WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Michał Fabisiak zwolniony z Polskiego Radia, bo nie chciał podać szefowi, skąd wie o wewnętrznym sondażu PiS

Polskie Radio: Michał Fabisiak zwolniony, bo nie uprzedził, że pisze o sondażu dla PiS. Może jeszcze wrócić do pracy

2017-10-23 A A A KOMENTARZE: 14 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Michał Fabisiak, pisząc o sondażu, który miał zlecić PiS, nie dopełnił swoich obowiązków, gdyż wcześniej nie poinformował o tym przełożonych - podała Małgorzata Kaczmarczyk, rzecznik Polskiego Radia. W poniedziałek ze zwolnionym z pracy dziennikarzem spotka się prezes firmy Jacek Sobala. Według informacji Wirtualnemedia.pl możliwe jest przywrócenie Fabisiaka do pracy.

Siedziba Polskiego Radia, Foto: Małgorzata Sas/PR Siedziba Polskiego Radia, Foto: Małgorzata Sas/PR

W miniony poniedziałek portal PolskieRadio.pl opublikował tekst Fabisiaka, w którym dziennikarz opisał sondaż zlecony (rzekomo) na potrzeby wewnątrzpartyjne przez PiS. Największe poparcie w nim - jako kandydat tej partii w wyborach na prezydenta Warszawy - uzyskał Patryk Jaki. Szczegółowe wyniki ankiety niedługo potem podał serwis 300polityka.pl. Rzeczniczka PiS, Beata Mazurek, zaprzeczyła, jakoby partia zamawiała taki sondaż.

W środę Fabisiak został wezwany do gabinetu Piotra Chęcińskiego, szefa portalu Polskieradio.pl. Według ustaleń Wirtualnej Polski i „Faktu” Chęciński pytał Fabisiaka o źródło informacji o sondażu dla PiS, a dziennikarz nie chciał go ujawnić. Wtedy wręczono mu wypowiedzenie umowy o pracę.

Jednak według rzeczniczki Polskiego Radia Małgorzaty Kaczmarczyk sytuacja wygląda inaczej. Michał Fabisiak - jak opisuje Kaczmarczyk w informacji przesłanej portalowi Wirtualnemedia.pl - „nie był zmuszany do publikowania źródła swojej informacji, ani podawania do publicznej wiadomości personaliów informatora”, lecz tylko do wskazania ich swojemu przełożonemu do wyłącznej wiadomości. - Redaktor naczelny po otrzymaniu takiej informacji także jest zobowiązany do zachowania tajemnicy dziennikarskiej - podkreśla rzeczniczka Polskiego Radia.

Ponadto Fabisiak miał nie dopełnić swoich obowiązków i nie poinformować przełożonych o zamiarze opublikowania sondażu. Według władz Polskiego Radia stanowi to naruszenie kilku artykułów Prawa prasowego, mówiących m.in. o obowiązku staranności i rzetelności w zbieraniu informacji, a także sytuujących redaktora naczelnego jako osoby odpowiedzialnej za treść przygotowywanych materiałów. - Obowiązkiem dziennikarza jest poinformowanie redaktora naczelnego, że zamierza opublikować materiał, którego wiarygodności nie będzie można wprost zweryfikować poprzez podanie źródła - informuje Kaczmarczyk.

Dodaje też, że misją publiczną radia jest „przekazywanie prawdziwych, rzetelnych i starannie zebranych oraz zweryfikowanych informacji”.  - Oparcie się na jednym źródle, którego odbiorca ani nadawca nie może zidentyfikować, stoi w sprzeczności z zasadą szczególnej staranności. Redaktor naczelny, jako dziennikarz odpowiedzialny za treść przygotowywanych przez redakcję materiałów prasowych może być strażnikiem „tajemnicy dziennikarskiej”, może także odmówić przejęcia tego obowiązku. W tym drugim przypadku dziennikarz może wycofać materiał i nie wyrazić zgody na jego publikację - tłumaczy rzeczniczka Polskiego Radia.

Osoby związane z portalem Polskieradio.pl informują nas jednak, że sprawa wygląda inaczej, niż podaje rzecznik Polskiego Radia: Fabisiak miał zgłosić na porannym kolegium temat sondażu dla PiS, dostał zgodę przełożonych i dopiero wtedy (po sprawdzeniu w dwóch źródłach) miał napisać tekst. - Nie ma możliwości, żeby opublikować cokolwiek bez zgody przełożonych - mówią nasi informatorzy z Polskiego Radia.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, w poniedziałek z Michałem Fabisiakiem spotkać ma się prezes Polskiego Radia Jacek Sobala. - Chodzi o wyjaśnienie powstałej sytuacji. Wszystko może się zdarzyć po takim spotkaniu, nie wykluczamy, że dziennikarz zostanie przywrócony do pracy - mówi nam Małgorzata Kaczmarczyk.

Michał Fabisiak dołączył do redakcji PolskieRadio.pl w styczniu br. Wcześniej pracował m.in. w Grupie Radiowej Time, RMF Maxxx oraz w Radiu PIN.

Autor: jk

Wiecej informacji: Polskie Radio, Michał Fabisiak

Komentarze (14) Dodaj komentarz


 1. Zmieniłem nicka bo partia chcebym bardziej trollował.

  Nie uda ci się, podszywaczu. Nic ci się nie uda. Nie musisz już podrygiwać, bo przegrałeś definitywnie.

  Od dziś piszę pod ZMIENNYM nickiem. Co to oznacza?

  1. Nicka @Maciej konserwatywny już NIGDY nie będzie.
  2. Żaden z moich zmiennych nicków nie powtórzy się więcej niż jeden raz, a każdy następny nick będzie zupełnie niepodobny do poprzedniego.
  3. Nicki będą oryginalne i wyszukane, nigdy nie będą zawierały twoich ulubionych wyrazów "radomski", "hurtownia", "wentylator" czy "dmuchawa".

  Już nie będziesz miał jak się pode mnie podszyć. Jeśli użyjesz nicka @Maciej konserwatywny, sam się zbłaźnisz i skompromitujesz, bo ja już tym nickiem nigdy nie będę się posługiwał i każdy czytelnik będzie wiedział, że jesteś podszywaczem. Jeśli użyjesz nicka, którego ja używałem przed chwilą, też się zbłaźnisz i skompromitujesz, bo żaden z moich zmiennych nicków nie może się powtórzyć drugi raz. Jeśli użyjesz nicka choć trochę podobnego do tego, którego ja przed chwilą używałem, też się zbłaźnisz i skompromitujesz, bo każdy mój następny nick będzie zupełnie niepodobny do poprzedniego. Najwyżej możesz się podszywać pod Krychę z Wałbrzycha, ale mnie to ani trochę nie ziębi.

  Hahahahaha! Wygrałem! Triumfuję! A ty leżysz i już się nie podniesiesz! Udało ci się "wykurzyć" stąd mój nick, ale nie udało ci się stąd "wykurzyć" mnie. Pod różnymi nickami, a nie pod jednym stałym, nadal będę trwał i będę głosił swoje konserwatywne poglądy, a to jest najważniejsze!

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia