SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Multipleks lokalny przejdzie na DVB-T2/HEVC. „Nowości będą interesujące”

Choć większość multipleksów lokalnych naziemnej telewizji cyfrowej nie musi zmieniać standardu na DVB-T2/HEVC, to niektóre się do tego przemierzają. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że w przypadku MUX-L2 migracja jest planowana na początek 2024 roku. Multipleksy Michała Winnickiego czekają na zmianę standardu MUX-3 i MUX-8.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej Article

Do końca czerwca 2022 roku w całej Polsce MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, TV Puls, Puls 2) i MUX-4  (Wydarzenia24 i płatny pakiet Polsat Box) zmieniły standard na DVB-T2/HEVC. Mimo planów, nie stało się tak z MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia). 

Minister spraw wewnętrznych i administracji w związku z wojną na Ukrainie wnioskował o to, żeby ten multipleks mógł nadawać dłużej w starym standardzie. 

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodził się na emisję w DVB-T do końca 2023 roku. Multipleks eksperymentalny, a obecnie MUX-6 (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, Alfa TVP, TVP Rozrywka, TVP Polonia, Belsat) od początku był nadawany w nowym standardzie. W przypadku MUX-8 (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro) daty migracji do DVB-T2/HEVC w ogóle nie wyznaczono.

Nadawcy komercyjni objęci zmianami standardu do tej pory narzekają na niższą oglądalność i setki milionów złotych utraconych przychodów reklamowych. Uważają, że decyzja UKE faworyzuje TVP, ponieważ widzowie ze starszymi tunerami i telewizorami mogą dalej oglądać jej kanały. Kiedy włączą TVN, Polsat czy TV Puls, na ich ekranie pojawia się napis „brak sygnału” lub po prostu czarny obraz. Stacje prywatne zamierzają wyliczyć straty i domagać się rekompensat od Skarbu Państwa. 

Niektóre też uruchomiły duble na multipleksach lokalnych, aby zrekompensować utracony zasięg i dotrzeć do widzów ze starszymi urządzeniami. Dla operatorów takich multipleksów to dodatkowe źródło przychodów.

W styczniu 2024 roku MUX-L2 zmieni standard

Do przejścia na DVB-T2/HEVC przygotowuje się MUX-L2, dostępny w Rybniku i Górnym Śląsku.

 - TVT i tym samym MUX-L2 planuje przejść na standard DVB-T2/HEVC w styczniu 2024, po ukończeniu modernizacji systemów nadawczych oraz po ustabilizowaniu się zasięgu technicznego. Wraz z przejściem na DVB-T2/HEVC wzrośnie liczba kanałów dostępnych na MUX-L2. Oczywiście wszystkie stacje będą w HD, zaś nowości będą interesujące - informuje Wirtualnemedia.pl Roman Olma, prezes Telewizji TVT z Rybnika, która jest operatorem multipleksu. Obecnie w skład MUX-L2 wchodzą: TVT, Stars.TV, TV Okazje, TVN HD, TVN7 HD, Nowa TV HD, TV Puls i Puls 2.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z multipleksami Grupy MWE. Jeden z nich zgodnie z decyzją UKE zmienił standard. Pozostałe nie muszą tego robić. - MUX-L1 przeszedł na T2/HEVC w ubiegłym roku w dniu wskazanym w rezerwacji. Nie mamy obecnie planów przełączenia MUX-L3 i MUX-L4 do DVB-T2/HEVC. Czekamy do kiedy ogólnopolskie multipleksy 3 i 8 będą nadawać w standardzie DVB-T1 - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

Za pośrednictwem MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) są nadawane: Puls, Puls 2, TVC, Stars.TV, Junior Music, TV Okazje i Filmax. W skład MUX-L4 (Wrocław, Świdnica, Kobierzyce) wchodzą natomiast: TVN, TVN7, TTV, Polsat, TV Puls, Puls 2, Nuta.TV, Junior Music, Filmax, Xtreme TV, Stars.TV, Antena HD, Echo 24, TVC i TV Okazje.

W Polsce działa jeszcze MUX-L7 (Lubin, Głogów). Są w nim nadawane: TV Regionalna (Lubin), TV Okazje HD, Polsat HD i Nowa TV HD. 

- Nie mamy wyjścia. Musimy się dostosować do zmian. Termin, w którym przełączymy nadajniki w Zagłębiu Miedziowym najlepiej zna BCAST. To oni technicznie tym się zajmują i musimy poczekać aż będą gotowi. To świetna firma i cieszę się, że ich wybraliśmy. Na pewno dogadamy się w taki sposób, żeby uruchomić emisję w DVB-T2/HEVC, kiedy oni będą gotowi - mówił w styczniu portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Mamiński, prezes spółki TVL, operatora lokalnego multipleksu z Lubina. Jak dotąd firma nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące daty migracji do DVB-T2/HEVC.

Dołącz do dyskusji: Multipleks lokalny przejdzie na DVB-T2/HEVC. „Nowości będą interesujące”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
HD
Jak w ogóle UKE mógł pominąć MUX8 i nadal nie przedstawić strategii migracji???
20 6
odpowiedź
User
abc
Przydałoby się więcej kanałów z telezakupami, z kabaretami i z teledyskami disco-polo. Tego oczekują odbiorcy, a nie jakieś nikomu niepotrzebne kanały sportowe czy filmowe. ;-)
14 20
odpowiedź
User
Antek
Bałagan w DVB-T i DAB+ to mistrzostwo świata
19 6
odpowiedź