WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

TVN Style na czele kanałów lifestylowych. TVN Turbo nowym liderem w 16-49

Polsat ma przeprosić w „Wydarzeniach” i zapłacić 40 tys. zł za wzięcie z Facebooka fotografii żyjącej osoby zamiast zmarłej

2018-02-14 A A A KOMENTARZE: 9 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że Telewizja Polsat ma wyemitować przeprosiny w głównym wydaniu „Wydarzeń” i zapłacić 40 tys. zł zadośćuczynienia za to, że w programie „Interwencja” zdjęcie żyjącego mężczyzny wzięte z jego profilu facebookowego przypisano osobie, która zleciła zabójstwo samej siebie.

Studio Polsat News (fot. Polsat/Studio69) Studio Polsat News (fot. Polsat/Studio69)

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”,  wyrok dotyczy materiału wyemitowanego w „Interwencji” w grudniu 2014 roku (opisano go też krótko w głównym wydaniu „Wydarzeń”). Reportaż dotyczył mężczyzny, który zlecił zabicie samego siebie, po to żeby jego córka dostała odszkodowanie z polisy na życie. W materiale pokazano zdjęcie niewłaściwej osoby - wzięto je z profilu facebookowego człowieka mającego takie samo imię i nazwisko jak bohater relacji.

Poszkodowany, po tym jak dowiedział się o tym od rodziny, zgłosił sprawę Telewizji Polsat, która szybko usunęła materiał ze swojego serwisu internetowego i przekazała mężczyźnie telefonicznie przeprosiny.

Mężczyzna skierował pozew przeciw nadawcy, uzasadniając, że wskutek błędu w materiale „Interwencji” miał wiele nieprzyjemności. Domagał się przeprosin oraz zadośćuczynienia (początkowo 250 tys. zł, a potem 150 tys. zł). Tłumaczył, że chociaż w „Wydarzeniach” na jego zdjęciu oczy zasłonięto czarną przepaską, to i tak został łatwo rozpoznany przez znające go osoby.

Sądy obu instancji orzekły, że w materiale naruszono dobra osobiste mężczyzny. Uzasadniono, że pokazanie jego fotografii w materiale wywoływało przekonanie, że jest on człowiekiem, o którym mowa, który zlecił zabicie samego siebie. Tym samym został przedstawiony jako osoba niezrównoważona psychicznie, co było dla niego poniżające.

W grudniu ub.r. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał Telewizji Polsat wyemitowanie przeprosin dla mężczyzny w głównym wydaniu „Wydarzeń” i zapłacenie mu 40 tys. zł zadośćuczynienia. W uzasadnieniu zaznaczono, że mężczyzna wskutek materiału w „Interwencji” doznał przemijającej krzywdy, bo w bezpośrednich kontaktach mógł udowodnić znajomym, że nie jest bohaterem reportażu.

Według badania Nielsen Audience Measurement w styczniu br. średnia oglądalność minutowa Polsat News wynosiła 78 255 widzów (8,5 proc. mniej niż rok wcześniej), a udział stacji w rynku oglądalności - 1,08 proc. Natomiast główne wydanie „Wydarzeń” w Polsacie, Polsat News i Polsat News 2 oglądało średnio 2,53 mln widzów.

 

Autor: tw

Wiecej informacji: Polsat, Polsat News, Interwencja, Wydarzenia, proces, wyrok

Komentarze (9) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia