SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

„Polityka” prawomocnie wygrała z Arkadiuszem Mularczykiem, reportaż nie naruszył jego prawa do prywatności

Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok z pierwszej instancji, stwierdzając, że reportaż Edyty Gietki w „Polityce” z lutego 2014 roku nie naruszył prawa do prywatności posła Solidarnej Polski Arkadiusza Mularczyka i jego żony.

Arkadiusz Mularczyk, fot. TV Republika Article

W artykule „Pośli upór” Edyta Gietka opisała, jak Arkadiusz Mularczyk wnioskował, żeby bezdomnego mieszkającego w kontenerze nieopodal jego domu w Nowym Sączu skontrolowali urzędnicy miejscy i inspektor nadzoru budowlanego, w związku z - jak to ujął - „antyhigienicznymi warunkami socjalno-bytowymi, w jakich od wielu miesięcy zamieszkuje bezdomny”. Po tym jak kontrole się odbyły i nie wykazały żadnych naruszeń przepisów, Mularczyk złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwego niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez kontrolerów. W tekście cytowane są opinie, że polityk chciał w ten sposób zdyskredytować władze miejskie, ponieważ w najbliższych wyborach miał startować jako kandydat na prezydenta miasta.

W lutym 2014 roku, w dniu ukazania się numeru „Polityki” z tym tekstem, Arkadiusz Mularczyk wysłał redaktorowi naczelnemu tygodnika „przedsądowe wezwanie do zaprzestania naruszania moich oraz mojej małżonki dóbr osobistych oraz prawa do prywatności mojej rodziny” i zapowiedział, że podejmie działania „w celu zaprzestania kolportażu tygodnika”.

Mularczyk ze swoją żoną pozwał „Politykę” za naruszenie prawa do prywatności. W nowym numerze tygodnika poinformowano, że w drugiej połowie lipca Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok z pierwszej instancji, orzekając, że reportaż Edyty Gietki nie naruszył prawa do prywatności polityka i jego żony.

Sąd Apelacyjny zwrócił uwagę, że w artykule nie podano dokładnego adresu posła i jego żony, a podany opis nie pozwala na zidentyfikowania miejsca ich zamieszkania. Ponadto celem reportażu było opisanie losów bezdomnego, a więc działanie w publicznie uzasadnionym interesie. Sąd podkreślił, że opinie w tekście mieszczą się w ramach dopuszczalnej krytyki.

Według danych ZKDP w maju br. średnia sprzedaż ogółem „Polityki” wynosiła 106 090 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Polityka” prawomocnie wygrała z Arkadiuszem Mularczykiem, reportaż nie naruszył jego prawa do prywatności

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
And
Mularczykowi zdaje się chyba że należy do jakiejś lepszej kasty albo że z żoną są z lepszego sortu. Sodowa woda udeża do głów politykierom. A takich trzeba się pozbyć z polityki.
29 1
odpowiedź
User
ciekawski
Czy ktoś wie jak zakończyła się ta sprawa z bezdomnym? Nadal mieszka nieopodal Muła?
0 0
odpowiedź
User
V
Poseł wzruszył się losem bezdomnego i niehigienicznymi warunkami jego życia. Polska prawica zawsze dba o obywatela.
6 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing