SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Plany Polaków na majówkę: zostajemy w kraju, będziemy leniuchować

W tym roku na majówkę wyjedzie nieco ponad jedna trzecia Polaków. Ulubioną aktywnością będą spacery, a ponad połowa z nas zamierza zwyczajnie leniuchować – wynika z badania Pollstera. 

fot. Flickr.comfot. Flickr.com

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster pokazuje, że wyjazd na majówkę planuje 36 proc. dorosłych, a ich pobyt trwać będzie średnio 5 dni. Aż 38 proc. osób planujących wyjazd nie zamierza wziąć w tym czasie żadnego dnia urlopu.

Zobacz: "Wielka majówka Radia ZET" na Mazurach. Stacja odwiedzi cztery miejscowości

Gdzie na majówkę

Większość Polaków (87 proc.) pozostanie w kraju, wybierając popularne kierunki takie jak góry, morze czy jeziora. Tylko 11 proc. planuje wyjazd do innych krajów europejskich, a zaledwie 2 proc. poza kontynent.

Najczęściej Polacy zatrzymają się u rodziny czy znajomych (26 proc.) lub wybiorą hotele i pensjonaty (25 proc.). Wynajem domku jest trzecią najpopularniejszą opcją (18 proc.).

Jakie aktywności wybierzemy w majówkę? Spacery (68 proc.), leniuchowanie (53 proc.) i zwiedzanie lokalnych atrakcji (46 proc.) to główne formy spędzania wolnego czasu wśród wyjeżdżających.

Przyczyny rezygnacji: Jeśli już rezygnujemy z wyjazdu na majówkę, to z powodu braku środków finansowych (29 proc.). Inne powody to brak potrzeby wyjazdu (20 proc.) oraz inne obowiązki (16 proc.).

Mimo pandemii, tylko 10 proc. badanych zrezygnowało z wyjazdu z obawy przed chorobą w ostatnich trzech latach. Finanse i brak chęci to główne przyczyny pozostania w domu i pracy w tym okresie.

Blisko co trzeci dorosły Polak planuje wyjazd na tegoroczną majówkę (36 proc.), natomiast co czwarty nie ma jeszcze sprecyzowanych planów (26 proc.).

Zamierzający wyjechać planują średnio pięciodniowy wyjazd. Co czwarty zamierza wyjechać nie dłużej niż na 3 dni, a co trzeci – na 4-5 dni, zamiary dłuższych wyjazdów są rzadkością.

Zobacz: Rośnie popularność marek własnych. Ich sprzedaż przekroczyła 50 mld zł

Relatywnie największy odsetek planujących wyjazd, bo 38 proc., nie planuje brać żadnego dnia urlopu, a co piąty (22 proc.) chce wziąć 1-2 dni wolnego.

Zdecydowana większość planujących majówkowy wyjazd zamierza odpocząć na terenie Polski (87 proc.), za granicę na terenie Europy wybiera się 11 proc., a poza nasz kontynent zaledwie 2 proc..

Pięć najbardziej popularnych miejsc do spędzenia majówki to: góry, morze, jeziora oraz miasto lub wieś.

Majowe podróżowanie Polaków

W ciągu ostatnich 3 lat na majówkę wyjeżdżała blisko połowa badanych (48 proc.).

Spośród tych, którzy nie wyjeżdżali najczęstszą tego przyczyną była sytuacja finansowa (29 proc.) oraz po prostu brak chęci  i potrzeby wyjazdu (29 proc.).  15 proc. nie miało urlopu w tym czasie.

Pandemia nie była główną przyczyną rezygnacji z wyjazdu - z powodu obaw o zachorowanie w ostatnich 3 latach nie wyjeżdżał na majówkę co dziesiąty dorosły Polak (10 proc.), a tylko 9 proc. zniechęciły trudności związane z obostrzeniami pandemicznymi. 

Informacje pochodzą z badania realizowanego w dniach 15-16.04.2024 roku metodą CAWI na próbie 1024, reprezentatywnej dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

Dołącz do dyskusji: Plany Polaków na majówkę: zostajemy w kraju, będziemy leniuchować

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lkjhg
Spadek wyjazdów na majówkę: z 48% w ostatnich latach na 30% w tym roku??? Wow. Non comment.
odpowiedź