SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Naziemny MUX-3 przejdzie na DVB-T2/HEVC pod koniec listopada

Multipleks naziemny z głównymi kanałami Telewizji Polskiej musi do końca 2023 roku przejść na nowy standard DVB-T2 z kodekiem HEVC. Jak ustalił nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl, nadawca publiczny nie będzie czekał do ostatniej chwili, bo operację zaplanowano na koniec listopada.

W skład MUX-3 wchodzą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. Pierwotnie multipleks miał zmienić standard w pierwszej połowie 2022 roku razem z MUX-1 (Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, Fokus TV), TV Trwam, Stopklatka), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24 i kodowane kanały Polsat Box).

W związku z wojną na Ukrainie minister spraw wewnętrznych i administracji  wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na dalszą emisję w DVB-T.  MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Jeszcze na początku zeszłego roku kilka milionów widzów nie posiadało telewizorów lub tunerów kompatybilnych z DVB-T2/HEVC. Szef UKE pozytywnie rozpatrzył wniosek MSWiA i pozwolił trzeciemu multipleksowi nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku.

W nowym standardzie od początku jest już nadawany MUX-6 (TVP ABC, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Polonia, Alfa TVP, Belsat). Z kolei starego DVB-T nie zmieni w najbliższej perspektywie MUX-8 (Metro, Zoom TV, WP, Nowa TV). Multipleksy lokalne Grupy MWE zamierzają zacząć przejście na DVB-T2/HEVC w styczniu 2024 roku.

Cała operacja potrwa nie dłużej niż tydzień

Telewizja Polska od miesięcy konsekwentnie unika odpowiedzi na temat dokładnego harmonogramu zmiany standardu. - Zgodnie z obowiązującą decyzją rezerwacyjną dla MUX-3 „zmiana systemu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi nie później niż do dnia 1 stycznia 2024 roku. Telewizja Polska opracowuje założenia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej w mediach. O szczegółach będziemy informować na bieżąco - zapewniało w zeszłym tygodniu Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Z kolei UKE uporządkował wykaz. W pozwoleniach na nadawanie MUX-3 na ten rok widnieje zarówno standard DVB-T, jak i DVB-T2. - MUX-3 może nadawać w standardzie DVB-T lub DVB-T2 do końca 2023 roku. Po tym czasie może nadawać w standardzie DVB-T2. W kwestii dokładnej daty zmiany nadawania sugeruję zwrócić się do TVP, bo to w gestii TVP leży wybór zmiany standardu nadawania w 2023 roku - tłumaczył Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, TVP musi jeszcze przeprowadzić przetargi związane z kampanią informacyjną. Nadawca publiczny chce szybkiego przejścia na DVB-T2/HEVC. W całej Polsce migracja miałaby zostać przeprowadzona stopniowo, ale nie potrwałaby dłużej niż tydzień. TVP chce zdążyć przed okresem świąt Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem, kiedy wiele osób przebywa na urlopach. Przedsięwzięcie wymaga zaangażowania m.in. inżynierów Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Dzięki DVB-T2 kanały TVP3 i TVP Historia poprawią jakość HD.

Niedawno na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, prezes Telewizji Puls Dariusz Dąbski stwierdził, że może to być nawet 0,5 mln gospodarstw domowych. Od ponad roku Krajowy Instytut Mediów nie prowadzi oficjalnych badań w tej sprawie. Wówczas 0,99 mln domostw było nieprzygotowanych na nowy standard. Kampania informacyjna zachęci widzów do wymiany sprzętu.

Na horyzoncie wybory samorządowe i europejskie

Prywatne stacje telewizyjne od ponad roku krytykują decyzje MSWiA i UKE. Twierdzą, że mamy do czynienia z faworyzowaniem nadawcy publicznego. Przez to, że zmiana standardu nie objęła MUX-3, mieli stracić setki milionów złotych potencjalnych przychodów reklamowych z powodu mniejszego realnego zasięgu ich multipleksów. Zapowiadają, że po migracji MUX-3 do DVB-T2 podliczą straty i będą domagać się rekompensaty od Skarbu Państwa.

Opóźnienie zmiany standardu MUX-3 zbiegło się z kampanią przed wyborami parlamentarnymi. Nadawcy prywatni spekulowali, że rządowi zależało, aby w tym okresie zasięg TVP1 czy TVP Info był większy niż stacji prywatnych, takich jak TVN czy Polsat. Dzisiaj już wiadomo, że nowy rząd zamierzają stworzyć ugrupowania z obecnej opozycji, którym zależy na szybkich zmianach w Telewizji Polskiej. Mogą nastąpić już na przełomie roku, a więc przed wiosennymi wyborami samorządowymi i europejskimi. Pierwsze odbędą się w marcu lub w kwietniu, a drugie w czerwcu. 

MSWiA jak na razie nie odpowiedziało na nasze pytanie czy zamierza wystąpić do UKE o ponowne przedłużenie nadawania MUX-3 w starym standardzie. Na razie widzowie ze starszymi sprzętami nie mogą liczyć na dofinansowanie. Do końca 2022 roku można było skorzystać z rządowego wsparcia na dekoder (100 zł) lub telewizor (250 zł). Większość wnioskujących wybrało pierwszą opcję. W sumie dopłaty przyznano ponad 610 tys. osobom korzystającym z naziemnej telewizji cyfrowej. Resort cyfryzacji niedawno zapewnił, że jest gotowy do kolejnej edycji programu. Do tego wymagana byłaby jednak specjalna ustawa, a w okresie między kadencjami parlamentu jej uchwalanie jest niemożliwe w ciągu miesiąca. 

Dołącz do dyskusji: Naziemny MUX-3 przejdzie na DVB-T2/HEVC pod koniec listopada

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
27:1
Mogą zmienić, bo przecież już sromotnie wygrali😄
odpowiedź
User
X
Pojawią się 2 wolne miejsca na kolejne kanały. Ciekawe co wstawią - TVP HD i TVP Seriale?
odpowiedź
User
Mi
Wstawią TVP PO, będą cały dzień śpiewać sto lat!!
odpowiedź