyszukali po nowemu MUX-3 i MUX-L3. Niedawno zwiększyliśmy moc nadawania MUX-L3 w Częstochowie. Nadajnik w Tomaszowie od początku pracował z dużą mocą. Są to moce dużo większe, niż te, gdy dawniej MUX-L3 nadawał z obiektów Emitela - wyjaśnia Winnicki. 

Za pośrednictwem MUX-L3 w jakości HD można oglądać TVC, a w jakości SD są dostępne TV Puls, Puls 2, Filmax, Stars.TV, Junior Music i TV Okazje. Szacuje się, że jeszcze 0,5 mln gospodarstw domowych posiada telewizory i dekodery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Utrata sygnału TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia zmobilizuje większość takich osób do wymiany sprzętów. 

Firma Winnickiego jest też operatorem MUX-L1 ((Echo 24, Nuta TV, Nuta Gold, Filmax, Power TV, Home TV, Stars.Tv, TVT, TVC, Xtreme TV, TV Dami/TV Bolesławiec oraz TV Okazje) i MUX-L4 (Echo24, Home TV, TVC, Xtreme TV, Filmax, Junior Music, Nuta TV, Nuta Gold, Power TV, Stars.TV, Polsat, TVN, TV Puls, Puls TV, TV Okazje).

Czy MUX-L4 zmieni standard na DVB-T2? - Nie ma obecnie planów przełączenia MUX-L4 do DVB-T2. Ma on bardzo bogatą ofertę programową. Intencją naszych klientów jest utrzymanie nadawania w starym standardzie DVB-T(1), który zapewnia największy zasięg, a nadajemy w nim wiele programów w jakości HD. Oglądalność tego multipleksu może wzrosnąć jeszcze bardziej po przełączeniu MUX-3 do T2/HEVC. Widzowie utracą dostęp do TVP, ale dalej będą mogli oglądać flagowe kanały komercyjne z MUX L4 i MUX8 w starym standardzie. Czynimy starania, aby zwiększyć moc nadawania MUX-L4 we Wrocławiu - informuje właściciel Grupy MWE.  

Tym samym we Wrocławiu i Świdnicy, widzowie będą mogli dalej oglądać TVN, Polsat i TV Puls na starszych urządzeniach. 

Kanały FAST zamiast multipleksów eksperymentalnych? 

Niedawno zakończył nadawanie multipleks eksperymentalny Grupy MWE w Katowicach. 4 listopada wygasa decyzja rezerwacyjna dla takich emisji w Szczecinie. Jak dotąd firma nie wystąpiła o zgodę na dalsze nadawanie. Procedury w UKE mogą trwać nawet kilka miesięcy. - Zwlekaliśmy ze złożeniem wniosku o przedłużenie emisji, bo cała nasza uwaga była poświęcona konkursowi na MUX-1. Tylko nadawanie ogólnopolskie daje naprawdę pełny zasięg i mocno liczyliśmy na wygraną. Złożyliśmy aż 4 wnioski i wierzyliśmy, że któryś z nich będzie na tyle unikalny i wartościowy, że wygra. Natomiast teraz musimy zrewidować naszą strategię. Każdy multipleks eksperymentalny jest z zasady nierentowny, bo nie są to emisje komercyjne, ale jednak generują bardzo duże koszty: opłaty za częstotliwość i za nadawanie. Być może w nowej strategii darmowej telewizji bardziej postawimy na internet i bezpłatne kanały w modelu FAST - tłumaczy Winnicki. Za emisję eksperymentalną docierającą do mieszkańców jednego powiatu, trzeba płacić około 40 tys. zł rocznie.

Niedawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesje Grupie MWE na kanały Junior Channel, Pogoda24 i Zakupy 24. Firma planuje też stację muzyczną ze szlagierami. - Bez względu na powyższe cały czas rozwijamy portfolio kanałów płatnych w telewizjach kablowych i na platformach satelitarnych. Rynek pay-tv stanowi bardzo stabilną gałąź w grupie MWE Networks i po ostatnich roszadach w panelu Nielsena bardzo wzrosło znaczenie telewizji satelitarnej oraz kablowej - mówi Winnicki.

Pierwsze nowości powinny zadebiutować za kilka miesięcy. - Pogoda24 planujemy uruchomić na wiosnę. Obecnie trwa instalacja specjalistycznych systemów pogodowych, które pozwolą nam dostarczać najaktualniejsze prognozy. Junior Channel ma już swoją oprawę, zostanie uruchomiony pod koniec stycznia, tak aby młodsi widzowie mogli cieszyć się nową ofertą podczas ferii zimowych. Treść dla tego kanału została zakupiona na początku roku. W przypadku kanału Zakupy24, otrzymanie koncesji trwało dłużej niż przewidywaliśmy. W związku z tym rozważamy teraz możliwość lekkiego przeformatowania tego kanału - zapowiadał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Karol Warda, TV channels & production director Grupy MWE.

Dołącz do dyskusji: Multipleks lokalny przechodzi na DVB-T2. TVN i Polsat w części Polski dalej w starym standardzie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brejtrkr
W dobie internetu oraz AI, zachęcają do odbioru jakiegoś badziewia z powyginanego drutu na balkonie. I jeszcze nazywają to eksperymentem naukowym. Edison w grobie kwiczy ze śmiechu. Mam nadzieję, że to nie za pieniądze unijne.
odpowiedź
User
Marcin
Bardzo dobrze, właśnie dzięki multipleksach lokalnych jest większy wybór kanałów telewizyjnych. Czekamy na włączenie spowrotem multipleksu MWE w Katowicach.
odpowiedź
User
Zielona
Już po wyborach. Teraz można wprowadzić jednakowy standard dla całej Polski. Jak zwykle lobuzerka level hard ze strony pisu.
odpowiedź