WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

TVP Info w Święto Niepodległości: „nie żyje wolna Polska” na Twitterze, antysemicka wypowiedź w relacji (wideo)

Gorący temat

Bronisław Wildstein z nagrodą Pan Cogito od Akademickich Klubów Obywatelskich

3

Rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej po rasistowskiej wypowiedzi ma zostać usunięty z władz Marszu Niepodległości

2017-11-13 A A A KOMENTARZE: 4 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Mateusz Pławski, rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej, w rozmowie z „Do Rzeczy” stwierdził, że osoba czarnoskóra nie może być Polakiem. Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zapowiedział usunięcie go z władz organizacji. Sam Pławski twierdzi, że jego słowa zostały opacznie zrozumiane, przy czym oddał się do dyspozycji władz Młodzieży Wszechpolskiej.

Mateusz Pławski, fot. medianarodowe.com Mateusz Pławski, fot. medianarodowe.com

W wywiadzie zamieszczonym w niedzielę na Dorzeczy.pl Mateusz Pławski ocenił, że według Młodzieży Wszechpolskiej są trzy kryteria narodowości: kulturowy i religijny, polityczny i etniczny. - Uważamy, że powinna funkcjonować dwustronna identyfikacja i dlatego jednak uważamy, że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem - stwierdził.

Pławski podkreślił, że niektóre z obecnych na tegorocznym Marszu Niepodległości hasłem, według większości uznane za ksenofobiczne, nie naruszają norm. - Niestety dyskurs publiczny został przesunięty mocno w lewo, i każdego kto mówi o takich kwestiach jak kolor skóry czy ogólnie etniczność, próbuje się dyskredytować. W haśle „Biała Europa” nie ma naszym zdaniem nic złego - powiedział.

W niedzielę po południu Pławski został mocno skrytykowany w internecie za te wypowiedzi, zwłaszcza za słowa, że czarnoskóra osoba nie może być Polakiem. Zdecydowana większość komentujących, także dziennikarzy, uznała to stwierdzenia za przejaw ksenofobii i rasizmu. Niektórzy na Twitterze dopytywali o sens tych słów, a na oficjalnym profilu Młodzieży Wszechpolskiej potwierdzono, że według organizacji murzyn nie może być Polakiem.

Obecnie te wpisy nie są już dostępne, Młodzież Wszechpolska w poniedziałek przed południem przeprosiła za ich publikację. - Do profilu miała dostęp osoba niepowołana, wobec której zostaną wyciągnięte konsekwencje - wyjaśniła organizacja.

Ze słowami Mateusza Pławskiego polemizowali inni działacze organizacji narodowych. - Czarnoskóry chłopiec : syn Sudańczyka i Polki , urodzony w Belgi, wychowywany przez dziadków Polaków, mówiący po Polsku, znający język Polski lepiej niż niejeden mgr polonistyki, kochający Polskę jak mało kto, kim jest? - zapytano na twitterowym profilu ONR Łomża.

Z kolei Stowarzyszenie Marsz Niepodległości poinformowało, że jego prezes skierował już wniosek o wykluczenie Pławskiego z kierownictwa tej organizacji.

Sam Pławski na Facebooku stwierdził, że jego słowa zostały opacznie zrozumiane, a ponadto nie odzwierciedlają stanowiska Młodzieży Wszechpolskiej. Zwrócił też uwagę, że w wywiadzie powiedział, że „jedna rasa nie jest lepsza od drugiej”.

- Zdaję sobie sprawę, że szum medialny, wywołany moją wypowiedzią mógłby negatywnie wpłynąć na wizerunek Organizacji oraz całego środowiska, w związku z czym oddaję się do dyspozycji władz Organizacji - napisał Mateusz Pławski.

Według europosła PiS Ryszarda Czarneckiego Mateusz Pławski został już odwołany z funkcji rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej. - Pan rzecznik już rzecznikiem nie jest. Taka jest decyzja władz Młodzieży Wszechpolskiej. I dobrze - powiedział Czarnecki w poniedziałek rano w RMF FM.

Autor: tw

Wiecej informacji: Mateusz Pławski, Młodzież Wszechpolska, Marsz Niepodległości

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia