SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa MWE analizuje opłacalność MUX-ów. Junior Channel od stycznia, Pogoda24 na wiosnę

Tylko do 4 listopada obowiązuje pozwolenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej na działalność multipleksu eksperymentalnego w Szczecinie. Karol Warda, TV channels & production director Grupy MWE informuje Wirtualnemedia.pl, że analizuje ona opłacalność tej emisji i planowanych w trzech innych miastach. Firma podtrzymuje plany uruchomienia nowych kanałów.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

Niedawno multipleks eksperymentalny MWE Broadcast w Katowicach zakończył działalność. Firma nie wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przedłużenie pozwolenia, które wygasło 11 października. – Na ten moment złożyliśmy wniosek o dwukrotne zwiększenie mocy w Częstochowie. To jest ta sama częstotliwość i mogłyby być większe zakłócenia, gdyż MUX-L3 nadaje w DVB-T1. Jeśli w styczniu przełączymy MUX-L3 do DVB-T2, to nadawanie w Katowicach na tej samej częstotliwości będzie technicznie możliwe – wyjaśniał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE. Nowszy standard DVB-T2 lepiej radzi sobie z zakłóceniami niż DVB-T.

Multipleks w Szczecinie zniknie?

Za kilka dni może też dojść do zakończenia emisji multipleksu eksperymentalnego w Szczecinie.  Za jego pośrednictwem są dostępne: Filmax, TVC (HD) oraz EWTN Polska, Junior Music, Nuta Gold, Power TV i Xtreme TV (SD). UKE przez kilka tygodni, a nawet miesięcy rozpatruje wnioski dotyczące przedłużenia takich rezerwacji. Tymczasem Grupa MWE wciąż nie podjęła decyzji w tej sprawie. Mimo planów, nie złożyła też wniosków dotyczących emisji w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie.

- W kwestii multipleksu eksperymentalnego w Szczecinie, aktualnie przeprowadzamy dogłębną analizę jego opłacalności. Jeśli chodzi o plany dotyczące MUX-ów w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu, podobnie jak w przypadku multipleksu w Szczecinie, jesteśmy w procesie analizy, mającej na celu zbadanie liczby widzów, którzy będą sięgać w najbliższych latach po pilota odbierając sygnał z tych MUX-ów. Naszym priorytetem jest dostarczenie niesamowicie atrakcyjnej oferty dla możliwie największej grupy odbiorców. O naszych dalszych krokach w tej kwestii poinformujemy Państwa niebawem - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Warda.

Przed rokiem  UKE zastanawiał się czy multipleksy eksperymentalne po zmianie standardu na DVB-T2/HEVC MUX-1, MUX-2 i MUX-4 powinny jeszcze funkcjonować. Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji zdecydowano, że mogą, ale firmy rezerwujące częstotliwości muszą za nie płacić blisko 40 tys. zł rocznie w przypadku zasięgu obejmującego miasto na prawach powiatu.

Na początku 2024 roku dwa nowe kanały Grupy MWE

W połowie września Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję trzem kanałom Grupy MWE. Firma przygotowuje się do ich uruchomienia.

- Pogoda24 planujemy uruchomić na wiosnę. Obecnie trwa instalacja specjalistycznych systemów pogodowych, które pozwolą nam dostarczać najaktualniejsze prognozy. Junior Channel ma już swoją oprawę, zostanie uruchomiony pod koniec stycznia, tak aby młodsi widzowie mogli cieszyć się nową ofertą podczas ferii zimowych. Treść dla tego kanału została zakupiona na początku roku. W przypadku kanału Zakupy24, otrzymanie koncesji trwało dłużej niż przewidywaliśmy. W związku z tym rozważamy teraz możliwość lekkiego przeformatowania tego kanału - tłumaczy Warda.

Kanały trafią do sieci kablowych i multipleksów lokalnych Grupy MWE w Jeleniej Górze (MUX-L1), Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim (MUX-L3), Wrocławiu i Świdnicy (MUX-L4). Obecnie tylko MUX-L1 jest nadawany w standardzie DVB-T2, a pozostałe multipleksy w DVB-T. Miejsca na nich wynajmują ogólnopolscy nadawcy telewizyjni (TVN, Polsat, TV Puls, Puls 2), którzy chcą trafić do odbiorców ze starszymi telewizorami. Po zmianie standardu MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia), która nastąpi prawdopodobnie pod koniec listopada, zdecydowana większość odbiorców naziemnych wymieni sprzęty na obsługujące DVB-T2. Dublowanie prywatnych stacji straci sens.

Grupa medialna MWE Networks to obecnie 13 kanałów telewizyjnych: Antena HD (dostępny w ogólnopolskim MUX-1), TVC, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Ultra TV 4K, Adventure, Top Kids, Junior Music, Home TV, Filmax, Xtreme TV oraz przejęty kilka miesięcy temu Golf Channel Polska.

Dołącz do dyskusji: Grupa MWE analizuje opłacalność MUX-ów. Junior Channel od stycznia, Pogoda24 na wiosnę

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Niebuszewo
Jakaś kablówka udostępnia te stacje ?
odpowiedź
User
Widz
Co za bzdury towarzyszu Warda wygadujecie o niesamowicie atrakcyjnej ofercie
To jakosc lat 70tych
Panom już dziękujemy
odpowiedź
User
Gie
Dlaczego w Krakowie nie ma żadnego eksperymentalnego MUX-u? Miałby spory zasięg ludnościowy.
odpowiedź