SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nielsen odpowiada TVP: podlegamy międzynarodowym standardom, w przeszłości Elżbiety Gorajewskiej ważny kontekst historyczny

Firma AGB Nielsen w odpowiedzi na krytyczny materiał „Wiadomości” TVP1 na jej temat podkreśliła, że działa zgodnie z międzynarodowymi standardami badawczymi, natomiast analizy z lat 80. jej szefowej Elżbiety Gorajewskiej nie odzwierciedlają jej osobistych poglądów.

Elżbieta Gorajewska, prezes Nielsen Audience MeasurementElżbieta Gorajewska, prezes Nielsen Audience Measurement

W poniedziałek w „Wiadomościach” TVP1 pokazano materiał w krytycznym świetle opisujący działalność firmy AGB Nielsen realizującej badanie oglądalności telewizji. Stwierdzono w nim m.in., że spółka prowadzi pomiar w oparciu o nieznaną metodologię, nie chce udostępnić danych o jego uczestnikach i tylko co cztery lata zleca audyt, realizowany przez wybraną przez nią firmę. Przypomniano też, że dyrektor spółki Elżbieta Gorajewska pracując w latach 80. w państwowym instytucie CBOS napisała analizę o rosnącym zaufaniu do służb mundurowych oraz spadku wiarygodności opozycji i Kościoła.

W materiale poinformowano też, że według telefonicznego sondażu TNS Polska w poniedziałek główne wydanie „Wiadomości” oglądało 13 proc. Polaków, czyli 4,1 mln osób, podczas gdy według badania Nielsena oglądalność w szczytowym momencie wyniosła 2,88 mln widzów.

Do tych zarzutów biuro prasowe AGB Nielsen odniosło się w komunikacie wydanym w środę rano. Firma podkreśliła, że prowadzi działalność zgodnie z międzynarodowymi standardami badawczymi (w tym ESOMAR i GGTAM). Zgodnie z tymi standardami jest regularnie kontrolowana przez niezależnych audytorów „w celu zapewnienia zgodności z najwyższymi standardami”.

- Raport z 1985 roku dotyczący sytuacji politycznej i postaw społecznych w Polsce został opracowany przez rządowe centrum badania opinii publicznej CBOS, w którym Elżbieta Gorajewska zatrudniona była na stanowisku specjalisty, w żaden sposób nie odzwierciedla osobistych poglądów Elżbiety Gorajewskiej i powinien być postrzegany we właściwym kontekście historycznym - stwierdziło biuro prasowe Nielsena.

We wtorek organizacje SKM SAR, PTBRiO oraz OFBOR, zrzeszające polskie i międzynarodowe agencje mediowe, reklamowe, firmy badawcze i media, wystosowały do prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego list otwarty, w którym podkreśliły rzetelność badania Nielsena i wyraziły zdziwienie wypowiedziami władz TVP podważającymi wiarygodność tego pomiaru. Zarząd publicznego nadawcy odpowiedział, że jest gotowy na szeroką debatę o telemetrii, zaznaczając, że „brak konkurencyjności w badaniach oglądalności telewizji wymaga wzmożonej uwagi, gdyż nie działają tutaj w pełni reguły rynkowe”.

Władze Telewizji Polskiej zaczęły wysuwać zarzuty wobec badania telemetrycznego Nielsena, po tym jak w lutym i marcu pojawiły się dane z tego badania pokazujące spadki oglądalności niektórych programów i kanałów TVP (głównie informacyjnych). Prezes TVP Jacek Kurski pod koniec lutego we „W Sieci” zasugerował, że w panelu badawczym Nielsena jest zbyt mało gospodarstw domowych (potem biuro prasowe TVP złagodziło tę wypowiedź, twierdząc, że została wyrwana z kontekstu).

W połowie kwietnia Kurski podczas posiedzenia komisji sejmowej dodał, że rozmieszczenie gospodarstw domowych wchodzących w skład panelu jest niereprezentatywne dla całego społeczeństwa. Żeby to zweryfikować, TVP poprosiła o Nielsena o kody pocztowe uczestników badania (o czym poinformowano w głównym wydaniu „Wiadomości”). Firma nie zgodziła się ich przekazać, tłumacząc, że rodziłoby to ryzyko identyfikacji poszczególnych osób, nie pozwalają też na to zawarte z nimi umowy.

Dołącz do dyskusji: Nielsen odpowiada TVP: podlegamy międzynarodowym standardom, w przeszłości Elżbiety Gorajewskiej ważny kontekst historyczny

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wojna
a więc wojna


Kontroświadczenie TVP za trzy... dwa...
odpowiedź
User
Ała
Popatrzcie, jak PiS nam zepsuł Polskę. Taki piękny dzień, w takim wspaniałym kraju. A my skaczemy sobie do oczu bardziej niż pół roku temu...
odpowiedź
User
xxx
Nie wiedziałem że to taki komunistyczny relikt i tyle lat u żłoba !!!! Tacy są zawsze na fali i dobrze się mają
odpowiedź