SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Widzowie TVP otrzymają nowe sprzęty od państwa? „Jesteśmy gotowi”

Choć od 2023 roku nie można już otrzymać dofinansowania na zakup telewizora lub dekodera, to jesienią takie wsparcie może powrócić. Wtedy MUX- 3 naziemnej telewizji cyfrowej z głównymi kanałami TVP zmieni standard na DVB-T2/HEVC. Resort cyfryzacji informuje Wirtualnemedia.pl, że jest „gotowy do uruchomienia kolejnej edycji programu” dofinansowania sprzętów.

Tunery obsługujące DVB-T2/HEVC w sklepie Article

Tylko do końca roku MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia) może nadawać w starym standardzie DVB-T. Zgodnie z decyzją prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, od 1 stycznia 2024 roku, stacje z tego multipleksu muszą być dostępne w DVB-T2/HEVC. Mało prawdopodobne, żeby do zmiany standardu doszło w okresie wyborczym czy świątecznym. Najpewniej stanie się to zatem w drugiej połowie listopada lub na początku grudnia. Widzowie naziemni ze starszymi dekoderami czy telewizorami utracą dostęp do większości kanałów. W starym standardzie nadawać będzie wtedy tylko ogólnopolski MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP).

MUX-3 powinien zmienić standard przed rokiem, ale szef UKE na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zgodził się przedłużyć ten termin w związku z wojną na Ukrainie. Do końca 2022 roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania na dekoder (100 zł) lub telewizor (250 zł). Większość wnioskujących wybrało pierwszą opcję. W sumie dopłaty przyznano ponad 610 tys. osobom korzystającym z naziemnej telewizji cyfrowej.

Będzie nowa edycja rządowego programu?

Rządowy program trwał tylko do końca 2022 roku. Czy będzie wznowiony dla osób, które nadal nie wymieniły sprzętów? - Proces zmiany standardu nadawania NTC należy uznać, za przeprowadzony sprawnie. Nie spowodował on trudności w dostępie do NTC przez zainteresowanych, a podczas jego trwania gospodarstwa domowe chcące uzyskać wsparcie w przystosowaniu do nowego standardu nadawania NTC mogły z takiego wsparcia skorzystać. W Ministerstwie Cyfryzacji jednak stale obserwujemy oraz analizujemy sytuację i w każdej chwili jesteśmy gotowi do uruchomienia kolejnej edycji programu - informuje Wirtualnemedia.pl biuro komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Resort nazywając proces „sprawnym”, powołuje się na dane z ostatnich lat. -  Zgodnie analizami przeprowadzonymi przez Krajowy Instytut Mediów (KIM) pod koniec 2021 roku ok. 2,27 mln gospodarstw domowych było nieprzystosowanych do nadchodzących zmian w telewizji naziemnej. Od początku 2022 r. świadomość zmiany wśród gospodarstw domowych stale wzrastała wraz z rozpoczęciem przygotowań do wdrożenia zmian w telewizji oraz prowadzoną kampanią informacyjną (start 20 września 2021 r.), z 64 proc. na przełomie stycznia i lutego 2022 r. do 93 proc. w sierpniu. Wzrost gotowości do zmiany standardu uległ również wyraźnej poprawie z 57 proc. na przełomie stycznia i lutego 2022 r. do 75 proc. w sierpniu 2022 r. - w efekcie programu dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego, który był realizowany od marca 2022 r. – wyjaśnia.

Ile gospodarstw wymaga wymiany odbiorników?

Krajowy Instytut Mediów od sierpnia ub.r. nie bada przygotowania na nowy standard. - Krajowy Instytut Mediów zakończył badanie poziomu przygotowania Polaków do nowego standardu odbioru telewizji naziemnej DVBT2/HEVC. Raport zamknięcia dostępny jest na stronie Instytutu. KIM powtórzy jednorazowo pomiar oraz opublikuje raport z badania po przejściu wszystkich nadawców na nowy standard nadawania - wyjaśniło w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe KIM. Niespełna rok temu nieprzygotowanych do DVB-T2/HEVC było 0,99 mln domostw. Jakie jest teraz? Tego nie wiadomo.

Nadawcy prywatni czekają na przejście MUX-3 na nowy standard. Twierdzą, że mamy do czynienia z uprzywilejowaniem TVP, która nie traci setek milionów złotych przychodów reklamowych z powodu braku widzów ze starszymi odbiornikami. Kiedy główne anteny TVP zaczną nadawać w DVB-T2/HEVC, stacje komercyjne chcą podliczyć straty i domagać się od Skarbu Państwa rekompensat. Zmiana standardu ma wciąż uderzać w zasięg techniczny objętych nią multipleksów. W marcu informowaliśmy, że MUX-1 miał według Nielsena 7 proc. mniejszy zasięg niż rok wcześniej.

- Oczywiście dalej ponosimy straty, gdyż wciąż nie wszyscy widzowie mają odbiorniki kompatybilne z DVB-T2/HEVC. Dla przykładu nasz kanał Antena HD dostępny na MUX-1 rok temu miał zasięg techniczny 99,7 proc. gospodarstw domowych (nadawał wtedy w HD w formacie DVB-T/h264). Obecnie wynosi on tylko 93,0 proc. MUX-3, który pozostał w starym standardzie DVB-T(1) dociera nieprzerwanie do 99,8 proc. gospodarstw z naziemną telewizją cyfrową. Dane pochodzą z firmy Nielsen, która rozlicza wyniki oglądalności i reklam w naszych kanałach - mówił Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

Dołącz do dyskusji: Widzowie TVP otrzymają nowe sprzęty od państwa? „Jesteśmy gotowi”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PiS - Przestępcy i Szubrawcy
Jestesmy gotowi po raz kolejny trwonić pieniądze z krwawicy podatnika w ramach przedwyborczego rozdawnictwa. Wy tyrajcie, płaćcie podatki, a my tą kasą będziemy palić w piecu.
odpowiedź
User
Hipoktyto
Jestesmy gotowi po raz kolejny trwonić pieniądze z krwawicy podatnika w ramach przedwyborczego rozdawnictwa. Wy tyrajcie, płaćcie podatki, a my tą kasą będziemy palić w piecu.

W latach 2007 - 2015 też płaciłeś podatki, a miałeś coś z tego? 500+? 300+? 13+? 14+? 12.000+? Inną pomoc?
odpowiedź
User
TVPis
Kpina. Kto chciał, to mógł skorzystać z tego dofinansowania wcześniej. To TVP z powodów czysto politycznych opóźniła migrację MUX3.
odpowiedź