SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Chińczycy nie chcą sprzedać TikToka Amerykanom

Friam ByteDance nie ma zamiaru sprzedać amerykańskiej części TikToka - podał w piątek portal BBC powołując się na oświadczenie firmy. 

Wcześniej media sugerowały możliwość sprzedaży amerykańskiej części TikToka po przyjęciu w USA ustawy, zgodnie z którą aplikacja albo zmieni właściciela, albo w praktyce przestanie być dostępna w Stanach Zjednoczonych.

Ustawa, podpisana w środę przez prezydenta USA Joe Bidena, wymaga, aby ByteDance sprzedał TikToka inwestorowi spoza Chin. Jeżeli tego nie zrobi w ciągu 12 miesięcy platforma straci dostęp do usług hostingowych w USA, czyli przestanie być dostępna w Ameryce. USA i inne kraje Zachodu obawiają się, że komunistyczne władze Chin mają dostęp do danych gromadzonych przez TikTok.

Zobacz: TikTok aktualizuje zasady społeczności. Nowe wytyczne ws. ostrzeżeń

TikTok krytykowany

Członkowie Kongresu i przedstawiciele administracji USA wielokrotnie wyrażali ostrą krytykę i obawy na temat popularnej wśród młodych Amerykanów aplikacji. Przed platformą ostrzegały też służby, w tym dyrektor FBI Christopher Wray, który stwierdził, że stanowi ona zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Argumentował m.in., że ze względu na praktycznie nieistniejące granice między biznesem i władzami w ChRL, chińskie służby mogą mieć możliwość pozyskiwania wrażliwych danych o amerykańskich użytkownikach, manipulowania algorytmem rekomendacji, który może być wykorzystywany do prowadzenia operacji wpływu oraz potencjalnie inwigilować urządzenia, na których zainstalowana jest aplikacja.

Firma zaprzeczała tym twierdzeniom, argumentując to m.in. strukturą właścicielską. Jak twierdzi, chińscy założyciele ByteDance posiadają 20 proc. udziałów, inwestorzy instytucjonalni, w tym amerykańscy - 60 proc., a pozostałe 20 proc. należy do pracowników na całym świecie. Natomiast rząd Chin, jak przypomniał portal BBC, przeczył prawdziwości obaw państw zachodnich określając je jako paranoiczne.

Choć Stanom Zjednoczonym udawało się wcześniej wymusić sprzedaż udziałów przez chińskie firmy, to zdaniem agencji AP obecna sytuacja jest inna, ponieważ TikTok został stworzony wyłącznie na rynek zagraniczny i jest postrzegany jako dowód potęgi technologicznej ChRL. 

Wedle szacunków z TikToka w USA korzysta około 170 mln użytkowników oraz około 7 mln firm.

Dołącz do dyskusji: Chińczycy nie chcą sprzedać TikToka Amerykanom

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dla
Dla tiktoka jeden z wielu rynków. Da radę.
odpowiedź
User
Dla
Dla tiktoka jeden z wielu rynków. Da radę.
odpowiedź
User
Super
Najpierw USA a potem PL.
odpowiedź