SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mniej kanałów naziemnych na Śląsku. Mogą wrócić w 2024 roku dzięki DVB-T2

Multipleks eksperymentalny MWE Broadcast w Katowicach zakończył działalność. Firma nie wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przedłużenie pozwolenia, które wygasło 11 października. Właściciel Grupy MWE Michał Winnicki informuje Wirtualnemedia.pl, że emisja na Śląsku może wrócić w 2024. 

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

W skład multipleksu MWE Broadcast w Katowicach wchodziły: TVC, Power TV, Filmax (nadawane w jakości HD) i EWTN Polska, Home TV, Junior Music, Nuta Gold oraz Xtreme TV (jakość SD). Emisja o mocy 0,45 kW była prowadzona na kanale 36 z budynku Stalexport w Katowicach.

Multipleks Grupy MWE w Katowicach ruszył w marcu 2022 roku. Latem emisję na kilka miesięcy zawieszono. Wówczas UKE zastanawiał się czy multipleksy eksperymentalne po zmianie standardu MUX-1, MUX-2 i MUX-4 powinny jeszcze funkcjonować. Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji zdecydowano, że mogą, ale firmy rezerwujące częstotliwości muszą za nie płacić blisko 40 tys. zł rocznie w przypadku zasięgu obejmującego miasto na prawach powiatu. Rok temu multipleks MWE w Katowicach powrócił.

Multipleks może wrócić po przejściu MUX-L3 na DVB-T2

Dlaczego Grupa MWE nie wystąpiła o przedłużenie pozwolenia na działalność multipleksu eksperymentalnego w Katowicach? – Na ten moment złożyliśmy wniosek o dwukrotne zwiększenie mocy w Częstochowie. To jest ta sama częstotliwość i mogłyby być większe zakłócenia, gdyż MUX-L3 nadaje w DVB-T1. Jeśli w styczniu przełączymy MUX-L3 do DVB-T2, to nadawanie w Katowicach na tej samej częstotliwości będzie technicznie możliwe – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Winnicki. Nowszy standard DVB-T2 lepiej radzi sobie z zakłóceniami niż DVB-T.

MUX-L3 w Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim jest nadawany na kanale 36. W pierwszym mieście nadaje z mocą 1 kW, a w drugim 1,2 kW. W skład multipleksu wchodzą: TVC (HD) oraz Stars.TV, Filmax, TV Okazje, TV Puls, Puls 2 (SD). Wcześniej Winnicki zapowiadał, że jego multipleksy lokalne przejdą na DVB-T2/HEVC, kiedy dojdzie do podobnej zmiany w przypadku ogólnopolskiego MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia). Telewizja Polska zapewnia, że nastąpi to do końca roku.

Poza MUX-L3 zmiana ma dotyczyć też MUX-L4 (Wrocław, Świdnica). W jego skład wchodzą: Filmax, Nuta TV, Nuta Gold, Junior Music, Home TV, Power TV, Stars.TV, TV Okazje, Xtreme TV, TV Puls, Puls 2 (SD), Echo24, Polsat, TVN i TVC (HD). W związku z decyzją prezesa UKE, MUX-L1 z Jeleniej Góry już nadaje w DVB-T2/HEVC. W jego skład wchodzą: Home TV, Nuta TV, Nuta Gold, Stars.TV, TVT, TV Dami/TV Bolesławiec, TV Okazje, Xtreme TV (SD) oraz Filmax, Echo 24, Power TV, TVC (HD).

Poza emisją eksperymentalną w Katowicach, firma jest też operatorem multipleksu eksperymentalnego w Szczecinie. Za jego pośrednictwem można oglądać: TVC, Filmax (HD), a także EWTN Polska, Power TV, Nuta Gold, Xtreme TV (SD). Pozwolenie UKE wygasa 4 listopada br. Winnicki nie zdradza czy zamierza je przedłużać. Wcześniej deklarował, że chce uruchomić multipleksy eksperymentalne także w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie.

Wkrótce nowe kanały Grupy MWE

Po migracji MUX-3, a następnie multipleksów lokalnych Winnickiego do DVB-T2, stracą emisje dubli ogólnopolskich stacji (TVN, Polsat, TV Puls, Puls 2) za ich pośrednictwem. Ich miejsce mogą zająć nowe kanały Grupy MWE. Niedawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o przyznaniu koncesji trzem kanałom MWE Networks (Pogoda24, Zakupy24 i Junior Channel). Firma chce też uruchomić stację muzyczną ze szlagierami.

Grupa medialna MWE Networks to obecnie 13 kanałów telewizyjnych: Antena HD (ogólnopolski MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej), TVC, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Ultra TV 4K, Adventure, Top Kids, Junior Music, Home TV, Filmax, Xtreme TV oraz przejęty kilka miesięcy temu Golf Channel Polska. Ostatnio spółka MWE Rodzina ubiegała się o miejsce w MUX-1, które ostatecznie przypadło Telewizji Polsat (W24 - Wydarzenia 24). Zaproponowała kanały: Nasza Opoka TV (profil edukacyjno-dokumentalno-rozrywkowy), Rodzina TVC (edukacyjno-rozrywkowo-filmowy), Dzisiaj TV (edukacyjno-rozrywkowo-filmowy z elementami interaktywnymi), Edu Junior (dziecięcy).

Choć multipleks eksperymentalny MWE zniknął z Katowic, to dalej emisję w tym mieście może prowadzić TVS. Jej pozwolenie wygasa 1 sierpnia 2024 roku. W skład multipleksu wchodzą: TVS, Polsat (HD), TV Okazja, TV Republika (SD) i Radio Silesia.

Dołącz do dyskusji: Mniej kanałów naziemnych na Śląsku. Mogą wrócić w 2024 roku dzięki DVB-T2

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Silesia
Na Śląsku? Całym Śląsku? Dolnym, Górnym, Cieszyńskim, Opolskim? A nawet Czeskim i Niemieckim?
odpowiedź
User
Bzyk
Wiedziałem, że będzie o Winnickim dlatego od dzisiaj nie klikam już nic co ma związek DVBT. Mącicie w głowach ludziom tymi informacjami o amatorskim nadawcy z Goleniowa pod Szczecinem.
odpowiedź
User
Silesian Towel Fight
Ponownie pytam: na którym Śląsku? Całym, Dolnym, Górnym, Opolskim, Cieszyńskim? A może Niemieckim albo Czeskim?
odpowiedź