SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany na multipleksach TVP. Dodatkowy kanał naziemnie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała nowy rozkład miejsc na multipleksach Telewizji Polskiej po zmianie standardu MUX-3 na DVB-T2/HEVC. Kanały TVP ABC i TVP Kultura trafią na trzeci multipleks. Z kolei do naziemnej telewizji cyfrowej powróci TVP World. Będzie dostępny za pośrednictwem MUX-6.

Wyszukiwanie kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Adrian Gąbka)Article

W połowie grudnia MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia) zmieni standard na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Pierwszy etap przełączeń na nowy standard nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, tj.: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. We wschodniej części Polski, tj. w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, przełączenie będzie miało miejsce w nocy z 18 na 19 grudnia.

Co zmieni się na multipleksach?

Standard DVB-T2 pozwala na zwiększenie liczby nadawanych kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości. Po migracji stacje TVP3 i TVP Historia będą dostępne w jakości HD. Wcześniej drogą naziemną można je było oglądać tylko w standardowej rozdzielczości.

KRRIT poinformowała, że zgodnie z deklaracją TVP na MUX-3, od 19 grudnia dostępne będą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP ABC i TVP Kultura. Tym samym liczba kanałów zostanie zwiększona z 6 do 8. W skład MUX-6 od 13 stycznia 2024 roku mają z kolei wchodzić: TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, Alfa TVP, Belsat TV i TVP World. To 8 stacji zamiast dotychczasowych 9.

Pierwsza decyzja rezerwacyjna pozwalała nadawcy publicznemu na emisję 8 kanałów w ramach szóstego multipleksu. TVP na początku roku nadawała w ten sposób 9 stacji. Urząd Komunikacji Elektronicznej zaczął wyjaśniać sprawę. TVP zdecydowała się więc na usunięcie anglojęzycznego kanału TVP World. W międzyczasie nadawca publiczny wystąpił o zgodę na zmianę decyzji rezerwacyjnej, aby móc nadawać 9 stacji. UKE na to przystał. TVP World nie powrócił jednak na multipleks. Jego miejsce zajął kanał TVP ABC, który opuścił MUX-1.

TVP World zaoferowano  jako stację wirtualną. Działa tylko dla odbiorców naziemnych z telewizorami obsługującymi HbbTV i podłączonymi do internetu. Z deklaracji nadawcy publicznego wynika, że od połowy stycznia kanał znów będzie dostępny naziemnie. Nie nastąpi to zaraz po przejściu MUX-3 na DVB-T2, ponieważ TVP w ramach MUX-6 do 12 stycznia będzie emitować duble TVP1, TVP2 i TVP Info, a TVP ABC i TVP Kultura opuszczą szósty multipleks dopiero po tym dniu. Nadawca publiczny chce, żeby w okresie przejściowym jego główne anteny były łatwo dostępne. 

Po zmianach TVP pozostanie jedno wolne miejsce na MUX-6. Pytaliśmy nadawcę publicznego czy zamierza zaoferować w naziemnej telewizji cyfrowej TVP HD i TVP Seriale, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Obie stacje są oferowane odpłatnie sieciom kablowym i platformom cyfrowym. Z karty powinności TVP wynika, że w 2024 roku powinien wznowić nadawanie kanał TVP 4K. W tej sprawie Telewizja Polska również milczy. Pod znakiem zapytania stoją transmisje w Ultra HD z Euro 2024, ale TVP posiada sublicencję do pokazywania Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w tej jakości.

KIM: 266 tys. domostw bez DVB-T2/HEVC

KRRiT informuje, że „utrzymanie dotychczasowego odbioru programów telewizji naziemnej MUX-3 w standardzie DVB-T było podyktowane dbałością o zachowanie bezpieczeństwa państwa w związku z rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę i rosyjskie działania dezinformacyjne na terenie Polski”. MUX-1, MUX-2 i MUX-4 z m.in. TVN, Polsatem i TV Puls zmieniły standard w pierwszej połowie 2022 roku. Przez to, że UKE zgodził się na dalszy termin w przypadku MUX-3, spadły realne zasięgi pozostałych multipleksów. Stacje prywatne zamierzają podliczyć potencjalnie utracone przychody reklamowe i ubiegać się o rekompensaty od Skarbu Państwa. Nadawcy komercyjni uważają, że opóźnienie zmiany standardu MUX-3 miało związek z wyborami parlamentarnymi i było faworyzowaniem TVP.

Z danych Krajowego Instytutu Mediów, zebranych do października 2023 roku wynika, że 266 tys. gospodarstw domowych, odbierających wyłącznie sygnał telewizji naziemnej, nie jest nadal przygotowanych do odbioru nowego standardu DVB-T2/HEVC. KIM ma opublikować szczegółowy raport w tej sprawie 23 listopada. Do końca 2022 roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania na zakup dekodera lub telewizora. Obecnie wznowienie programu nie jest planowane.

W poniedziałek TVP poinformowała, że zmiana standardu nadawania poprzedzona zostanie przygotowaną przez TVP kampanią informacyjną, z udziałem Krzysztofa Ziemca, prowadzącego „Teleexpress” w TVP1 i Tomasza Wolnego, prezentera „Panoramy” i „Pytania na śniadanie” w TVP2. W ramach kampanii na antenach Telewizji Polskiej oraz w mediach społecznościowych zostanie wyemitowanych ponad 2000 spotów informacyjnych. Tematy związane ze zmianą systemu nadawania będą też obecne w programach informacyjnych TVP, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków regionalnych.

Dołącz do dyskusji: Zmiany na multipleksach TVP. Dodatkowy kanał naziemnie

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aron
+ TVP Parlament
odpowiedź
User
Zero oglądalności
Kogo zdrowego na umyśle takie pyskowanie na straganie może zainteresować?
odpowiedź
User
Oleksander
A na hooy ta Belarus TV w Polszy???!!!
odpowiedź