SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Kierunek: Noc” - Netflix szykuje serial inspirowany powieścią Jacka Dukaja

Netflix zapowiedział na przyszły rok premierę serialu science fiction „Kierunek: Noc” na motywach powieści „Starość Aksolotla” Jacka Dukaja. To pierwsza produkcja platformy realizowana w Belgii, producentami wykonawczymi są Jacek Dukaj i Tomasz Bagiński.

„Kierunek: Noc” będzie opowiadać o globalnej katastrofie: zjawisko słoneczne sprawia, że gwiazda zaczyna niszczyć wszystko na swojej drodze. Bohaterami są pasażerowie i członkowie załogi nocnego lotu z Brukseli, którzy postanawiają lecieć na zachód, aby szukać schronienia w mroku. Na pokładzie samolotu o przeżycie walczą bogaci i biedni, młodzi i starzy, cywile i wojskowi pochodzący z różnych środowisk i mówiący różnymi językami.

To pierwsza produkcja Netflixa realizowana w Belgii. W serialu wystąpią aktorzy z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rosji oraz Turcji.

 

- Ten dający do myślenia thriller zadaje pytanie, które w obecnych czasach słyszymy coraz częściej: Czy ludzkość jest w stanie zjednoczyć się w imię wspólnego dobra, czy może zgubi nas egoizm i samolubna natura? Ciekawe wydaje mi się przedstawienie pasażerów samolotu jako pewnego rodzaju społeczności złożonej z zupełnie obcych sobie ludzi o różnych światopoglądach i pochodzących z różnych środowisk. Czasami takie przypadkowe spotkania prowadzą do powstawania nowych przyjaźni, a czasem kończą się walką o podłokietniki - opisuje Jason George, showrunner i scenarzysta serialu.

Tomasz Bagiński i Jacek Dukaj producentami

„Kierunek: Noc” jest inspirowany powieścią „Starość Aksolotla” Jacka Dukaja, jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy z gatunków fantastyki i science fiction. Dukaj i Tomasz Bagiński będą producentami wykonawczymi serialu.

- Pomysł na serial zaczerpnięty został ze świetnej książki Jacka Dukaja „Starość Aksolotla”, która porusza problem transhumanizmu. To, co najbardziej mi się w niej podoba, to wizja nieuchronnego końca świata i idea, że jedyną szansą na przetrwanie jest ucieczka samolotem z grupą zupełnie obcych sobie ludzi, którzy nie mówią nawet w tym samym języku - komentuje Tomasz Bagiński. - Rzadko zdarza się, że wiemy cokolwiek o naszych współpasażerach, a w tym wypadku znajdujemy się w sytuacji, gdzie stajemy się nową wspólnotą, od której zależy nasze przetrwanie. Uważam, że to świetny pomysł zarówno na dramat, jak i thriller - podkreśla.

Za reżyserię będą odpowiadać Inti Calfat i Dirk Verheye (znani m.in. z „Over Water”), a za produkcję - belgijska wytwórnia Entre Chien et Loop.

Netflix na razie opublikował krótki zwiastun „Kierunku: Noc” i zapowiedział, że serial pojawi się na platformie w przyszłym roku.

Netflix nakręcił w Polsce „Wiedźmina” i „1983”

„Kierunek: Noc” będzie kolejnym serialem Netflixa opartym na polskiej literaturze. W czwartym kwartale br. na platformie pojawi się 8-odcinkowy „Wiedźmin” na podstawie serii powieści i opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, popularnych w ostatnich latach dzięki globalnemu sukcesowi gry „Wiedźmin 3”.

W lipcu udostępniono dwuminutowy zwiastun „Wiedźmina”. Tytułowego bohatera gra Henry Cavill, a w innych rolach głównych występują Anya Chalotra (Yennefer) i Freya Allan (Ciri). Zdjęcia do serialu kręcono m.in. w Polsce. Producentami wykonawczymi serialu są m.in. Tomasz Bagiński i Jarosław Sawko. Alik Sakharov wyreżyserował 4 odcinki, a Alex Garcia Lopez i Charlotte Brändström po dwa. Andrzej Sapkowski był konsultantem. Tomasz Bagiński podpisał z Netflixem także oddzielną umowę dotyczącą jego udziału w produkcji „Wiedźmina”.

Natomiast pod koniec ub.r. na Netfliksie pojawiła się pierwsza polska produkcja - serial „1983” rozgrywający się w Polsce w alternatywnej rzeczywistości, w której nie upadł komunizm. W głównych rolach wystąpili Robert Więckiewicz i Maciej Musiał, reżyserią zajęły się Katarzyna Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Holland i Agnieszka Smoczyńska.

Produkcja spotkała się z chłodnymi recenzjami i opiniami wielu widzów. - Wy się, panowie i panie, chyba brandzlujecie tym hejtem. Amerykańskie krytyki są na szczęście zajebiste - skomentowała to Agnieszka Holland.

Netflix ma 151 mln użytkowników

W drugim kwartale br. Netflix zanotował wzrost wpływów o 26 proc. do 4,9 mld dolarów oraz 271 mln dolarów zysku netto. W ciągu trzech miesięcy platforma pozyskała 2,7 mln nowych subskrybentów, a globalnie ma obecnie ponad 151 mln użytkowników. W II kwartale br. Netflix po raz pierwszy w swojej historii zanotował stratę użytkowników w USA - z usług serwisu zrezygnowało tam 126 tys. subskrybentów netto, podczas gdy wcześniej przewidywano ich wzrost na poziomie 352 tys.

Pod koniec kwietnia firma poinformowała, że zwiększy swoje zadłużenie o 2 mld zł, a środki te zostaną przeznaczone na realizację nowych treści i zakup licencji do zewnętrznych produkcji.

Platforma nie ujawnia, ilu płacących użytkowników ma w Polsce. Z szacunków Amper Analysis wynika, że może ich być 800 tys. Według badania Gemius/PBI w lipcu br. przeglądarkową wersję Netflixa odwiedziło w Polsce 3,48 mln internautów, dzięki czemu był najpopularniejszym serwisem VoD.

Dołącz do dyskusji: „Kierunek: Noc” - Netflix szykuje serial inspirowany powieścią Jacka Dukaja

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nick
trzymam kciuki. Im więcej polskich produkcji na świecie, tym lepiej.
odpowiedź
User
tst
Szkoda, że tylko inspirowany "Starością Aksolotla". Mogliby na podstawie książki film zrealizować. Tak trzymać. Lem, Dukaj, Sapkowski. To dziś chyba najczęściej tłumaczeni polscy pisarze.
odpowiedź