WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Instagram wprowadza opcję ograniczania komentarzy przy wpisach

Gorący temat

Agora za 8,65 mln zł sprzedaje siedzibę „Gazety Wyborczej” w Gdańsku

0

Rosja grozi Facebookowi blokadą za brak dostępu do danych o użytkownikach

2017-09-27 A A A KOMENTARZE: 0 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Roskomnadzor, rosyjski regulator rynku internetowego zapowiedział, że w 2018 roku może w tym kraju dojść do blokady Facebooka. Rosjanie zostaną odcięci od serwisu jeśli nie podporządkuje się on przepisom nakazującym utrzymywanie baz danych użytkowników na terenie Rosji.

Rosja grozi Facebookowi blokadą za brak dostępu do danych o użytkownikach

Chodzi o regulacje wprowadzone przez rosyjski rząd jesienią 2014 r. Zgodnie z nimi zagraniczne firmy internetowe muszą przetrzymywać informacje o swoich rosyjskich użytkownikach na serwerach, które są umieszczone na terenie Rosji i w określonych wypadkach udostępniać te dane rosyjskiej administracji. Na reakcję i dostosowanie się do nowych warunków Roskomnadzor pozostawił czas do 2015 r.

Pierwszą ofiarą restrykcyjnych norm wprowadzonych przez Rosję stał się LinkedIn. W wyniku przegranego postępowania sądowego jesienią ub.r. na polecenie Roskomnadzor dostęp do LinkedIn został w tym kraju zablokowany.

Teraz, jak podały zachodnie media Aleksandr Żarow, szef Roskomandzor zapowiedział, że kolejny na liście może być Facebook, który ociąga się z wypełnieniem zobowiązań nowego prawa i nie poczynił do tej pory żadnych kroków w celu przeniesienia baz danych swoich rosyjskich użytkowników na teren Rosji. Tymczasem, jak zaznacza regulator, konkurenci Facebooka pracują już w tym kierunku, a Twitter w oficjalnym komunikacie zobowiązał się do wypełnienia obowiązków wynikających z nowych przepisów do połowy 2018 r.

W tej sytuacji Roskomnadzor grozi, że w przyszłym roku Facebook może czekać los podobny do tego który spotkał LinkedIn. Żarow w komentarzu dla agencji Interfax podkreślił, że wszystkie podmioty na lokalnym rynku są równe wobec prawa i nie będzie taryfy ulgowej nawet dla największych światowych graczy. Urzędnik stwierdził też, że choć Facebook posiada w Rosji szeroką rzeszę użytkowników, to oprócz niego w kraju działają też inne serwisy społecznościowe.

Przychód Facebooka sięgnął w II kwartale 2017 roku 9,32 mld dol., firma zanotowała zysk netto w wysokości 3,89 mld dol., a liczba użytkowników przekroczyła 2 mln.

 

Autor: ps

Wiecej informacji: Facebook, Rosja, Roskomnadzor

Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia