SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE: TVP może nadawać w DVB-T lub DVB-T2

Urząd Komunikacji Elektronicznej  zmodyfikował pozwolenia na nadawanie MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej. W zgodach na emisję multipleksu widnieje już nie tylko standard DVB-T, ale także DVB-T2. - MUX-3 może nadawać w standardzie DVB-T lub DVB-T2 do końca 2023 roku - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Article

W wykazie UKE dotyczącym naziemnej telewizji cyfrowej są dwa rodzaje zezwoleń dla MUX-3. Jedne obowiązują od 1 stycznia 2024 roku i umożliwiają emisję w DVB-T2. Drugie obowiązują tylko do końca 2023 roku. Do niedawna w rubryce dotyczącej systemu emisji widniała nazwa starszego DVB-T. W ostatnich tygodniach zmodyfikowano wykaz i znajduje się tam DVB-T/DVB-T2.

- MUX-3 może nadawać w standardzie DVB-T lub DVB-T2 do końca 2023 roku. Po tym czasie może nadawać w standardzie DVB-T2. W kwestii dokładnej daty zmiany nadawania sugeruję zwrócić się do TVP, bo to w gestii TVP leży wybór zmiany standardu nadawania w 2023 roku - tłumaczy Tomaszewski z UKE.

TVP wciąż nie ujawnia daty zmiany standardu

Migracja na standard DVB-T2 z kodekiem HEVC dotyczy głównych anten Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia). Osoby ze starszymi telewizorami lub dekoderami stracą dostęp do tych stacji, kiedy dojdzie do zmian. Niedawno na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, prezes Telewizji Puls Dariusz Dąbski stwierdził, że może to być nawet 0,5 mln gospodarstw domowych. Od ponad roku Krajowy Instytut Mediów nie prowadzi oficjalnych badań w tej sprawie. Wówczas 0,99 mln domostw było nieprzygotowanych na nowy standard.

Zmiana powinna nastąpić w listopadzie lub na początku grudnia, aby zdążyć przed sezonem urlopowym towarzyszącym świętom Bożego Narodzenia. Operacja standardu wymaga zaangażowania m.in. wielu inżynierów Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Niemal trzy tygodnie temu informowaliśmy, że trwają prace nad kampanią informującą społeczeństwo o możliwej utracie sygnału. Wciąż nie zakończono ich, a TVP nie zdradza harmonogramu migracji do DVB-T2/HEVC.

- Zgodnie z obowiązującą decyzją rezerwacyjną dla MUX-3 „zmiana systemu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi nie później niż do dnia 1 stycznia 2024 roku. Telewizja Polska opracowuje założenia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej w mediach. O szczegółach będziemy informować na bieżąco - zapewnia Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

MUX-3 miał zmienić standard przed rokiem

MUX-3 miał zmienić standard w 2022 roku, podobnie jak MUX-1 (Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, TTV, Fokus TV, Eska TV, Polo TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24 i płatny pakiet Polsat Box). Minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa UKE o zmianę terminu w związku z wojną na Ukrainie. MUX-3 towarzyszy bowiem Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE pozwolił MUX-3 nadawać do końca 2023 roku w starym standardzie.

Nadawcy prywatni twierdzą, że rząd i UKE faworyzują TVP. Gdyby zmiana od razu objęła wszystkie multipleksy, zdecydowana większość ludzi wymieniłaby sprzęty. Tymczasem od ponad roku nadawcy prywatni narzekają na mniejsze zasięgi swoich stacji. Zapowiadają, że po przejściu MUX-3 na DVB-T2 podliczą stracone przychody reklamowe i będą się domagać rekompensaty od Skarbu Państwa. Mają być to setki milionów złotych.

Do końca 2022 roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania na dekoder (100 zł) lub telewizor (250 zł). Większość wnioskujących wybrało pierwszą opcję. W sumie dopłaty przyznano ponad 610 tys. osobom korzystającym z naziemnej telewizji cyfrowej. Resort cyfryzacji niedawno zapewnił, że jest gotowy do kolejnej edycji programu. Do tego celu wymagane byłoby jednak przyjęcie stosownej ustawy. Poprzednia zezwalała na dofinansowanie do końca zeszłego roku. W okresie kampanii wyborczej i na samym początku nowej kadencji parlamentu, uchwalenie na czas takich przepisów, jest mało realne.

Standardu na razie nie zmieni MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV). W DVB-T2/HEVC od początku jest nadawany MUX-6 (TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TV Polonia, TVP Nauka, Alfa TVP, Belsat). Po przejściu na DVB-T2 kanały TVP3 i TVP Historia będą dostępne w wysokiej rozdzielczości (HD). 

Dołącz do dyskusji: UKE: TVP może nadawać w DVB-T lub DVB-T2

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trobek
TVP nadaje każdego kto nie zgadza PiS masakra nie oglądamy
odpowiedź
User
słabo
TVP większość programów nadaje w słabej jakości zarówno w mux-3 i mux-6. Ten ostatni mux wyraźnie odstaje w jakości nawet w nowych produkcjach np. studio w PnŚ.
odpowiedź
User
Tomeko
Głupoty gadacie, jakość sygnału TVP jest bardzo dobra. Widać to szczególnie na lepszym sprzęcie. Dzięki TVP mam dostęp to wielu ciekawych wydarzeń sportowych. Dawniej musiałem bulic ciężkie pieniądze prywaciarzą aby oglądać mecze. Dziś wystarczy abonament rtv.
odpowiedź