SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP opublikowała mapę zmiany standardu naziemnego MUX-3. Jak sprawdzić telewizor?

Powoli rusza kampania informacyjna Telewizji Polskiej na temat zmiany standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej. Na stronie telewizjanaziemna.pl nadawca publiczny opublikował grafikę z mapę Polski, na której można sprawdzić, kiedy poszczególne województwa przejdą na DVB-T2/HEVC.

Article

Skład trzeciego multipleksu wchodzą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. Dzięki przejściu na DVB-T2 kanały TVP3 i TVP Historia będą nadawane drogą naziemną w jakości HD. Zmiana standardu MUX-3 będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy z nich nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, tj.: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. We wschodniej części Polski, tj. w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, przełączenie będzie miało miejsce w nocy z 18 na 19 grudnia.

Jak sprawdzić czy telewizor jest gotowy na nowy standard?

Jak informowaliśmy wcześniej, zmianom ma towarzyszyć kampania informacyjna z udziałem Krzysztofa Ziemca, prowadzącego „Teleexpress” w TVP1 i Tomasza Wolnego, prezentera “Panoramy” i „Pytania na śniadanie” w TVP2. Pierwszy dziennikarz pojawia się na grafice z mapą i informacjami o nowym standardzie.

- Sprawdź czy Twój telewizor lub dekoder będzie odbierał kanały TVP. Jak sprawdzić? Przestrój swój telewizor lub dekoder i sprawdź czy odbierasz kanały TVP na tych samych pozycjach na pilocie odbiornika. Jeśli po przestrojeniu telewizora lub dekodera nie odbierasz kanałów TVP to oznacza, że musisz wymienić telewizor lub dekoder na nowy - informuje nadawca publiczny. W Polsce Zachodniej taka weryfikacja będzie możliwa 15 grudnia, a w Polsce Wschodniej 19 grudnia.

Sprawdzenie sprzętów możliwe jest wcześniej. Wystarczy zweryfikować czy możemy odbierać multipleksy z kanałami komercyjnymi. W DVB-T2 z kodekiem HEVC są nadawane: MUX-1 (Stopklatka, Fokus TV, Eska TV, Polo TV, TV Trwam, Antena HD, TTV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2), MUX-4 (Wydarzenia 24 i kodowany pakiet Polsat Box) oraz MUX-6 (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP ABC, Alfa TVP, Belsat).

W starym standardzie tylko MUX-8

Po 19 grudnia w starym standardzie będą nadawane tylko nieliczne multipleksy lokalne i ogólnopolski MUX-8 (Nowa TV, Zoom TV, WP, Metro). Nadawcy prywatni zamierzają podliczyć straty z tytułu potencjalnie utraconych przychodów reklamowych. Chcą wystąpić o rekompensaty do Skarbu Państwa. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodził się bowiem na opóźnienie zmiany standardu MUX-3 do końca 2023 roku na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Miało to związek z wojną na Ukrainie.

Widzowie naziemni ze starszymi sprzętami w pierwszej połowie 2022 roku utracili dostęp do większości stacji komercyjnych. Twierdzą one, że było to faworyzowanie TVP przed wyborami parlamentarnymi. W oparciu o dostępne dane Nielsen Audience Measurement TVP szacuje, iż obecnie jeszcze około 200 tysięcy gospodarstw ma odbiorniki działające tylko w starszym standardzie. W zeszłym roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania w wysokości do 100 zł na zakup dekodera lub 250 zł na nowy telewizor. W tym roku program nie obowiązuje.

Zmiany na multipleksach TVP

Ostatnio Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała nowy rozkład miejsc na multipleksach Telewizji Polskiej po zmianie standardu MUX-3 na DVB-T2/HEVC. Kanały TVP ABC i TVP Kultura trafią na trzeci multipleks. Z kolei do naziemnej telewizji cyfrowej powróci TVP World. Będzie dostępny za pośrednictwem MUX-6.

Nadawca publiczny poinformował z kolei, że w celu zapewnienia tym widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych kanałów zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6. Będzie to dotyczyło: TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. oraz TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

Dołącz do dyskusji: TVP opublikowała mapę zmiany standardu naziemnego MUX-3. Jak sprawdzić telewizor?

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iron
A gdzie tvp seriale i tvp hd!!! i jeszcze jedno dlaczego w Polsce koduje sie kanaly informacyjne!?
29 4
odpowiedź
User
NICKT
POWINNI OD RAZU MUX8 PRZENIEŚĆ NA NOWY STANDART A TAM GDZIE JEST MUX8 DAĆ RADIO DAB PLUS
23 6
odpowiedź
User
Polak prawdziwy
Wróć lepiej do szkoły z tym swoim "STANDART".
13 7
odpowiedź